Nevidljivo, samozatajno, ali učinkovito radilo se je lani u Gradu Prelogu na pripremi projekta koji se namjeravaju realizirati ove godine, a još više one dugoročnije. Upravo je to bila tema današnje konferencije za novinare koja je održana u Gradskoj upravi Grada Preloga.
Povod joj je bio predstavljanje projekta koji su prijavljeni od strane Grada Preloga kroz 2016. godinu. Posebno je bilo riječi o Poduzetničkom centru Prelog. U uvodu je gradonačelnik Ljubomir Kolarek rekao kako se je lani intenzivno radilo na pripremi projekata ne samo u dijelu pisanja prijavnica već i u dijeli izrade projekata tehničke dokumentacije, ishođenja suglasnosti, mišljenja i dozvola nadležnih tijela.
– Želja nam je da javnosti prezentiramo glavne projekte koji su prijavljeni 2016. godine, a radi se o prijavama u okviru prekogranične suradnje Interreg Slovenija-Mađarska, Mađarska-Hrvatska. To je strukturni fond EU vezan uz razvoj poslovne infrastrukture kao i mjere ruralnog razvoja.
Projekti koji će biti predstavljeni izrađeni su vlastitim snagama Grada Preloga. Radi se o ideji koju ja kao gradonačelnik zagovaram od kada sam postao gradonačelnik, a to je stvaranje jednog kvalitetnog kreativnog tima za pripremu i provedbu projekata – istaknuo je Kolarek predstavivši taj tim u kojem se nalaze samozatajni i marljivi službenici koji su danonoćno radili pa čak do 30. prosinca do navečer kako bi sva potrebna dokumentacija bila skupljena i projekti na vrijeme i u roku prijavljeni.
Tim vodi Miljenka Radović, pročelnica Upravnog odjela za upravu i društvene djelatnosti, čiji je odjel i nositelj svih prijavljenih projekata. Uz nju tu su: Igor Slaviček, Miroslav Hržić i Mateja Kavran. Oni su bili prezentatori ukupno prijavljenih 32 projekta.
Miljenka Radović je posebno govorila Poduzetničkom centru Prelogu Gospodarskoj zoni sjever. Tu bi trebali biti smješteni mali i srednji poduzetnici i poduzeća koja posluju duže od tri godine.
– Radi se o inkubatoru koji će osmisliti, usmjeravati i pomagati daljnji rad gospodarstva, davati poticaje novim gospodarstvenicima i novoosnovanim poduzećima – istaknula je Radović dodavši kako je jedna od rukovođenja tim projektom bilo osiguravanje prostora za strane investitore, nove i školovane ljude.
S druge strane rukovodili su se i time da se ovdje omogući smještaj novih tehnologija. Njegovo formiranje išlo je u tri smjera. Prvi je bio razvoj poslovne infrastrukture, drugi je bio projektiranje građevine Poduzetničkog centra Prelog, dok je treći smjer djelovanja bio popunjavanje prijavnica i izreada investicijske studije koja ima 68 stranica, sadržava podatke o relevantnosti projekta, detaljni opis projekta, analizu koristi troškova i druge tražene podatke – u njegovom okviru predviđeno je zapošljavanje 4 osoba.
Radi se o angažiranju postojećih službenika za rad na ovom projektu. Njihov udio u cjelokupnoj vrijednosti projekta je u visini 890.000 kuna, a za taj će iznos biti rasterećen gradski proračun. Ukupna vrijednost prijavljenog projekta je 16.137.000 kuna, a njegovo trajanje je 24 mjeseca. Partner na projektu TIC Međimurje, a suradnik Pučko otvoreno učilište Čakovec.
Radović je rekla kako će prostori biti mjesto za nove tehnologije, koncentracije nove radne snage,ali i mjesto za sastanke, okupljanja preko novih prostora koji bi koristili cijelom ovom preloškom okruženju.
U završnoj riječi Kolarek je rekao kako nije bilo projekata na koji se Grad nije javljao i da je iz njih različitih povučeno 1.200.000 kuna, a što se tiče realizacije bit će zadovoljni ako od 32 potencijalna projekta bar 20 pronađe plodno tlo.