Nenamjensko korištenje zajamčene minimalne naknade moglo bi se spriječiti vaučerima koji će se dijeliti najsiromašnijim građanima, smatra međimurski župan Matija Posavec. Time bi se spriječilo trošenje socijalne pomoći na alkohol i druge stvari koje nisu nužne za preživljavanje, umjesto na hranu i režije.
Povećava se broj korisnika
– Švicarska ima dobar model dodjele socijalne pomoći korisnicima koji uključuje vaučere. Provodi se kroz sustav Centra za socijalnu skrb ili jedinice lokalne ili regionalne samouprave, a njima korisnici plaćaju režijske ili troškove za hranu. Tako se ponajprije uvodi kontrola nad trošenjem novca i izbjegava bilo kakva mogućnost zloupotrebe i nenamjenskog trošenja.
Također, to bi bio jedan veliki korak prema decentralizaciji države jer bi se taj dio sredstava spuštao na lokalnu razinu, a sustav organizirai lokalno – kaže župan Posavec, koji je s tim prijedlogom upoznao i ministricu socijalne politike i mladih Bernardicu Juretić. Zajamčena minimalna naknada je pravo na novčani iznos kojim se osigurava zadovoljavanje osnovnib životnih potreba samca ili kućanstva. U Centru za socijalnu skrb Čakovec napominju da u ukupnom broju korisnika te zajamčene minimalne naknade romska populacija čini 83 posto, što su relativni podaci na temelju adrese stanovanja.
Kao korisnici u velikom se broju pojavljuju radno sposobne nezaposlene osobe, a najviše ih je također iz romske nacionalne manjine. Na kraju prošle godine evidentirano je 5217 korisnika kojima je isplaćeno za 22 milijuna kuna. Broj se u godinu dans povećao za 359, a u porastu je i broj građana kojima je isplaćena jednokratna novčana pomoc za prehrambene proizvode, podmirenje režijskih troškova, liječenje i slično. Takvih je pomoći godišnje oko 2000.
U Međimurju se o nenamjenskom trošenju novca govori godinama, no još nije pronađeno rješenje kako natjerati neodgovorne roditelje da novac potroše na nužne potrepštine za djecu i sebe.
Ravolt romskih udruga?
Županija bi podržala i prijedlog da osobe osuđene za kaznena djela izgube pravo na zajamčenu minimalnu naknadu. No, takve bi zakonske promjene mogle izazvati revolt romskih udruga, kaže Josip Balog mlađi iz Podturna, dopredsjednik Udruge Roma Međimurja.
– Žao mi je što nismo bili pozvani na sastanak s ministricom Juretić, pa da i mi Romi iznesemo svoju stranu. Vaučeri neće biti dobro rješenje i bojim se da bi moglo doći do pobune mještana, pa čak i prosvjeda. Nismo ni za to da se naknada ukine osuđenima jer od čega će živjeti kad izađu iz zatvora? – ističe J. Balog, kojeg podržava i predsjednik Udruge Josip Balog stariji.