Međimurje je iznjedrilo mnoge uspješne ličnosti, od kompozitora Josipa Štolcera-Slavenskog, Rudolfa Steinera, dr. Vinka Žganca pa sve do brojnih profesora, inženjera, znanstvenika, odvjetnika, liječnika, ekonomista, novinara, sportaša i umjetnika na koje Međimurci mogu biti ponosni. Kamo ih je životni put odnio nakon završetka srednje škole u Međimurju, čime se danas bave te kako vide svoju budućnost i profesionalni razvoj, otkrivat ćemo svakog tjedna
Mario Novak (22) iz Prekope student je računalstva na Tehničkom fakultetu u Rijeci, koji u posljednje vrijeme zaokuplja medijsku pažnju svojim projektom Onetius – platformom za kolektivno učenje koju smo već ukratko predstavili. Ovaj put Mario nam je otkrio zašto je odabrao Tehnički fakultet, na koje je svoje druge projekte također ponosan, što ga pokreće u svakodnevnom radu te kako vidi svoju budućnost.
Nakon završetka Tehničke i obrtničke škole u Čakovcu, Mario je odlučio upisati Tehnički fakultet u Rijeci smatravši da će mu ostaviti dovoljno vremena za razvoj vlastitih ideja. Iako odabrani fakultet dosada nije ispunio njegova očekivanja te smatra da se u sadašnji visokoobrazovni kurikulum moraju uvesti promjene, Mario se nada da će semestri koji su pred njim ipak pokazati da je s pravom odabrao studentski život u Rijeci.
U iščekivanju promjena sam je odlučio pokrenuti svoju zajednicu pa je osmislio platformu za kolektivno učenje naziva Onetius.
– Nisam bio zadovoljan ustrojem hrvatskog sustava obrazovanja u globalu pa sam odlučio nešto promijeniti. Isto tako smatram da ako smo već privilegirani koristiti najnoviju tehnologiju koju je netko osmislio za nas, imamo odgovornost na neki se način odužiti društvu – nadovezuje se Mario.
Ne krije zadovoljstvo time što njegova edukacijska platforma u posljednje vrijeme zaokuplja medijsku pažnju, a koliki je uspjeh ostvario, govori i podatak da se u posljednjih desetak dana platformi pridružilo 3200 novih članova. Onetius funkcionira vrlo jednostavno: imate li pitanje u vezi gradiva koje vas muči postavite ga na platformi, a onaj korisnik koji zna odgovor ili rješenje određenog zadataka, može Vam besplatno pomoći.
U konačnici, ideja je digitalizacija znanja koje potpuno besplatno može biti dostupno svima koji to žele pa daljnji planove ekipe koja stoji iza Onetiusa uključuju i snimanje svih predavanja na svim fakultetima u Hrvatskoj te njihovo postavljanje na platformu.
Za sada ovakav način učenja nije zabilježen nigdje u svijetu, a od početne ideje do konačne realizacije prošle su četiri godine.
– U sam projekt uloženo je zaista mnogo rada i mnogo vremena, no sve je to potrebno kako bi krajnji produkt uistinu bio vrijedan. Iako su to bile četiri intenzivne godine, zaista je bilo lijepo razvijati nešto što može pomoći mojim kolegama i svima drugima u što učinkovitijem stjecanju znanja. Sada slijedi još ljepše razdoblje, zahvaljujući svima koji su mi pomogli i svima koji su Onetius prepoznali kao nešto vrijedno – govori Mario.
Osim Onetiusa, Mario je osmislio i druge projekte, a najponosniji je na konferenciju “Nismo neutralni”, prvu konferenciju o promicanju slobode govora u ovom dijelu Europe te Iron Hart festvial pokrenut prošle godine u Svetom Martinu na Muri, koji okuplja zaljubljenike u atletiku i fitnes.
Svi su ga ovi uspjesi nagnali da se svakog dana sve više trudi pa već ima razrađen i plan za budućnost:
– Volim razmišljati i volim raditi. Sve što radim namijenjeno je zajednici koja me okružuje, a time se namjeravam baviti i dalje. Rad za nekog poslodavca nakon diplome za mene nije opcija. Planiram život posvetiti Onetiusu i razvijanju drugih ideja od kojih svi mogu imati koristi – završava Mario.
Naša redakcija čestita mu na svim dosadašnjim uspjesima, a vjerujemo da će se o ovom mladom inovatoru još mnogo čuti. Želite li se priključiti zajednici Onetius, posjetite službenu stranicu te već danas budite korak bliže ovom jedinstvenom načinu učenja.