Najveći je domaći hit za blagdane ‘Božić dolazi’

Nekima idu na živce, drugi ih rado pjevuše, a neizbježo je da od njih pobjeći ne možemo.

Zarazni stihovi

Što se pak najdražih domaćih autorskih pjesama tiče, adut stavljamo na legendarnu “Božić dolazi” Mustafe Ismailovskog Muca, koju su njegova Srebrna krila i brojni prijatelji otpjevali 1996. godine, a čiji su stihovi “Božić dolazi, s najljepšim pjesmama, Božić dolazi, tiho na prstima, neka noćas ljudi svi budu sretniji…”. Zanimljivo, mlađoj generaciji je pjesma istog naslova nezaobilazna na svim zabavama za božićne blagdane, no u izvođenju zagrebačkog punk rock-banda Diletanti.

Autorske domaće božićne pjesme kod nas su popularnost najviše počele stjecati tek nakon osamostaljenja, tijekom devedesetih godina. Gotovo da nema autora koji nije snimio božićnu pjesmu – od Danijele Martinović i Thompsona do Jacquesa Houdeka, a božićne hitove imale su i kraljice hrvatske estrade Doris Dragović s pjesmom “Božić bez tebe” koju potpisuje pokojni Zdenko Runjić, Nina Badrić s “Naš Božić” i Vanna s pjesmom “Božić bili”.

Hrvati su slavili Božić i u “mračno doba” pa su božićni albumi izlazili i u osamdesetima. Jedan je takav iz 1983., “Christmas With Kićo”, legendarnog bećara Kiće Slabinca. Zanimljivo je da je omot za taj album magazin The Sun nedavno proglasio najgorim omotom nekog albuma na svijetu.

Antibožićna čarolija

Ljubiteljima hip-hopa najveći božićni hit svakako je “Božićna” Bolesne braće i “Tram 11” koja, baš kao i pjesma Diletanata, govori i o onima koji “nemaju ni siće”, a moraju gledati druge kako uživaju u božićnim radostima i bogatoj trpezi. Grupa Lollobrigida je prije nekoliko godina napravila i pravu antibožićnu pjesmu “Nesretan Božić”, posvećenu dečku koji je curu ostavio baš prije blagdana. Svoje su hitove ove godine napravili i Ante Cash i Neno Belan, a najnoviju pjesmu nedavno su predstavili momci iz hrvatsko-švedskog benda Lines and Colour čiji je single “Dear Santa” nastao u suradnji sa “songwriterima” i producentima iz Švedske Adamom Kullingom i Kristoferom Fogelmarkom koji su ujedno autori velikih One Direction. Nije loše za početak, jer čini se da se snima puno manje božićnih albuma nego početkom stoljeća, pa je prije tri godine i ukinuta kategorija Porina “najbolji album božićne glazbe”.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije