Studija Global Burden of Diseasea (GBD-a), koja je objavljena u časopisu The Lancet, pokazala je da je očekivano trajanje života između 1990. i 2013. poraslo za oko 6 godina, javlja Diabetes Insider. Očekuje se da će muškarci živjeti 5.8 godina, a žene 6.6 godina dulje od prethodne generacije.
Očekivano trajanje života poraslo je zbog pada smrtnosti od raka i bolesti srca u bogatim zemljama i boljeg preživljavanja u siromašnim zemljama nakon proljeva, tuberkuloze i malarije, javlja Reuters. Iako očekivano trajanje života raste gotovo svugdje u svijetu, znanstvenici u analizi GBD-a kazali su da je izuzetak južna subsaharska Afrika, gdje je smrtnost zbog HIV-a i AIDS-a od 1990. ”izbrisala” oko pet godina životnog vijeka.
Christopher Murray, profesor globalnog zdravlja na Sveučilištu u Washingtonu koji je vodio istraživanje, napredak u borbi protiv različitih bolesti i ozljeda nazvao je dobrim pa čak i izvanrednim. No napomenuo je kako ”možemo i moramo biti čak i bolji”.
Prema njegovim riječima, veliki porast kolektivnog djelovanja i financiranja imao je veliki učinak i smanjio stopu smrtnosti od proljeva, ospica, tuberkuloze, HIV-a i malarije. No rekao je i da su zanemarene neke ozbiljne kronične bolesti te da one rastu na važnosti jer su prijetnja životu, osobito problemi zbog droge, ciroza jetre, dijabetes i bolesti bubrega.