Prije svega valja razjasniti pojam nesanice. Postoji više tipova nesanice – neke osobe ne mogu zaspati par sati kasnije od uobičajenog, no neke ne spavaju danima. Osobe koje ne spavaju danima su najčešće umorne i izmorene, a nikako da zaspe. Za nesanicu postoje najčešće zdravstveni razlozi. Ako nesanica utječe na kvalitetu vašeg života, to je i više nego dovoljno dobar razlog za posjet liječniku. Zdravstveni problemi mogu biti povezani s bubrezima, jetrom, srcem i tlakom, no vjerojatno je najčešći razlog zbog kojih mlađi ljudi ne mogu spavati – stres. Dakle, svatko bi trebao otkriti svoje razloge.
Priuštite si male opuštajuće rituale prije nego li krenete na spavanje, te pokušajte zaboraviti na stresne situacije.
Evo nekoliko instant SOS savjeta:
– Morate zaboraviti na kavu i energetske napitke u popodnevnim satima. Izbacite sve za što znate da sadrži kofein.
– Šetnja prije spavanja uvijek čini čuda.
– Prije spavanja pregrijte kupaonicu i priuštite si što topliju pjenastu kupku s mirisom koji vas opušta. Preporučuje se lavanda.
– Nemojte puno jesti tijekom večere, no nije preporučljivo niti da idete gladni na spavanje.
– Neposredno prije nego legnete, popijte čaj od kamilice ili toplo mlijeko. Ovisi o tome što preferirate (i što ste večerali).
– Pokušajte se buditi svaki dan u isto vrijeme i u isto vrijeme leći, tako ćete s vremenom vjerojatno i usnuti u približno isto vrijeme.
– Na popodnevna drijemanja možete zaboraviti.
– Pokušajte biti što aktivniji, počnite vježbati, preporuča se vježbati 6 sati prije spavanja.
– Surfanje internetom i gledanje televizije zamijenite nekom opuštajućom knjigom ili učenjem, a ako ne volite čitati radije slušajte radio, no neka ne bude preglasan.
– Nemojte “pokušavati zaspati“, što ćete se više truditi teže ćete zaspati.
– Zamračite prostoriju u kojoj spavate ili upotrijebite masku (za oči) za spavanje….
Neki bez razmišljanja popiju tablete za spavanje – no kad god je to moguće preporučuju se prirodna rješenja koja se već tradicionalno koriste u rješavanju nesanice.
1. Kamilica – mnogima najdraža ljekovita biljka, jer pomaže u mnogim zdravstvenim problemima. Glavna funkcija joj je umirivanje, a njezina eterična ulja se koriste za liječenje nesanice.
2. Ashwagandha (withania somnifera – ona koja donosi san) – koristi se u ayurveda medicini. Njezino ime govori samo za sebe o njezinoj funkciji.
3. Hmelj – također popularan u borbi protiv nesanice.
Evo i jedan recept za čaj:
– kamilica cvijet, 20 g;
– matičnjak list, 20 g;
– menta list, 20 g;
– anis plod, 20 g;
– lavanda cvijet, 10 g;
– valerijana korijen, 10 g
Preporuča se i hrana bogata triptofanom i magnezijem. Magnezij možete pronaći u indijskom orahu, pivskom kvascu, algama i bademima.
Što je triptofan i gdje se nalazi ?
To je aminokiselina koja se pretvara u serotonin (za to je potreban vitamin B6), a on se nakon toga pretvara u meltonin. Njegovo lučenje se usporava kad soba nije dovoljno zamračena, zbog svjetla. Nalazi se u mlijeku, siru, mahunarkama i bananama.
Laku noć! 🙂