ALERGIJE Počinje najgore razdoblje za alergičare – kako si pomoći?

Pixabay

Sezona alergija u punom je jeku! Donosimo savjete kako ublažiti simptome peludne alergije i zaštititi se od alergena.

Proljeće je mnogima najljepše doba godine, no za alergičare donosi brojne neugodnosti. Sezona alergija u punom je jeku, a pelud stabala i trava može uzrokovati kihanje, svrbež očiju, curenje nosa i probleme s disanjem. Ako ste među onima koji svake godine muku muče s peludom, važno je znati kako se zaštititi i ublažiti simptome.

Zašto su proljetne alergije tako jake?

Najčešći uzrok proljetnih alergija je pelud stabala poput breze, johe, graba i topole. Ova stabla otpuštaju ogromne količine peludi u zrak, a vjetar je raznosi na velike udaljenosti.

U svibnju i lipnju dolazi i sezona cvjetanja trava, koje su jedan od najjačih alergena. Osobe koje su osjetljive na pelud mogu primijetiti simptome i prije nego što vide prve znakove proljeća.

Simptomi peludne alergije često se miješaju s prehladom – uključuju curenje nosa, svrbež i suzenje očiju, kihanje, umor i poteškoće s disanjem. Kod težih slučajeva može se javiti i astma, što dodatno otežava svakodnevne aktivnosti.

Kako ublažiti simptome alergije?

Ako patite od sezonskih alergija, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste smanjili tegobe i poboljšali kvalitetu života:

  • Pratite peludnu prognozu – Svakodnevno provjeravajte razinu peludi u zraku i planirajte aktivnosti u skladu s njom. Najviše peludi ima ujutro i navečer.
  • Držite prozore zatvorene – Tijekom dana pelud ulazi u zatvorene prostore, stoga je najbolje držati prozore zatvorenima, osobito kada je vjetrovito.
  • Koristite pročišćivače zraka – HEPA filteri mogu značajno smanjiti količinu alergena u zatvorenim prostorima.
  • Tuširajte se i presvlačite nakon boravka na otvorenom – Pelud se lako zadržava na odjeći i kosi, pa se preporučuje presvlačenje i tuširanje nakon dolaska izvana.
  • Izbjegavajte sušenje rublja na otvorenom – Pelud se može uhvatiti za tkanine, što može pogoršati simptome.
  • Nosite sunčane naočale i šešir – To može pomoći u zaštiti očiju i kose od peludi kada boravite vani.
  • Konzumirajte hranu bogatu vitaminom C, omega-3 masnim kiselinama i probioticima – Ove hranjive tvari mogu pomoći u jačanju imuniteta i smanjenju upalnih reakcija.
  • Kada su simptomi jaki, koristite antihistaminike – Dostupni su u obliku tableta, sprejeva i kapi za oči, a mogu značajno smanjiti alergijske reakcije. Posavjetujte se s liječnikom o najboljim opcijama za vas.
    Mogu li prirodni lijekovi pomoći?

Neki ljudi tvrde da im prirodni pripravci poput meda lokalnog podrijetla ili čajeva od koprive pomažu u smanjenju alergijskih simptoma. Iako znanstveni dokazi nisu u potpunosti jasni, neki sastojci poput kvercetina (prisutnog u luku i jabukama) imaju blago protuupalno djelovanje. Ipak, prirodni lijekovi ne mogu zamijeniti medicinske terapije ako su simptomi ozbiljni.

Sezona alergija može biti vrlo neugodna, ali uz pravilnu pripremu i zaštitu moguće je smanjiti njezine negativne posljedice i lakše podnijeti proljetne mjesece.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije