OBITELJSKI PLAN

PROCURIO PLAN EU ZA SLUČAJ RATA Evo što svaka obitelj u Međimurju treba znati

Procurio plan EU za slučaj vojnih agresija i prirodnih katastrofa. "Napravite zalihe za najmanje 72 sata"

Europska komisija planira upozoriti građane da u slučaju krize budu spremni opskrbljivati se hranom i osnovnim potrepštinama za najmanje 72 sata, navodi se u nacrtu Strategije pripravnosti Unije.

Dokument predviđa različite scenarije – od rata i kibernetičkih napada do zaraznih bolesti i klimatskih katastrofa, ističući da je početni period krize najkritičnij.

Ova inicijativa dolazi u trenutku kada se Europa suočava s nizom nepredvidivih izazova – od pandemije i sada rata u Ukrajini do gospodarskih i ekoloških prijetnji. Preporuke Komisije uključuju planiranje kriznih situacija, skladištenje osnovnih zaliha, osiguravanje skloništa i zaštitu ključne infrastrukture, donosi index.hr

Što ovo znači za Hrvatsku i Međimurje? U slučaju vojne agresije ili druge krizne situacije, svaka obitelj trebala bi imati spreman plan preživljavanja. Pravilna priprema može značiti razliku između panike i sigurnosti.

Evo što je potrebno poduzeti kako biste bili spremni na najgori scenarij.

Što u slučaju agresije i na Hrvatsku?

U slučaju vojne prijetnje i moguće agresije na Hrvatsku, svaka obitelj u Međimurju trebala bi biti spremna na hitnu evakuaciju ili boravak u skloništu. Pravilna priprema može značiti razliku između panike i sigurnosti kako u slučaju rata, tako i u slučaju elementarnih nepogoda.

Ovo su ključni koraci koje svaka obitelj treba znati i poduzeti:

1. Pripremite nužne potrepštine (krizni ruksak)

Svaka obitelj trebala bi imati unaprijed pripremljen krizni ruksak ili kutiju s osnovnim potrepštinama u slučaju nagle evakuacije ili boravka u skloništu za najmanje 72 sata. Evo što bi ruksak trebao sadržavati:

  • Dokumenti i novac – Osobne iskaznice, putovnice, vozačke dozvole, kartice zdravstvenog osiguranja, vlasnički papiri, nešto gotovine u eurima.
  • Hrana i voda – Zaliha nekvarljive hrane za barem 3 dana (konzerve, suho voće, energetske pločice) i najmanje 3 litre vode po osobi.
  • Lijekovi i higijenske potrepštine – Osnovni lijekovi (protiv bolova, temperature, alergija), medicinski pribor (zavoji, antiseptik), maramice, sapun, toaletni papir, vlažne maramice.
  • Odjeća i pokrivači – Topla odjeća, kabanice, čarape, termo deke.
  • Baterijska svjetiljka i baterije – U slučaju nestanka struje.
  • Radio na baterije – Za praćenje vijesti ako mobilna mreža prestane raditi.
  • Punjači i power bank – Za održavanje baterije na mobitelima.

2. Odredite sigurno mjesto

Provjerite postoji li u vašem mjestu službeno sklonište ili podrum koji može poslužiti kao zaklon. Ako takvih objekata nema:

  • U kući se sklonite u podrum ili u prostoriju bez prozora (kupaonica, hodnik).
  • Ako ste vani, potražite betonske građevine, podvožnjake ili podzemne prostore.
  • Izbjegavajte otvorene prostore, mostove i visoke zgrade.

3. Napravite obiteljski plan

U slučaju da se obitelj razdvoji, važno je imati plan:

  • Dogovorite mjesto sastanka ako komunikacija ne bude moguća.
  • Zapišite važne brojeve na papir (članovi obitelji, hitne službe, prijatelji izvan regije).
  • Koristite SMS poruke umjesto poziva, jer mobilne mreže mogu biti preopterećene.

4. Pratite službene informacije

5. Budite psihološki spremni na moguće agresije

Ratne situacije su stresne, ali panika samo pogoršava situaciju. Obitelj bi trebala razgovarati o mogućim scenarijima i uvježbati reakcije.

Posebnu pažnju treba posvetiti djeci – objasniti im što se događa smirenim tonom i uvjeriti ih da su na sigurnom.

Sklonište u Čakovcu, zgrada Međimurjepleta. Što u slučaju vojne agresije?

“Pripremljenost i sigurnost bit će “ukomponirani i uključeni” u europsko zakonodavstvo, politike i programe. Strategija navodi 30 ključnih mjera u okviru sedam tematskih područja – uključujući civilno-vojnu suradnju, javno-privatna partnerstva i edukaciju građana. U dodatku dokumenta nalazi se oko 60 konkretnih aktivnosti koje bi se trebale provesti u sljedeće dvije godine – od pojačanog praćenja lažnih vijesti, procjene spremnosti financijskog sektora do uključivanja sadržaja o pripravnosti u školske kurikulume – sve već tijekom ove godine”, donosi index.hr.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije