
Naši sugovornici su nakon bračne krize odlučili isprobati nekonvencionalan pristup braku
Dok u Hrvatskoj opada broj sklopljenih brakova i raste broj razvoda, neki parovi pronalaze alternativne načine za očuvanje svoje veze. Među njima su i naši sugovornici, bračni par iz Donjeg Međimurja, koji su nakon deset godina braka odlučili isprobati nekonvencionalan pristup – otvorenu vezu.
Umjesto da se rastanu, odlučili su redefinirati svoj brak i pružiti si slobodu da istražuju odnose izvan svoje bračne zajednice. Nazvat ćemo ih Ivan i Marija, jer nipošto ne žele otkriti svoj identitet – kažu da će zbog moguće osude okoline morati iseliti iz svoje male sredine u kojoj su osnovali obitelj i podigli kuću.
Kriza koja je mogla završiti razvodom
Nakon deset godina braka i dvoje djece, Ivan (39) i Marija (35) prije četiri godine našli su se u rutini koja ih je udaljavala jedno od drugoga. Zbog posla su se rijetko viđali, a slobodno su vrijeme provodili odvojeno, svatko sa svojim prijateljima ili na pak svatko za svojim ekranom. Ljubav je postojala, posebno zajednička briga prema djeci za koju su davali i posljednju sekundu slobodnog vremena, ali osjećaj povezanosti je slabio.
Razgovori o razvodu postali su česti, no oboje su osjećali da ne žele odustati bez posljednjeg pokušaja. Dogovorili su se da će zajednički tražiti rješenje. Probat će sve, samo da ne odustanu jedno od drugoga.
“Jedne večeri gledali smo dokumentarac o modernim brakovima. Mislim da se radilo o Norvežanima. I jedan je par pričao kako su zapeli u dosadnoj svakodnevici, da su se početna zaljubljenost i jaki osjećaji rasplinuli i da su oboje počeli, nekako u isto vrijeme, tražiti partnere sa strane. Kada su se oboje suočili s razvodom, jedno su drugome priznali prevaru. No tu su se ponovno povezali. Shvatili su da ne žele razvod, samo žele unijeti promjenu u brak, nešto što neće biti monotono. Počeli su prakticirati otvoreni brak. Voljeli su se, no trebali su promjenu. I… ne znam, u tom je trenu i meni i ženi kliknulo nešto u glavi. Ugasili smo televizor i tu smo noć, sve do jutra, pričali o našem braku, našoj vezi i načinu na koji ćemo spasiti brak”, otvorio nam se Ivan.
Novi pristup ljubavi i braku
Marija dodaje: “Zajednički smo odlučili probati s ‘hodanjem’ s drugim ljudima. Dakle, ništa seksualno, samo izlasci s ljudima koji su nam se sviđali. A jednom kada osjetimo potrebu za intimom, dogovorit ćemo zajedno sljedeći korak. Tako je i bilo. Preko aplikacija za spojeve počeli smo nalaziti ljude, naravno, ne iz naše male sredine jer bi to bio neviđeni skandal. Tek nakon nekih 9 ili 10 mjeseci što smo odlazili na spojeve, počeli smo se oboje upuštati u intimne odnose s drugim ljudima.”
Četiri godine nakon donošenja ove odluke, Ivan i Marija kažu da je njihov brak jači nego ikada. “Osjećamo se povezanije, imamo više zajedničkih trenutaka i ponovno smo otkrili zašto smo se zaljubili jedno u drugo. Ovaj način života možda nije za svakoga, ali za nas funkcionira,” objašnjava Marija. Ono što nas je još više zaintrigiralo jest Marijina opaska da sličan način bračnog života prakticira zapravo jako puno mlađih parova u Međimurju. “Upoznali smo zaista mnogo parova koji su i istoj ili sličnoj situaciji. Neki su se i tako upoznali i zaljubili, ali su i dalje nastavili prakticirati otvorene veze. U Međimurju tiha voda brege dere.”
Otvorena veza – izazov ili rješenje?
Ivan naglašava da ovakav oblik odnosa zahtijeva apsolutno povjerenje i dogovor: “Ako jedan partner nagovara drugoga na otvoreni brak, to ne može funkcionirati. Mora postojati obostrana želja i otvorena komunikacija. Kod nas nema skrivanja. Ja znam za njezinog dečka, ona za moju djevojku. Mi ne smatramo hodanje s drugim ljudima prevarom, nego prilikom za upoznavanje novih osoba i obogaćivanje našeg iskustva.”
Osvrćući se na društvenu stigmatizaciju, dodaje: “Znam točno da će nas Međimurci osuđivati, no prije, za vrijeme naših baka i djedova, pa čak i mama i tata, svi su u selu znali tko koga vara s kim, tko je čije vanbračno dijete… na razvode se onda gledalo jako loše pa su ljudi većinom ostajali u nesretnim brakovima, a sreću su tražili u drugom krevetu.
S druge strane, naši prijatelji iz Preloga, isto mladi ljudi, u nesretnom su braku godinama i jedino što ih drži zajedno jest kredit za kuću. I naravno da se međusobno varaju, da se svađaju i da im djeca užasno pate.
Nažalost, nisu jedini koji prolaze kroz takve stvari. Mi smo mladi ušli u brak, bili smo si prva ljubav i mislili smo da ćemo doživjeti duboku starost zajedno. No već nas je nakon 10 godina braka zapala kriza. Trzavice smo riješili kako smo najbolje znali i to za nas funkcionira.”
“Sreća nije bajka, već rad na vezi”
Marija ističe da ne promoviraju otvorene veze niti ih preporučuju drugima: “Ovo je naš izbor i ne pričamo o tome s ljudima oko nas jer znamo kakve su male sredine i mali ljudi. No, zahvaljujući ovom iskustvu, ponovno smo pronašli strast i ljubav jedno prema drugome. Više se ne svađamo, provodimo više vremena zajedno i osjećamo se sretno. Otvoreni brak je naša tajna, naša tema o kojoj samo mi pričamo – moj muž i ja. Možda nas je to i povezalo.”
Ivan i Marija poručuju da ne postoji univerzalni recept za sretan brak. “Monogamija je lijep ideal i poštujemo svakog tko želi takav brak. Ne miješamo se. No za nas je ispalo da je monogamija zapravo bajka, da je samo lijepa riječ, dok je stvarni život kompleksniji. Sreća u vezi zahtijeva trud, komunikaciju i spremnost na prilagodbu. Oboje znamo da ćemo nakon nekog vremena prestati prakticirati takav život, ovo nije zauvijek. No do onda uživamo jedno s drugim, ali i s drugim ljudima,” zaključuje Marija.
Iako će njihov način života mnogima biti kontroverzan, jedno je sigurno – pronašli su način da ostanu zajedno, sretni i ispunjeni, pa neka prvi baci kamen, tko je bez grijeha…
