Moderan životni stil koji uključuje premalo kretanja, a koje pak je nužno za zdravlje, loših posturalnih stanja i kompletnog psihofizičkog zdravlja, tijelo dovodimo u neprirodan položaj s čestim bolnim stanjima
Hernije, lumboischialgia, inkontinencija i prolaps zdjeličnih organa samo su neki od problema današnje populacije. Sve je veći broj mladih koji imaju neki od ovih problema i to ne bi bilo toliko loše, da se nešto poduzima, međutim ne poduzima se puno.
Mali se broj ljudi okreće zdravim navikama i kretanju. Jedini lijek je rekreacija i ne postoji alternativa. Da bismo bili zdravi i smanjili pa čak i zauvijek otklonili bolna stanja kralježnice, o kojoj danas pišem, moramo (ne trebamo, već moramo) vježbati. Potrebno je snažiti mišiće core-a, a nakon toga jačati kompletno tijelo i biti redovit, predan i ustrajan. To je jedini ispravni put. Rad na svim motoričkim i funkcionalnim sposobnostima, pa što smo sposobniji to smo zdraviji.
Core je područje kralježnice, kukova i zdjelice i u rekreaciji važan dio našega tijela, ako gledamo topološki. Kao temelj kuće, što je snažniji, kuća je sigurnija za život. Vrlo je čest slučaj da vježbači koji su zapravo izvana snažni i na izgled poprilično mišićavi, nemaju snagu cora te često osjećaju bolove u donjem dijelu leđa, a sve zbog preslabih mišića najdubljeg sloja, stoga možemo reći da ipak nisu toliko snažni kao što se to možda njima čini.
Što to znači? To znači da se u većini slučaja grade velike grupe mišića, što je u redu, međutim, za kompletno zdravlje lokomotornog sustava, potrebno je ipak raditi i na onim najmanjim, ali jednako važnim mišićima. Nemojte zanemariti one -dosadne vježbe, kako ih često nazivaju vježbači, izazovete tijelo raznim položajima, kretnjama i promjenama jer će ono tako rasti i snažiti se. Svjesno aktivirajte mišiće, nemojte se u teškom čučnju šipkom samo oslanjati na noge, aktivirajte mišiće stražnjice. Važno je da radite tijelom, ali i umom. Svjesna aktivacija jamči bolju i sigurnu aktivaciju.
Kada smo kod centralnog mišićja našega tijela, tada nije samo -plank vježba za core, već je tu niz raznovrsnih vježbi koje ga u određenim trenucima pale i gase i tako stvaraju čvrstu bazu. Plank je samo jedna od stotine vježbi za core, ne zaboravite na to.
Uz redovito i svjesno vježbanje, važno je naučiti i pravilno disati. Disanje je osnovna čovjekova potreba, jednako kao i kretanje. Loš dah je često plitak, ne uključuje mišiće donjeg dijela trupa i zdjelice i pretežak za tijelo. Na taj se način tijelo troši više i brže, što znači da se muči i tako podliježe raznim promjenama i lošim stanjima. Pojavu modernih bolesti možete smanjiti kvalitetnim, smirenim i dubokim disanjem.
Kao vježbu disanja, dajem vam zadatak, da se ispravite, istegnete i isprsite, udahnete na nos deset sekundi, a izdahnete kroz usta ili nos deset sekundi. Dišete smireno i polako, a ako ne možete uhvatiti dah deset sekundi, vježbajte ga na način da svaki dan napravite deset dahova na pet sekundi pa šest sekundi i tako vježbate sve dok ne dođete do deset sekundi. Udahom širite prsni koš, otvarate se, a izdahom zatvarate.
Ovaj tjedan sam pripremila vježbe za bolna leđa, ne trebate se bojati, ovo su sigurne i učinkovite vježbe koje vam preporučujem u slučaju da se osjećate umorno i teško. Vaše leđa će vam biti zahvalna.