Kako je došlo do toga da se većini djece broj obaveza sveo na školske obaveze?
Razmislite malkice o tome koje obaveze i dužnosti osim školskih ima vaše dijete. Ako upitate svoje dijete koja su njegova prava, vjerujem da će vam na to znati odgovoriti već i prvašić zato što se o pravima djece priča puno više nego li o njihovim obavezama i dužnostima i to već od vrtića.
Kako je došlo do toga da se većini djece broj obaveza sveo na školske obaveze?
Čak i kada su u pitanju školske obaveze, većina će vam roditelja zauzeti stav kako je škola sve teža i kako djeca imaju previše školskih obaveza.
Nedavno sam naišla na udžbenik iz prirode i društva od prije 30 godina i ostala bez teksta koliko su tada djeca učila u odnosu na slikovnicu udžbenik danas. U današnjim udžbenicima nema puno sadržaja koji su nekada djeca učila, ili je prebačeno na više razrede ili srednju školu, ili pak je izbačeno i danas više ne uče.
U današnje vrijeme postoje zakonske regulative po kojima djeca ne smiju pisati nekoliko ispita u danu ili tjednu. Sva pisana ispitivanja trebaju im biti najavljena tjednima ranije kako bi se na vrijeme pripremili. Ne smije ih se usmeno ispitivati kada pišu ispit. Imaju se pravo žaliti na ocjene ili bodove. Ima još toga što im ide na ruku što vi nekada kao djeca niste imali.
Kako li ste samo završili školu bez svih tih zaštićenih prava djeteta?!
Nećete vjerovati ako dodam još i to da je u današnje vrijeme djetetu važnije da ima peticu umjesto znanje koje stoji iza te petice. Zbog toga se u stanju posvađati s učiteljima. U vaše vrijeme je i trojka imala svoju težinu i iza nje je stajala određena količina kvalitetnog znanja. Nitko se nije sramio trojke kao što se danas srame svega osim petica.
Dakle, što se tiče školskih obaveza, njih je u današnje vrijeme puno manje nego li prije 30 ili više godina. Ali opet postoji tendencija da ej obaveza previše.
Što se desilo s kućnim obavezama i dužnostima djeteta?
Koliko aktivno vaše dijete sudjeluje u kućanskim obavezama i što konkretno radi?
Za koje dužnosti preuzima potpunu odgovornost i možete se osloniti na dijete da će to biti obavljeno?
Kako radim u školi u nižim razredima i s roditeljima i djecom sam pune 4 godine, primjećujem da djeca koja imaju obaveze u svojem domu te ih odgovorno obavljaju, pokazalo se da su i u školi savjesni učenici koji brinu o svojim stvarima i obavljaju zadatke na vrijeme. S lakoćom se osloniš na njih.
Dok s druge strane, djeca kojima se oduzimaju obaveze kako bi imala više vremena za učenje, izbjegavaju svoje školske obaveze i prebacuju krivnju na roditelje govoreći „Mama mi nije spakirala. Tate nije bilo da mi pomogne.“ Ta djeca teže preuzimaju odgovornost za svoje dužnosti.
Ako imate kućnog ljubimca, možete li djetetu u potpunosti dati brigu o ljubimcu ili će s vremenom izbjegavati tu svoju obavezu i na kraju ćete je vi kao roditelji preuzeti?