PRUŽIMO PODRŠKU

DAN ŠEĆERNE BOLESTI Važnost prevencije u borbi protiv dijabetesa

Dana 14. svibnja obilježava se Hrvatski dan šećerne bolesti, inicijativa pokrenuta od strane Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora 2022. godine

 Cilj ove inicijative je podizanje svijesti o šećernoj bolesti te provođenje preventivnih aktivnosti i unapređenje zdravstvene zaštite za oboljele osobe.

Globalni izazov


Šećerna bolest, posebno tip 2, predstavlja jedan od najvećih zdravstvenih izazova današnjice. Procjenjuje se da u svijetu više od 537 milijuna osoba u dobi od 20 do 79 godina boluje od šećerne bolesti, a taj broj će do 2030. doseći 784 milijuna. Izazov je i činjenica da gotovo svaki drugi oboljeli nije svjestan svoje dijagnoze, dok čak 541 milijun ljudi ima predijabetes. Svakih pet sekundi od posljedica šećerne bolesti umire jedna osoba, a polovica preminulih su mlađi od 60 godina. Stručnjaci ističu kako se u 80 % slučajeva dijabetes tipa 2 može spriječiti promjenom životnih navika.

Situacija u Hrvatskoj


Prema podacima Nacionalnog registra CroDiab, u Hrvatskoj je 2022. godine zabilježeno 388.213 osoba s dijagnozom šećerne bolesti, dok se procjenjuje da je stvarni broj oboljelih blizu 500.000. Istraživanja pokazuju da samo 60 % oboljelih ima postavljenu dijagnozu, što ukazuje na potrebu za većom informiranošću i redovitim zdravstvenim pregledima.

Rizični čimbenici i simptomi


Rizični čimbenici za nastanak dijabetesa tipa 2 uključuju nepromjenjive elemente kao što su starija životna dob, nasljedni faktori, sindrom policističnih jajnika i gestacijski dijabetes. Međutim, velik utjecaj imaju i čimbenici na koje pojedinci mogu utjecati: prekomjerna tjelesna težina, nezdrava prehrana, pušenje i manjak tjelesne aktivnosti.

Rani simptomi šećerne bolesti često su neprimjetni i lako se zanemaruju. Među najčešćima su pojačano žeđanje, učestalo mokrenje, pojačana glad, umor, zamućen vid i trnci u šakama i stopalima. Redovite kontrole razine šećera u krvi ključne su za rano otkrivanje dijabetesa, posebno za osobe starije od 50 godina, one s povećanom tjelesnom masom ili one koje u obitelji imaju dijabetes.

Podizanje svijesti i promicanje zdravlja


Hrvatski dan šećerne bolesti poziva sve građane da preuzmu aktivnu ulogu u svom zdravlju, informiraju se o rizičnim čimbenicima i poduzmu preventivne mjere kako bi smanjili rizik od dijabetesa. Upitnik za procjenu rizika može biti koristan alat za svakog pojedinca kako bi procijenio rizik i pravovremeno započeo s preventivnim koracima.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije