TRENutak za roditeljski KUTak: Savjesni vs. nesavjesni

Kada sam počela razmišljati o otvaranju firme koja će se baviti savjetovanjem roditelja, na pameti su mi bila djeca koja imaju problema u školi i roditelji koji nikako ne znaju s njima na kraj. Tako sam ja to zamislila.

No, kako vrijeme prolazi, meni se sve više obraćaju savjesni roditelji s pristojnom i dobro odgojenom djecom. Po mojem mišljenju, takvima moja pomoć ni ne treba. No, to su ljudi koji stalno rade na sebi, educiraju se i čitaju puno o odgoju, žele svojoj djeci najbolje, žele i sami biti izvrsni roditelji i odlično im ide.

Oni dolaze na moja predavanja i radionice s djecom. Odlično se slažu s djecom. Odnos im je još bolji i dublji nakon edukacija.

Što se zbiva s ostalima? Gdje su roditelji djece koji ne dolaze?

Nema ih jer njima pomoć ne treba. Po njihovom mišljenju. Naročito ne neka stručna osoba s iskustvom koja će im reći iskreno što bi sve trebali činiti u odnosu s djetetom. Njima je lakše kriviti sustav i dijete za to što je takvo kakvo jest.

Kako naše oči ne gledaju u nas nego u druge, tako nismo u stanju primijetiti što nam se događa i kada pogrešno djelujemo. Drugi to za nas vide. Najčešće nam i kažu no rijetko ih poslušamo. Tek kada se obrazac ponašanja u našem životu počne ponavljati ili kada nam drugi češće govore isto, naročito različite osobe istu temu, tek tada počinjemo promišljati da bi tu nešto moglo biti i da bismo trebali nešto poduzeti.

Sve to spada u dio života koji nazivamo – rad na sebi. Osvještavanje nesvjesnih obrazaca ponašanja. Ne vidimo i ne primjećujemo korake ni greške koje radimo u životu, a posljedice plaćamo sami ne shvaćajući da smo sami krivi.

Kada konačno primijetite obrasce ponavljanja ili vam drugi po tko zna koji put kažu da biste trebali nešto poduzeti, tada odlazite po pomoć. Tek tada zatražite da vam drugi koji znaju, koji su stručni, koji imaju iskustva, pomognu da svladate svoju životnu prepreku. Sve do tada se mučite i mučite kriveći druge i prebacujući odgovornost na sve druge osim na vas. Bespotrebno mučenje!

Čim osvijestite neki obrazac djelovanja ili ako se stalno žalite na nešto, to vam je znak da trebate nešto mijenjati. Kaže Albert Einstein: ‘Ludost je raditi istu stvar iznova više puta i očekivati drugačije rezultate’. Nema šanse da vam se išta u životu promijeni ako vi ništa ne poduzimate i samo se žalite na dijete i njegove postupke.

Dijete se ne žali i njemu ne smeta jer ono ne zna za drugačije, bolje. Znači, na vama roditeljima je da poduzmete nešto.

Moje savjetovanje roditelja svodi se na to da vas roditelje naučim novim obrascima ponašanja kako biste dobili nove, drugačije i bolje rezultate odnosno djelovanje djeteta u željenom smjeru. Žaleći se i kritizirajući dijete samo ćete mu rušiti samopouzdanje a nekih velikih promjena i pomaka u ponašanju neće biti.

Kada netko zna kako, vama sve postaje lako. Iskoristite tu spoznaju. Ionako za sve druge aktivnosti u životu odlazite stručnim osobama, tako je vrijeme i da vam stručna osoba da neke upute koje možete isprobati i dobiti uvide da može biti lakše vama a bolje i vama i djetetu.

Bili savjesni ili nesavjesni roditelj, bili svjesni ili nesvjesni svojih obrazaca u ponašanju, ako ste nezadovoljni djetetom, najbolje je potražiti pomoć i promijeniti nešto u svojem odnosu prema djetetu, u svojem ponašanju. To vam je kao u šahu. Kada jedna značajna figura napravi potez, one najbliže njoj moraju isto nešto poduzeti da se ne osjete ugroženima.

Drugačiji rezultati dolaze tek kada vi učinite prvi potez, drugačiji nego li svi oni do sada koje ste radili i pokušavali.

Želim vam puno sreće, a ako zapne – tu sam!

Petak, 15. prosinca, od 19 do 21 sat u Didasku Čakovec, posljednje predavanje za roditelje – obiteljski odnosi. Više na mojem webu.

Anita Vadas
tel. 098/564-290
mail: info@anitavadas.com
www.anitavadas.com
Edukacija j.d.o.o.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije