DOULA kako se pripremiti za porod?

Ovu kolumnu pišem s odmakom od 11 godina kada sam i sama po prvi puta postala majka i osjetila čari roditeljstva, i to po prvi puta. Također, pišem i kao doula, koja je u svakodnevnom kontaktu s trudnicama i novopečenim roditeljima. Voljela bih da sam nekada davno ja imala ovako napisanu listu preporuku o pripremi za porod i roditeljstvo-nažalost nisam! Učila sam sama na svojoj koži, postepeno, kroz svoja 3 poroda i svaki put iznova postajala majka.

Napisano je od srca, uzmite što Vam odgovara, kritizirajte ako smatrate da treba ili dodajte nešto svoje, bilo bi mi drago!

1. Pozitivan pristup i pogleda na porod
To je definitivno najvažnija stavka u cjelokupnoj pripremi za najvažniji dan u Vašem životu, jer 80% poroda odvija se u “glavi”, Vaša psiha ima čudesnu moć i može tako dobro upravljati cijelom situacijom,samo ako joj to dozvolite. S obzirom na činjenicu da smo se toliko udaljili od sebe samih i ne slušamo se, to je nešto što trebamo naučiti ili se podsjetiti.

2. Slušajte svoje tijelo što Vam poručuje
Druga najvažnije stvar tijekom trudnoće i poroda je da slušate svoje tijelo i pratiti znakove koje Vam ono poručuje. Naša tijela su savršeno kreirani sustavi za trudnoću i porod, samo ih mi često zanemarujemo i ne reagiramo kada nam šalju očite znakove. Ako osjećate umor i tijelo Vam poručuje da trebate odmoriti, onda ga poslušajte. Ako Vam daje znakove da želite jesti određenu hranu, onda ju pojedite jer Vam na taj način daje znak da mu nedostaje neki element koji ta određena namirnica sadrži. Ako osjećate da nešto nije u redu, onda poslušajte tijelo i odite k doktoru.

3. Pravilna prehrana i dovoljan broj obroka dnevno
U pravilu dijete će tijekom trudnoće za sebe uzeti dovoljno od majke, tj. iz majčinih zaliha i neće mu nedostajati ništa, izuzev u situaciji ako je majka u nedostatku određenih komponenti. Međutim, nakon trudnoće će majčin organizam biti iscrpljen i u nedostatku ukoliko se majka nije dobro hranila tijekom trudnoće. Prehrana trudnice svakako bi trebala biti raznolika, bogata vitaminima i mineralima kroz više manjih obroka dnevno (barem 5). Svjetski porodničar Odent naglašava važnost konzumacije ribe kroz trudnoću te namirnica s niskim glikemijskim indeksom (posebice za trudnice koje pate od gestacijskog dijabetesa). Također, bitno je unositi dovoljno tekućine, barem 2-3 litre vode na dan.

4. Fizička aktivnosti kao važan dio pripreme
Preporučujem svakako ukoliko je trudnoća uredna, iza 15 tjedna. Fizička aktivnost uz nadzor fizioterapeuta licenciranog za vođenje vježbi u trudnoći. Mogu vježbati i trudnice koje se prije trudnoće nisu aktivno bavile sportom. Važno je upoznati i osvijestiti mišiće koji će Vam u porodu koristiti i biti od velike pomoći, ako se njima znate služiti. Upoznajte svoje tijelo i naučite koji Vam sve položaji mogu olakšati odrađivanje bolnih trudova i sam porod. I ne manje važne, tehnike disanja, koje Vam mogu puno olakšati prolazak kroz trudove, te pomoći prilikom samog izgona. Također, tehnike disanja pomažu Vam da se lakše nosite s trudovima i psihički se lakše povežete s činom poroda. Uz sve to, ugodno društvo drugih trudnica pored Vas vrlo često se pokaže kao odlična terapija.

5. Preporučujemo neku vrstu Tečaja za trudnice
Edukacija i informirani izbor su nešto što Vam danas, svakako preporučujem. Na temelju prikupljenih informacija možete za sebe izabrati ono što smatrate da Vam odgovara i da bi za Vas i Vaše dijete bilo najbolje. Na tržištu postoje razni Tečajevi: od onih u rodilištima, u Domovima zdravlja kod patronažne službe, do Tečaja koji organiziraju razne Udruge, Poliklinike ili Doule. Pred Vama je 9 mjeseci trudnoće i dovoljno vremena za pripremu takve vrste.

6. Odabrana literatura VS razni forumi i zastrašujuće priče
Iako živimo u doba interneta i dostupno nam je pregršt informacija, zastrašujuće priče s poroda nisu nešto što bih Vam preporučila da čitate po forumima, ili slušate (od namjernih ili ne namjernih susjeda,prijateljica,rođakinja)…knjižnice su nam još uvijek dostupne a nekolicina dobrih naslova i knjiga mogle bi Vam biti puno kvalitetnija i pozitivnija priprema za lijepo iskustvo poroda. Ukoliko želite, slobodno mi se obratite, da Vam proslijedim listu naslova koje preporučujem.

7. Savjeti za sam kraj trudnoće
Jedna od velikih bojazni svake buduće rodilje je epiziotomija ili rezanje međice. Imam tu nekoliko savjeta za Vas koji Vam mogu pomoći a ne mogu odmoći, pa ih većina trudnica odluči isprobati kako bi pokušale izbjeći epiziotomiju:
-čaj od lista maline: krenuti za konzumiranjem od punih 37 tjedana trudnoće, koristi se za jačanje mišića maternice i postizanje većeg elasticiteta međice
-perinealna masaža međice: u društvu partnera ili same, od navršenih 34 tjedna trudnoće, svaku večer 10-15min, bilo kojim uljem koje inače koristite doma u kozmetici (bademovo, kokosovo, maslinovo, suncokretovo…). Upute za masažu mogu se pronaći na internetu ili Youtube-u.

8. Pratnja na porodu-UVIJEK
Svaka trudnica bi na porodu trebala imati pratnju, uvijek, izuzev ako baš to ne želi, trebamo poštivati tu njezinu želju. Međutim, smatram da bilo kakva vrsta pratnje, bio to partner, mama, sestra, prijateljica, rođakinja ili profesionalna doula, mogu biti od velike koristi ženi u tim trenucima. Masaža, topli dodir leđa, držanje za ruku, podsjetnik na to kako se diše, ili jednostavno biti TU, svakoj ženi znači jakoooo puno!

9. Ne zaboravite koristiti svoje tijelo
Kada krene sam porod, ukoliko je sve u redu s Vama i djetetom, nemojte zaboraviti koristiti svoje tijelo, kretati se koliko god je to moguće, zauzimati razno razne položaje, koje će Vam i samo tijelo nametati, koristiti se pilates loptom i ostalim sadržajem koji Vam je u rađaoni dostupan. Kretanje tijekom poroda, te polagano tiskanje, kada za to dođe vrijeme i Vi osjetite potrebu, još su jedan od bitnih elemenata kako pokušati izbjeći epiziotomiju. Koristite sve blagodati vode u porodu, bilo u obliku kupke u kadi ili pod tušem, bolovi će se uvelike smanjiti i bit će puno podnošljiviji.

10. Postpartum ili babinje je izuzetno bitno vrijeme za oporavak
Ovih 6 tjedana nakon poroda namijenjeno je isključivo za Vas i Vaše novorođenče, za Vašu novu obitelj. Posvetite to vrijeme sebi, da uspostavite dojenje, da se povežete svi zajedno, da se naučite na novi ritam i način života. Morate to vrijeme posvetiti oporavku svojeg tijela, fizički, također, jer to ono od Vas traži. I nije babinje uzalud 6 tjedana, to tako treba biti da bi se sve funkcije u ženinom organizmu uskladile i vratile na prijašnje mjesto i uskladio hormonski balans. Osigurajte si podršku (mama, svekrva, sestra, prijateljice) u vidu kućanskih poslova, kuhanja ručka, odlaska u nabavku ili slično, a ogradite od prijevremenih posjeta i navale gostiju, jer za to će biti vremena.

Za sva pitanja rado ću vam odgovoriti na email antonelacesar@gmail.com ili na Facebook stranici Doula Antonela.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije