Recept Gracie Petek za cvjetnu vodicu ili hidrolat

Svaki drugi utorak donosimo Vam pregršt savjeta, ideja i načina kako živjeti u skladu s prirodom kroz kolumnu ‘Povratak izvornom putem prirode’ autorica kolumne je mlada kreativka Gracia Petek koja je pokrenula vlastiti brand prirodne kozmetike Kiwi.

Cvjetne vodice ili hidroalti

Hidrolati su nevjerovatno bogat izvor hranjivih tvari,dovoljno jaki da se bore i sa najtežim zdravstvenim problemima na prirodan i neškodljiv način, a opet dovoljno blagi da ne izazovu neželjene nuspojave. Upotrebljavaju se u kulinarstvu, u zdravstvene svrhe kao kapi za nos i oči, na koži kao tonici, vodena faza izrade kozmetike…..

Hidrolati su poznati već odavno, koristili su ih stari Grci, Rimljani te Egipćani i vjerojatno su to zapravo i bili prvi mirisni te terapeutski ekstrakti dobiveni od biljnog materijala, čak prije samih eteričnih ulja.

Istina je da su hidrolati veoma slični eteričnim uljima, no mnogo manjih koncentracija aktivnih sastojaka,pa su stoga i sigurniji za upotrebu.

Što su i kako se dobivaju hidroalti?

Hidrolati nastaju kao nusprodukt proizvodnje eteričnih ulja. Kondenzacijom vodene pare prilikom destilacije eteričnih ulja nastaju divne mirisne vodice, koje u sebi sadrže otopljene aktivne sastojke destiliranog biljnog materijala. U hidrolatu se nalaze otopljene hidrofilni (oni koji više vole vodu) aktivni sastojci. Kod proizvodnje hidrolata bitno je da biljni materijal nije zagađen pesticidima.

Stabilnost i način čuvanja

S obzirom da se radi o “vodenim otopinama” koje su veoma osjetljive i iznimno primamljiva podloga mikrobiološkoj kontaminaciji bitno je hidrolat odmah nakon destilacije podvrgnuti tzv. sterilnoj filtraciji kroz filter sa porama veličine 200nm. Na taj način se otklanjaju sve bakterije i spore. Nažalost često se na tržištu mogu naći hidrolati koji u sebi sadrže konzervanse i alkohole kako bi se spriječilo njihovo kvarenje,takvi hidrolati nisu primjereni za terapijske svrhe.

Rok upotrebe hidrolata je godina dana od destilacije – ovo pišem jer sam nedugo na jednom našem sajmu naletjela na hidrolat lavande, prilikom pregleda boce hidrolata kod roka trajanja je pisalo: Neograničeno! Kod takvih podataka budite oprezni ili je hidroalt već pokvaren kao što je bilo u ovom slučaju, ili je stabiliziran alkoholom ili konzervansima. Nakon otvaranja hidrolata poželjno je hidrolat čuvati u hladnjaku i iskoristiti ga u roku od 6 mjeseci. Također obratite i pažnju na samu bocu u kojoj je pakirani hidrolat. Naime bilo bi poželjno da ima čep uskog grla koji sprečava ulazak kontaminacije, hidrolat koji ne iskoristite nikako nemojte vraćati natrag u bocu jer ćete na kraju baciti svu količinu hidrolata. Također najbolje su staklene boce jer je staklo inertno.

Čemu služe hidrolati i kako ih koristiti?

Hidrolati imaju širok spektar primjene, u kozmetičke svrhe ih koristimo kao:

Osvježivač kože: idealno za ove ljetne vrućine
Primjerice: napunite bocu sa raspršivačem hidrolatom mente i prskajte po potrebi kad Vam je vruće, bit ćete ugodno iznenađeni

Vodena faza micelarne otopine za čišćenje lica

Vodena faza prilikom izrade gelova, krema, emulzija.

Koristite hidrolat nakon brijanja kako bi izbjegli iritacije i crvenilo.

Blazinice natopljene hidrolatom za njegu područja oko očiju- mirisno peglanje bora i uklanjanja otekline!

Najjednostavnija primjena je kao tonik za lice, na očišćeno lice nanesete hidrolat i na još vlažnu kožu ulje i tako ste na najprirodniji način dali koži sve što joj treba i sve ono što bi joj dala i krema.

Hidrolati se koriste i u kulinarstvu primjerice hidrolat ruže se koristi u spravljanju marcipana te baklave. Njami…

U zdravstvene svrhe kao:

Za njegu usne šupljine (vodice za ispiranje usne šupljine, vodena faza izrade pasta za zube)

Kod tretiranja psorijaze, dermatitisa, ekcema…..

Oblozi npr. hidrolat smilja kod hematoma i podljeva krvi

Oblozi za oči kod konjuktivitisa- hidroalt rimske kamilice

Kapi za nos i oči – prilikom njihovog spravljanja važno je da budu izotonične sa našom tjelesnom tekućinom, pa se mora prilagoditi koncentracija soli, zatim potrebno je provjeriti i pH te ga po potrebi korigirati. Također mogu se primijeniti i hipertonične otopine koje služe otapanju sluzi.

Koji hidrolat odabrati?

Hidrolati se biraju prema tipu i stanju kože te problemu koji želimo tretirati.

Suha koža: rimska kamilica umirujući i dovoljno blag i za najmlađe,hidrolat geranija je hidrolat izbora kod kuperoze i rozaceje i popucalih kapilara, hidrolat lavande djeluje umirujuće i protuupalno pa je izvrstan i kod nadraženosti kože, nakon uboda insekata, hidrolat sandala odlično vlaži kožu, u kombinaciji s hidroaltom ruže je izvrsnog parfemskog mirisa, a u kombinaciji sa hidrolatom bušina je odličan anti age tonik

Nadražena i osjetljiva koža: hidrolat hamamelisa koji je čak i od ESCOP-a odobren kao službeni lijek za regeneraciju kože-djeluje antibakterijski, regenerativno, protuupalno, smanjuje svrbež, crvenilo, osip i ljuštenje kože. Hidrolat je izbora za tretiranje psorijaze, atopijskog dermatritisa i ekcema. Hidrolat sjemena mrkve smiruje kožne iritacije i upale.

Hidrolat je izbora za njegu nakon agresivinh kemijskih pilinga ili dermoabrazije zbog izuzetno jakih regeneracijskih svojstava. Hidrolat njemačke kamilice snažnog antialergijskog i protuupalnog djelovanja odličan za tretiranje svih upalnih stanja kože; atopijski dermatitis, ogrebotine, opekotine,psorijaza, svrbež…

Masna koža sklona aknama: hidrolat čajevca djeluje antibakterijsko, antivirusno, antigljivično odličan je za njegu kože sklone aknama, koristi se u kapima za nos i te otopinama za vaginalna ispiranja. Hidrolat timijana kt. Linalol.

Recept za osvježavajući lijetni tonik:

Staklena boca sa raspršivačem od 50 ml
Hidrolat mente 20ml
Hidrolat lavande 20ml
Biljni glicerol 2g

Sve sastojke staviti u staklenu bocu promućkati i po potrebi raspršiti na kožu. Ova mješavina odlična je kod opeklina nastalih od sunca,za umirenje kože nakon uboda insekata, te je odlična za rashlađivanje u vrućim ljetnim danima.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije