Obilježena 90. godišnjica ČŠK-a, prvoga stolnoteniskog kluba u Hrvatskoj

U petak je u dvorani Sheier u Čakovcu svečano obilježeno 90 godina od osnivanja prvoga stolnoteniskoga kluba u Hrvatskoj – stolnoteniske sekcije Čakovečkoga športskog kluba. Svečanost su uz predstavnike gradskih i županijskih vlasti uveličali predsjednik Hrvatskoga stolnoteniskog saveza Zlatko Pospiš, direktor Renato Čengić i glasnogovornik Stanko Eskolić te brojni stolnotenisači i stolnoteniski djelatnici iz Međimurske županije.

Otvorio ju je predsjednik Međimurskoga stolnoteniskog saveza Robert Mikac, koji je govorio o sadašnjosti međimurskoga stolnog tenisa, nazočnima su se obratili i predsjednik i direktor HSTS-a, a u kulturnom programu je nastupila Ženska pjevačka skupina Sveti Marko iz Selnice.

Na svečanosti smo saznali da su Geza i Elizabeta Legenstein u Čakovec došli 1925. godine i u najam od odvjetnika Wolaka uzeli kavanu Royal, danas Gradsku kavanu. Sa sobom su donijeli mnoge novotarije, među ostalim i dva sporta, koja su proslavila Čakovec – stolni tenis i tenis. Geza je stolni tenis zavolio na svojim brojnim putovanjima u Budimpeštu, tamo nabavio knjigu o ovom sportu i sa suprugom Elizabetom počeo ga igrati u jednoj od dvije manje dvorane u sklopu kavane.

Ubrzo je okupljao sve više interesenata pa je krajem 1925. godine s njima osnovao sekciju unutar Čakovečkoga športskog kluba (ČŠK), u kojoj su se uz Legensteinove isticali Laci Nyiri, Štefan Habijanec, dr. Krešo Kovačić, Remenyi, Majerščak, Singer, Antonović, Sočić i mnogi drugi, a ta se sekcija smatra prvim klubom u Hrvatskoj.

Krajem 1928. godine igrali su protiv Mure iz Murske Sobote prvu međugradsku utakmicu u Hrvatskoj, a nakon svjetskoga prvenstva 1929. godine, odigranoga u Budimpešti, na kojem su u sastavu reprezentacije Jugoslavije bili i Geza i Elizabeta Legenstein, gosti Čakovca bili su svjetski prvaci, reprezentativci Mađarske predvođeni legendarnim Viktorom Barnom, koji su s ČŠK-om odigrali i prvi međugradski internacionalni susret u Hrvatskoj. Godine 1930. kada je u Zagrebu osnovan Jugoslavenski table-tenis savez u njegov Odbor je ušao i Geza Legenstein, a na državnom prvenstvu 24. i 25. svibnja Elizabeta Legenstein je postala prva službena prvakinja Jugoslavije.

Stolni tenis u Međimurskoj županiji kasnije je bio sve masovniji, ali su naši klubovi imali i zapaženih rezultata na državom nivou, pogotovo u samostalnoj Hrvatskoj, kod čega se s najviše uspjeha mogu pohvaliti klubovi iz Mihovljana, Šenkovca i Kotoribe te čakovečki klubovi Čakovec, Istarska (kasnije ČSTK/ŽČSTK) i Putjane.

Na svečanosti su Hubertu Perasu iz Šenkovca, te Čakovčanima Ružici Megla, Franji Mikacu, Rini Megli i Franji Flacu dodijeljena priznanja Međimurskoga stolnoteniskog saveza za dugogodišnji uspješan rad u stolnom tenisu, a priznanje HSTS-a povodom jubileja dobio je Međimurski stolnoteniski savez.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije