Sekcija sportskih novinara Međimurja u suradnji sa Zajednicom sportskih saveza i udruga Međimurja raspisala ja natječaj za fair – play potez 2014. godine koji je trajao do 15. siječnja 2015. Kako se ne bi stalo na tome sportski novinari nastavljaju s akcijom kako bi 2015. godina u Međimurskoj županiji bila sportska fair – play godina.
Pozivaju se svi sportski savezi, sportski klubovi, sportaši, suci, treneri, delegati, nadzornici, sportski novinari i svi sportski djelatnici da bilježe tijekom cijele godine fair – play događaje sa željom da se sportaši potaknu na korektan i pošten odnos prema suparnicima, a ne protivnicima, na sportskim borilištima.
Fair – play događaj opišite u par rečenica i pošaljite u bilo koje vrijeme tijekom 2015. godine na e-mail predsjednika Sekcije sportskih novinara Željka Kraljića zeljko@emedjimurje.hr. Fair – play događaji naći će svoje mjesto u medijima tijekom cijele godine da uz sport bude vezano što više pozitivnih priča.
Više pažnje se na žalost daje negativnim događanjima vezanima uz sport kao što su izgredi navijača, napadi na suce, tučnjava sportaša i slično, dok se preko pozitivnih primjera olako prelazi i ne daje im se pozornost. Zato želimo to promijeniti i staviti naglasak na fair – play primjere i naše Međimurje promovirati zajedničkim naporom u fair – play županiju.
Kako to rade košarkaši?
Veterani Košarkaškog kluba Međimurje i Ženskog košarkaškog kluba Radost Čakovec organizirali su turnir Vincekovo 2015. Uz sportske rezultate turnira kao uobičajeni dio izvješća dobili smo i ovo: “Fair play potez turnira: Davor Arapović iz ekipe Fortunal: namjerno promašeno slobodno bacanje nakon očite pogreške suca.”
Nogometaši imaju fair – play tablicu
Međimurski nogometni savez niz godina radi fair – play tablicu klubova u kojoj prati opomene, isključenja i novčane kazne. Na temelju bodovanja na kraju sezone dobivamo naj fair – play ekipe prema rangu natjecanja koje se nagrađuju.
Školski sportski klubovi imaju obrazac za fair – play događaje
Hrvatski školski sportski savez među svojim dokumentima ima obrazac za bilježenje fair – play događaja. Nakon popunjavanja obrasca nominirani ulaze u konkurenciju godišnje fair – play nagrade školskog sporta. Kriteriji za odabir su:
– da je fair play potez (gesta) pojedinca ili ekipe imala ili je mogla imati utjecaja na pobjedu u sportskom natjecanju ili da je mogla umanjiti sportsku izvedbu natjecatelja,
– da je osoba tijekom natjecanja i/ili tijekom cjelokupnog školovanja ili rada odavala izniman duh fair playa, promičući nepisano športsko pravilo da se prednost ne stiče na protivnikovoj lošoj sreći,
– da se osoba ili organizacija isticala na ostvarivanju i promicanju ciljeva fair playa organizirajući kampanje na nacionalnoj ili lokalnoj razini, predavanjima, pisanjem novinskih ili internetskih članaka, sudjelujući na radijskim ili televizijskim emisijama.
Hrvatski fair – play odbor
Hrvatski fair play odbor utemeljen je odlukom Vijeća Hrvatskog olimpijskog odbora 10. svibnja 2006. godine na prijedlog predsjednika HOO-a Zlatka Mateše. Zadaća je sustavno promicanje vrijednosti fair playa na načelima tolerancije i međusobnog poštovanja u svim oblicima sporta te doprinositi njegovu napretku prema pravilima Međunarodnoga i Europskoga fair play pokreta. Članice Europskog fair play pokreta (EFPM) njh 41 (2008.) usvojili su na 12. kongresu EFPM-a u rujnu 2006. u Udinama, jedinstvenu Deklaraciju o fair play pokretu.
Deklaracija je poziv svim institucijama zaduženima za promicanje olimpizma, sportašima, vlastima, školama, sportskim klubovima, medijima i drugim sudionicima u sportu da se zauzmu za razvoj pozitivnih vrijednosti u sportu: timskog rada, tolerancije, međusobnog poštovanja, primjene pravila igre, istine, solidarnosti i suradnje.
Europski fair – play kongres u Poreču
17. Europski fair – play kongres održan je u Poreču 2011. godine. Tema kongresa bila je Šport kao dio kulture – fair play kao dio športske kulture (Sport as a part of Culture: Fair Play as a Part of Sports Culture) te podteme Utjecaj športa na moralne promjene u društvu, Etičko ponašanje trenera, Mediji i nasilje u športu, Fair play i ponašanje navijača.
Devetogodišnja jedriličarka Hana Dragojević spasila dječaka iz mora
Međunarodni fair play odbor (CIFP) izvijestio je nacionalne olimpijske odbore da je na redovnoj godišnjoj konferenciji održanoj u Budimpešti od 1. do 3. veljače 2014. godine izabrao dobitnike Fair play nagrade za 2013. godinu. Među dobitnicima ove prestižne svjetske nagrade je i mlada hrvatska jedriličarka, devetogodišnja Hana Dragojević koja je dobila nagradu u kategoriji “Nagrada predsjednika Međunarodnog olimpijskog odbora – MOO mladima za fair play gestu I.”
Na jedriličarskoj regati za mlađe kadete Hana Dragojević spasila je dječaka Marka Smolića čija se je jedrilica prevrnula, a on ostao zarobljen u konopcima. Iako je bila u vodećoj poziciji Hana je promijenila smjer, približila se Markovoj jedrilici, skočila u more, ispravila prevrnutu jedrilicu, a Marka oslobodila konopaca. Za istu gestu Hanu je nagradio i Hrvatski olimpijski odbor u prosincu 2013. a na prijedlog Hrvatskog fair play odbora.
U kategoriji “Fair play gesta” nagradu je dobio streličar Martin Damsbo iz Danske koji je bez oklijevanja kolegi Bradenu Gellenthienu (SAD) s kojim je bio u nadmetanju za brončanu medalju dao svoj rezervi luk kako bi mogao Braden nastaviti natjecanje nakon što nije mogao popraviti svoj luk.
Tri međimurska primjera fair – playa iz 2014. godine
Na natječaj Sekcije sportskih novinara Međimurja i Zajednice sportskih saveza i udruga Međimurske županije u kojemu su se tražili fair – play potezi za 2014. godinu stigli su primjeri šahistice Vesne Turk, nogometaša Pobjede iz Gornjeg Hrašćana Miljenka Bistrovića te Kluba rukometa na pijesku Čakovec.
(1) Šah
Vesna Turk iz Šahovskog kluba Mursko Središće: “Šah je sport koji sjedinjuje najfiniju mentalnu energiju dvaju igrača. Dok sjedimo za šahovskom pločom i pomičemo figure, svjesni smo igrača s druge strane, uvažavajući njegovo porijeklo, spol, status, dob ili stav. Nastojimo steći nadmoć u poziciji, težeći pobjedi nad protivnikom ili remiju, imajući u vidu sva pravila igre.
Državni sam šahovski sudac i šahistica sam ŠK Mursko Središće, prvokategornica. Dvojno sam registrirana u ženskom šahovskom klubu ŠD Sisak. Na ovogodišnjem Ženskom Kupu 22.-23.11. u Zagrebu, u Hotelu Palace, nastupila sam za ekipu “ŠD Sisak II” igrajući na prvoj ploči. Svaka ekipa imala je tri igračice. U drugom kolu susreli smo se s Šahovskim klubom Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb.
Na prvoj ploči igrala sam bijelim figurama protiv trinaestogodišnje majstorske kandidatkinje Marije Smetiško. Partija je bila teška, trajala je dva sata, a moja protivnica je uspjela srčano obraniti se od napada koji sam joj nametnula te ušla u bolju središnjicu. Naposljetku, stajale smo jednako, ali je mojoj protivnici sve više istjecalo vrijeme. U jednom trenutku ona glasno zamoli za remi.
U tom trenutku je na njezinom satu stajalo -0.00 , pala joj je zastavica. Izgubila je partiju. Odmah joj pružim ruku i kažem : “U redu je, dat ću ti remi, hrabro si se borila!” I zapisujem “neriješeno” u formular, na opće čuđenje suca i svoje ekipe koja je pomalo negodovala.
Marija je bila presretna, to joj se još nikad nije dogodilo. Priznala sam joj da su i mene igrači godinama “rušili” na vrijeme, ali to ne mora uvijek biti tako. Bila sam zadivljena njenom igrom.
Bilo je etički i fair-play da mladoj igračici dam pola boda, bez obzira što je moja ekipa trebala pobjedu u meču. Mladoj igračici u usponu ostavila sam i poruku. Važno je cijeniti i vrednovati kvalitetu protivnikove igre, a ne samo predatorski boriti se za rezultat. I poznavatelji šaha, gledatelji u sali Hotela “Palace” bili su zadovoljni viđenim.
Slijedeće dvije partije odigrala sam s nekim unutarnjim mirom i donijela ekipi dva nova dragocjena boda.”
(2) Nogomet
U 3. kolu Druge međimurske nogometne lige – zapad sastali su se u Gornjem Hrašćanu Pobjeda i Venera Sveti Juraj na Bregu. Domaćin je poveo 1:0 u 36. minuti golom Miljenka Bistrovića. Potez koji izdvajamo kao školski primjer fair – playa dogodio se u 60. minuti, a delegat Dino Jambrović je u zapsinik napisao:
“Treba spomenuti fair – play potez domaćeg igrača br. 9 Miljenka Bistrovića koji nije zabio zgoditak na prazna vrata u trenutku dok je gostujući igrač br. 5 Miroslav Pozder ležao ozlijeđen u kaznenom prostoru. Vrataru je ispala loptu na nogu domaćem igraču Bistroviću koji ju korektno šalje izvan granica igrališta.”
(3) Odbojka na pijesku
Klub rukometa na pijesku BHC Čakovec: “Na međunarodnom turniru u rukometu na pijesku Novi Sad 2014 ekipa BHC Čakovec, pokazala je svoj fair-play potez imajući razumijevanje za kašnjenje ekipe BHC Dubrava. Utakmica se morala održati u 10:30 sati. Ekipa Dubrave nije stigla na početak utkmice i kasnila je više od pola sata zbog gužve u prometu.
Iako nisu najavili svoje kašnjenje ekipa BHC Čakovca odlučila je pričekati protivničku ekipu. Bez obzira što bi se nedolazak ekipe Dubrave vodio kao pobjeda Čakovca, što bi nama omogućilo siguran prolaz u drugi krug natjecanja odlučili smo da bi bilo ispravno pričekati ih i odigrati utakmicu bez obzira na inzistiranje organizatora da se drže navedenog rasporeda odigravanja utakmica.
Naš fair-play se na kraju ipak isplatio jer smo upisali pobjedu 2:1 u setovima i osigurali polufinale te na kraju osvojili svoj prvi međunarodni turnir koji je bio ujedno i korak do plasranja na Masters, Europsko klupsko prvenstvo u rukometu na pijesku, gdje smo se plasirali među osam najboljih europskih ekipa, iz sedam različitih država, koji će se u svibnju ove godine održati u Mađarskoj.”
I za kraj…
“…Načelo fair playa je bitna i dominatna karakteristika olimpijske ideje. Fair play ne podrazumijeva samo pridržavanje pisanim pravilima, već on opisuje ispravne stavove sportaša i sportašica i pravi duh njihovog ponašanja: pokazivanje poštovanja za druge i brigu za svoj tjelesni i mentalni integritet. Svaki sportaš koji se stavlja u položaj svog protivnika iskazuje fair play stav. Fair play je, prije svega, pitanje osobnog angažmana pojedinca…” – (Manifest fair playa, Lausanne, 1998.)