U rujnu će se u Međimurju održati 61. Svjetsko prvenstvo u Lovu ribe udicom na plovak. Ako baš i niste ljubitelji ribolova ili ga jednostavno ne poznajete ovo natjecanje ćemo vam za početak pokušati dočarati brojkama. Očekuje se dolazak oko 40 reprezentacija svijeta te u dane natjecanja ukupno će biti uključeno 500 – 600 ljudi, a ukupno se očekuje da će u te dane kod nas biti 5 000 – 10 000 gostiju.
Osim velikog broja nacija svijeta koje će se okupiti u našem malom Međimurju možda će vam još jači dojam o kako se velikom natjecanju radi dati samo jedan financijski podatak. Reprezentaciju čini pet članova, a svaki pojedinac od njih ima opremu u vrijednosti od oko 10 000 eura. Pomnožimo li 40 reprezentacija s pet članova i vrijednošću opreme svakoga od njih dolazimo do dva milijuna eura. Velik je to pritisak na članove reprezentacije da maksimalno oprezno čuvaju svoju opremu.
61. Svjetsko prvenstvo u Lovu ribe udicom na plovak održat će se 13. i 14. rujna na odvodnom kanalu Hidroelektrane Dubrava na potezu Sveta Marija – Donja Dubrava u pet sektora. Svi potrebni ugovori potpisani su s Međimurskom županijom, Hrvatskim ribolovnim savezom, Hrvatskim olimpijskim odborom i FIPS-ed. Bilo je nekih problema oko brzine vode, ali pregledom tehničke komisije staza je dobila pozitivno mišljenje. Otvorenje i proglašenje pobjednika organizirat će se u Prelogu gdje je već osnovan tim za organizaciju Svjetskog prvenstva, a u organizaciju će biti uključena brojna ribolovna društva Međimurja, pogotovo ona iz Donjeg Međimurja.
Tijekom godine očekuje se dolazak brojnih reprezentacija koje će trenirati u Međimurju, a prvi treninzi uoči natjecanja mogu se očekivati od 7. rujna kada će već doputovati dio reprezentacija. Taj tjedan od 7. do 14. rujna bit će tjedan ribolova u našoj županiji. Otvaranje se predviđa za četvrtak 11. rujna, a obavezan trening je u petak 12. rujna. Natjecanje će se odvijati u subotu i nedjelju 13. i 14. rujna.
Ekipe, sektori i suci
Očekuje se dolazak 37 – 40 reprezentacija. Svaku reprezentaciju čini pet natjecatelja, a svaki od njih se natječe u jednom od A, B, C, D i E sektora. Sektori se dijele na podsektore prema brojevima “bokseva” u kojima su natjecatelji. U svakom “boksu” uz natjecatelja će biti i jedan startni sudac koji će svakih sat vremena zapisivati na vrhu nasipa koliko je komada ribe ulovljeno. Ukupno će biti 220 startnih suca, a tu će još biti i suci po sektorima i glavni suci. I startni suci i sektorski suci bit će iz Međimurja jer kod nas imamo 36 klubova i oko 3500 članova pa će se među njima naći oni koji mogu odraditi ovaj posao.
Očekuje se 5 do 10 tisuća ljudi, ribolovom se bavi oko 250 milijuna ljudi
U dane natjecanja očekuje se da će Međimurje posjetiti 5 do 10 tisuća ljudi. I prije toga bit će dosta dolazaka reprezentacija u Međimurje kada će se određivati reprezentativci. Na svijetu je oko 250 milijuna ribiča i ovaj sport je ogroman biznis i zato Međimurje treba i mora znati iskoristiti ovaj događaj. Ribolov u našim okvirima spada u “male sportove” (iako takvi ne postoje) koji možda ne izazivaju veliko zanimanje publike, ali ove brojke trebale bi biti zvono na uzbunu djelatnostima i ljudima koji mogu iskoristiti Svjetsko prvenstvo u turističke svrhe.
Kako se određuju reprezentativci?
U dane natjecanja očekuje se puno gostiju, a tijekom godine dolazit će reprezentacije kako bi se odredili njeni članovi. Mađari, Talijani, Englezi, Francuzi, Portugalci i mnogi drugi puno ulažu u ovaj sport. Oni će doći tijekom godine s delegacijom od 10 – 15 potencijalnih reprezentativaca i kroz pripreme na licu mjesta u Međimurju odrediti reprezentativce. Tu treba dodati da oni dolaze s laboratorijem, uzimaju uzorak vode prema kojemu pripremaju primamu i sve ostalo što ide u natjecateljski dio. Jednostavno rečeno i prije samog natjecanja veliki financijski kolač će doći sportskim ribolovom i sportskim turizmom u Međimurje, samo je pitanje kako i koliko ćemo to znati iskoristiti.
Hoće li biti Međimuraca u reprezentaciji Hrvatske?
Direktor reprezentacija Hrvatske U14, U18, U23 te za seniore i seniorke je Zoran Pfeifer, čovjek kojemu najviše možemo biti zahvalni što će ovako veliki događaj biti u Međimurju. On nam je objasnio tko će predstavljati reprezentaciju Hrvatske: “Za 6 mjesta u reprezentaciji imamo 27 kandidata. To je 15 najboljih u 1. ligi, prva dva iz 2. lige kojih ima 3, najbolja dvojica iz U23 te bivši reprezentativci. Oni će se boriti za ulazak u reprezentaciju kroz majstorice. One će biti održane 19./20. srpnja, 2./3. kolovoza i 16./17. kolovoza.”
Na pitanje ima li među kandidatima Međimuraca ostali smo pozitivno iznenađeni što je njih čak sedam: “Međimurski kandidati za reprezentaciju su Alan Perko iz Glavatice Prelog, Ivan Jakupak i Nikola Filipašić iz Soma Kotoriba, Mensur Rošić iz Murskog Središća, Ljubomir Žuljić iz Male Subotice, Mihael Pongrac iz Klena Sveta Marija te Darko Kolarić kao bivši reprezentativac.”
Satnica natjecanja
Dva tjedna uoči natjecanja voda na kojoj će biti natjecanje bit će zatvorena. Organizatori će se baviti prihranom – primamom, pripremanjem staza i ostalim potrebnim aktivnostima. Natjecanje se organizira u sektorima. Svaki ribič ima svoj prostor, boks u kojemu će se pripremati i natjecati. Dan prije izvlače se sektori gdje će biti natjecatelj, a na sam dan natjecanja startno mjesto kako bi se izbjegla mogućnost da si natjecatelj dan prije uređuje svoje mjesto.
U 7:00 sati na dan natjecanja počinje prijava, a natjecatelji moraju biti na stazi do 8:00 sati. Od 8:00 do 10:00 sati je priprema opreme. Iako dva sata izgleda puno silna oprema i sve što ide uz to su toliko brojni da ni ta dva sata često nisu dovoljna. U 9:50 sati počinje prihrana. Natjecatelji s dvije ruke slažu primamu i bacaju kugle u vodu. To se radi do 10:00 sati kada je početak natjecanja. Tijekom natjecanja primama se može bacati samo s jednom rukom. Natjecanje traje do 14:00 sati i u ta četiri sata natjecanja uz natjecatelja je startni sudac koji svaki sat vremena zapisuje koliko je ribe uhvaćeno. Natjecatelj tijekom natjecanja ne smije izlaziti iz svog prostora, a ako treba izaći to smije samo uz nazočnost suca. Natjecatelj ne smije ništa iznositi ni unositi. Tijekom natjecanja s vrha nasipa natjecatelju savjetima mogu pomagati trener ili kapetan, a kapetan može doći i do natjecatelja. Kako je pet natjecatelja u pet sektora oni su poprilično udaljeni jedan od drugog pa će nasipom biti dosta vožnje biciklima kapetana i trenera. Natjecanje se prekida samo u slučaju grmljavine te se nastavlja kada prođe nevrijeme ili drugi dan.
Kako se određuje pobjednik?
U 14:00 sati je natjecanje gotovo, no natjecatelji ne smiju izaći iz svog prostora, već čekaju suca s vagom. Važe se od boksa do boksa, a riba koja je u mreži čuvarici mora se što prije donijeti i odnijeti kako bi ostala živa. Nakon natjecanja sva riba se vraća u vodu. Nakon što je gotovo s vaganjem ribe kod svih natjecatelja suci daju znak da se riba može pustiti iz mreža čuvarica i natjecatelj može napustiti svoj prostor. Vaganjem ribe, masom ribe svakog natjecatelja i ukupnim zbrojem svih masa dobiva se poredak prvog dana. Isti postupak je i drugog dana pa se zbrajaju rezultati oba dana kako bi se dobio konačni pobjednik. Natjecanje se odvija i u pojedinačnoj i u ekipnom konkurenciji.
61. Svjetsko prvenstvo u Lovu ribe udicom na plovak – organizacija natjecanja
Organizacijski odbor: Matija Posavec (Međimurski župan), Vladimir Sever (predsjednik HŠRS), Zoran Pfeifer (predsjednik SSRD MŽ), Ljubomir Kolarek (gradonačelnik Preloga), Tomislav Feldhofer (tajnik HŠRS), Miljenko Perko (dopredsjednik SSRD MŽ), Darko Oreški (tajnik SSRD MŽ).
Izvršni odbor: Vladimir Sever, Zoran Pfeifer, Tomislav Feldhofer, Miljenko Perko, Darko Oreški, Dragutin Kedmenec, Željko Dolenec, Josip Varga, Brantko Vrtarić, Željko Bubanić, Pero Krhač, Miljenko Ciglar, Franjo Bermanec, Ivan Gradečak, Saša Fegeš.
Marketing i protokol: Zoran Pfeifer, Vladimir Sever, Tomislav Feldhofer, Miljenko Perko, Darko Oreški, Franjo Bermanec, Željko Sokač.
Tehnički odjel: Dragutin Kedmenec, Željko Dolenec, Josip Varga.
Osiguranje: Željko Bubanić, Perko Kerhač.
Tehnički odjel: 1) natjecateljska staza (oprema, izrada, izvođači, troškovi), 2) suci (vrhovni, sektorski, startni), vaga timovi, dokumentacija
Osiguranje: 1) fizička zaštita (ribočuvari, policija), 2) zdravstvena zaštita (kola hitne pomoći), doping kontrola
Grad Prelog: otvaranje i zatvaranje prvenstva, svečani mimohod
Znamo li prepoznati što imamo?
Prije nekoliko godina imali smo u Donjem Kraljevcu speedway Grand Prix utrku. Bilo je tada dosta “borbe” s turističkim uredima i djelatnostima te medijima koji bi trebali iskoristiti takav događaj, a boljka je bila – nezainteresiranost!? Pred nama je za osam mjeseci Svjetsko prvenstvo, ako gledamo u kontekstu sportskih natjecanja veće natjecanje od ovog su samo Olimpijske igre. Vjerujem da ste primijetili da se u tekstu Čakovec kao najveći grad u županiji i sjedište županije ne spominje nigdje. Nećemo ulaziti u detalje zašto, ali nadamo se da će svi koji to mogu biti od pomoći ribolovcima da se organizira jedno odlično natjecanje i da svim sportašima koji će tijekom godine dolaziti u Međimurju naš zavičaj ostane u lijepom sjećanju. A naravno, ne živi se od ljepote, sportskim turizmom i brojnim popratnim djelatnostima iz ovog se događaja može i zaraditi. Samo je pitanje znamo li kako i jesmo li svjesni veličine događaja koju imamo doslovno pod nosom?
Fotografije
Fotografije kojima vam pokušavamo dočarati kakvo nas natjecanje očekuje jesu s prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva u Poljskoj u Waršavi, a crno – bijele fotografije su iz elaborata kako bi to trebalo izgledati kod nas u Međimurju.