Plavi još pamte osvojeno je prvo mjesto na Malonogometnom turniru Prve pan rudarske lige, bili su i prvaci međimurske lige, a 2008. isti su rezultat ostvarili juniori...
Nogometni klub Plavi iz Peklenice nedavno je proslavio 50 godina. Povodom pola stoljeća aktivnog rada, Plavi su održali svečanu sjednicu na kojoj su zahvalili članovima za predan rad, a tim je povodom izdan i klupski bilten koji je “posložio” povjesničar Zoran Turk.
Iz biltena se da iščitati da se nogomet u Međimurju počeo igrati i prije Drugog svjetskog rata, u Murskom Središću postojao je Nogometni klub Mura, a nakon Drugog svjetskog rata osnovan je i Nogometni klub “Rudar”, u kojem su igrali i brojni Pekleničani.
Kasnije se rodila ideja o formiranju vlastitog nogometnog kluba. Na inicijativu nekoliko omladinaca, omladinska organizacija odlučila je osnovati klub. Održan je sastanak na kojem se raspravljalo o osnivanju i od mnoštva prijedloga o imenu, prihvaćen je onaj Ivana Radikovića da se klub nazove “Plavi”. Službeno je registriran 1971. godine, a vodstvo su činili Petar Novak, Ivan Horvat i Đuro Škvorc. U prvoj ekipi igrali su Dragutin Nerer, Valent Radiković, Ladislav Korbelj, Ivan Drk, Franjo Vidra, Franjo Palfi, Valent Drk, Marijan Hoblaj, Rudolf Debelec, Ivan Škvorc i Franjo Horvat. Trener je bio Ivan Nerer. DOBROVOLJNI RAD
U ono vrijeme mnogi su Pekleničani dobrovoljnim radom uredili igralište u Krnišću, a 1973. godine, pod vodstvom predsjednika Ladislava Korbelja klub je postigao jedan od najvećih uspjeha u povijesti – plasman u četvrtfinale kupa Međimurja.
Godine 1974. klub ostaje bez rukovodstva pa su igrači bili prisiljeni jednu polusezonu sami voditi klub, nakon čega se vodstva prihvaća Petar Mlinarić, dotad jedan od najvatrenijih navijača. Tom je promjenom krenulo nabolje te su izgrađene svlačionice u Krnišću, a klub se ustalio, porasle su i ambicije za višu ligu, što im je i uspjelo. SPORTSKO DRUŠTVO
Godine 1980. spajaju se u Peklenici dotad nezavisni sportski klubovi – odbojka, nogomet, streljaštvo i šah u Sportsko društvo “Plavi”, a svojim dotacijama uključio se i Mjesni odbor Peklenica. Voditelji nogometne sekcije od 1980. godine bili su Dragutin Nerer, Stanko Frančić, Franjo Palfi, Ivan Govedić, Antun Turk i Zvonko Posavi. Prvi predsjednik SD-a ”Plavi” bio je Vlado Oreški, a tajnik Stjepan Smolak. Tek osam godina kasnije počelo se ozbiljnije raditi na izgradnji sportskog parka na Pocurkaj.
Pod vodstvom tadašnjeg predsjednika Ivana Mikulića i Franje Horvata izgrađena je drenaža i navožena zemlja, klub zapada u novu krizu i zajedno ga preuzimaju Ivan Govedić i Franjo Horvat. Prva službena utakmica na novom igralištu NK Plavi odigrana je 6. kolovoza 1990. godine, a devedesetih se isticala mlada generacija koja je pružala odlične igre i plasirala se dvije godine u nizu u viši rang natjecanja. Povodom 25. obljetnice, 1996. godine, kada je na čelu bio Stjepan Mutvar, Plavi su ugostili juniorsku i seniorsku reprezentaciju Međimurja, a 1997., 15. ožujka, klub kreće u izgradnju vlastitih klupskih prostorija gdje su svoj doprinos dali brojni mještani.
PROMJENA IMENA
U vrijeme predsjednika Rudolfa Mesarića klub mijenja ime u NK Pekel, međutim, već godinu kasnije vraća se ime NK Plavi. Krajem devedesetih dolazi do slabijih rezultata i ispadanja iz liga. Sve to ponovo nadoknađuje generacija koja 2001. i 2003. osvaja prvo mjesto pod vodstvom trenera Roberta Glavine. Plavi još pamte osvojeno je 1. mjesto na Malonogometnom turniru Prve pan rudarske lige, bili su i prvaci međimurske lige, a 2008. isti su rezultat ostvarili juniori. Do ulaska u polufinale kupa Međimurja trener ekipe bio je Nenad Srnec, a u polufinalu je ekipu vodio Robert Glavina. Godine 2013. dolaze do najvećeg uspjeha kluba u povijesti plasmanom u polufinale Kupa Međimurja, a godinu dana kasnije na inicijativu Saše Govedića osnovani su veterani NK Plavi.
OBNOVA
U zadnje tri godine na inicijativu članova Izvršnog odbora koji su i sami potrošili puno vlastitog slobodnog vremena, nastavlja se uređenje klupskih prostorija. Obnovu su pomogli brojni sponzori i Grad Mursko Središće.
* preuzeto iz lista Međimurje, broj 3478