Dean Panić: “Nadamo se predstečajnoj nagodbi i radu bez blokade”

Nogometna škola Međimurje Čakovec jedina je sportska udruga u državi koja se odlučila na predstečajnu nagodbu. O detaljima ove priče razgovarali smo s predsjednikom NŠ Međimurje Čakovec Deanom Panićem.

eMedjimurje.hr: Kakvo je trenutno stanje u NŠ Međimurje Čakovec?

Panić: Trenutno je stanka, a mi u upravi pokušavamo riješiti neke stvari budući da imamo teških financijskih problema. Trenutno smo blokirani od strane porezne uprave, od prošče godine desetog mjeseca. Odlučili smo spasiti školu na bilo koji način.

eMedjimurje.hr: I državni mediji su pisali o tome da ste jedina sportska neprofitna udruga koja se našla u predstečajnoj nagodbi. O čemu se radi?

Panić: Budući da se radi o djeci ja sam se s prijateljima potrudio naći jedan model. Mi smo se u desetom mjeseci kada se trebalo prijaviti u prvome roku od 48 poduzeća iz cijele države mi smo bili jedina neprofitabilna udruga koja se prijavila. Do kraja prosinca je bio produženi rok i brojka je došla negdje do 3150 poduzeća, no mi smo još ostali jedina neprofitabilna udruga.

eMedjimurje.hr: O čemu se tu konkretno radi?

Panić: Kod prijave s više od 50 posto vjerovnika morali smo postići sporazume i to smo probali u jednom kratkom roku napraviti. Nismo znali još na državnom nivou hoće li biti prihvaćen naš slučaj kao udruge. Ministarstvo financija raspravilo je o tom neobičnom slučaju i oni su odlučili da se možemo prijaviti. Dali su nam rok od dvadeset dana za svu dokumentaciju koji je prošao prošli tjedan, mi smo to napravili Sad čekamo prvo povjerenstvo da bismo mogli ući u predstečajnu nagodbu i tada će nas odmah deblokirati. Ovi dana trebalo bi biti povjerenstvo i objavit će se na službenoj stranici FINI. Tada čekamo mjesec, dva ili tri da povjerenstvo odluči o našem slučaju i pogleda dokumentaciju koju smo mi kvalitetno pripremili.

eMedjimurje.hr: Zbog čega ste se odlučili na ovakav potez, koje su prednosti predstečajne nagodbe?

Panić: Imamo porezni dug i dug prema vjerovnicima. Na 36 mjeseci odgodilo bi nam se plaćanje, ne bi nas mogao nitko blokirati. Imali bismo mogućnost normalnog rada i djelovanja. Dobili smo garancije grada Čakovca i županije da podržavaju ovu školu.

eMedjimurje.hr: O kolikim dugovanjima se radi?

Panić: Dugovi su vuku još od prije nego sam došao u nogometnu školu i iznose oko 350 000 kuna prema poreznoj upravi i prema vjerovnicima oko 300 000 kuna. Još za informaciju prvotni proračun je bio 1 350 000 kuna bez korištenja terena. Taj proračun je sada smanjen na nekih 600 000 kuna. Od toga imamo stalne prihode samo članarine roditelja koje su na nivou 250 000 kuna. Još treba namaknuti 350 000 kuna za redovno djelovanje u školi, za normalna putovanja, suce, trenere i sve ostale potrebe.

eMedjimurje.hr: Kakva je bila reakcije vjerovnika kada ste krenuli u dogovore s njima?

Panić: Više od pola njih je pristalo što je u zakonu predviđeno. Nitko neće ništa izgubiti, svi će biti namireni, samo što to neće biti u roku u jednoj godini.

eMedjimurje.hr: Koliko je djece trenutno u NŠ Međimurje Čakovec?

Panić: Imamo više od 200 nogometaša, sto ih je iz grada Čakovca i okolice, a sto iz cijelog Međimurja. Imamo deset generacija, sedam trenera, natječemo se u regiji sjever. To je za djecu od U9 do U14. Juniori i kadeti su također u regiji sjever, a djeca U8 natječu se u međimurskoj ligi i varaždinskoj ligi. Imamo djecu od vrtića do fakulteta. Učimo djecu odgovornosti, radu i sportskom životu.

eMedjimurje.hr: Imali ste sastanak s predsjednikom NK Čakovec Dušan Mikolajem, o čemu se radi?

Panić: Svake godine dok je prijelazni rok mi imamo probleme s klubovima. To već peti put u dvije i pol godine koliko sam ja u školi. Mi smo napravili sporazum s klubovima, no oni se toga ne drže. Imali smo sastanak i s Čakovcem i s Međimurjem i zajednički sastanak i s Međimurskim nogometnim savezom. Još nije postignut nikakav dogovor. Mi smo dali slobodne ruke voditelju nogometne škole Hrvoju Goričancu koji je vođa struke, koji je propisao plan i program rada. On je sastavio prijedlog koji je već predan klubovima. Mi smo dali rok klubovima od tjedan dana neka se izjasne. Jedan od problema je i međusobni odnos samih klubova. Škola proizvodi igrače i klubovi imaju školu samo za brojevno stanje, ne daju nikakvu pomoć. Naši igrači Međimurci mogu igrati u Međimurju kao i svi ostali igrači pa još i bolje nego neki koja dolaze sa strane.

eMedjimurje.hr: Koliko igrača bi trebalo otići u koji klub?

Panić: Za trojicu ili četvoricu je zainteresiran Čakovec, ostali su priključeni Međimurju. Ali mi onda praktički nemamo juniore i škola mora igrati s kadetima. Kada kadete damo u juniore, a gospodin Mikolaj nije htio preregistrirati one ulazne i izlazne kategorije u ljetu što je morao napraviti, i Međimurje, tada bi kadeti bili registrirani za Međimurje i mi bismo se mogli normalno natjecati. Tu je dosta problema odnosa klubova, oni samo gledaju na žalost svoje interese. Mi smo od godišta 1998. do 2001. napravili procjenu da imamo 30 nogometaša koji bi mogli biti prvoligaški igrači kada završe našu nogometnu školu, to je velika brojka.

eMedjimurje.hr: Usprkos svim problemima nastavljate dalje?
Panić: Bilo bi šteta radi klinaca, radi cijele organizacije da odustanemo. Mojim angažmanom u dvije i pola godine zanemario sam i svoj posao. Nadam se da ćemo biti uspješni i dalje. Nama treba tri ili četiri godine rada s djecom da bi stasali igrači koji bi nas mogli dovesti do prve lige.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije