Naš je najveći problem što smo dobri

Nogometna škola Međimurje Čakovec održala je izbornu skupštinu. Od 46 skupštinara nazočno ih je bilo 36. Tijekom izvješća i rasprave provlačila su se dva glavna pitanja i problema: financije i odlazak igrača završnih kategorija.

Prije nekoliko godina bio je upitan opstanak škole zbog financijskih dubioza. Predstečajnom nagodbom dug je podijeljen na 36 rata. Plaćeno ih je 30, još je ostalo dugovanje od oko 50 000 kuna i od kolovoza škola bi trebala biti na pozitivnoj nuli.

Protekle godine prihodi su bili 877 940 kn, a rashodi 722 818 kn. Godina je završena u plusu od 155 122 kn, ali zbog starih potraživanja još traje borba sa sanacijom duga i dugovanje još iznosi 161 486 kn, no ove godine minus bi trebao biti riješen što otvara nova vrata u mogućnosti djelovanja.



Hrvoje Goričanec: ‘Radimo s 14 generacija, ali najbolji nam odlaze’

Voditelj nogometne škole Hrvoje Goričanec rekao je da u školi rade s 14 različitih generacija od čega se 11 odnosi na dječake i 3 na djevojčice što je novina. Ukupno je više od 200 djece uključeno u trenažni proces. Raspon godina igrača je od 4 do 18 godina, od vrtića do juniora. Trenira se 3 do 5 puta na stadionu Mladost ili tijekom zime u Atonu.

Svi treneri su licencirani. Od njih 9 stalno zaposlenih je 6 i 3 su honorarna. Darko Stamenković radi s više od 20 vratara. Nogometna škola je zasebna udruga, a djeca u različitim godištima igraju za Međimurje, Archeu Čakovec i Katarinu Zrinski te je s tim klubovima potpisan sporazum o suradnji.

Generacije U-14, U-12 i U-8 su bez poraza i zajedno imaju 108 bodova, dok su primjerice varaždinci u tim kategorijama skupili 87 bodova, a Bjelovar 76. Pojavljuje se veliki problem pri odlasku djece iz osnovne u srednju školu jer prvoligaški klubovi nude djeci smještaj i stipendiju te bolje uvjete, a kako Međimurje igra 3. ligu koja je amaterska s djecom se ne mogu potpisati ugovori i oni odlaze bez ikakve naknade u druge sredine.

Goričanec je naveo primjer da je iz godišta 2000. otišlo čak 10 igrača. Iz selekcije koja je bila u Umagu na razini SZ Hrvatske od 18 igrača 7 ih je bilo iz NŠ Međimurje Čakovec. No to malo znači u perspektivi međimurskog nogometa jer ti igrači odlaze u Dinamo Zagreb, Hajduk Split i druge klubove. Tako je u kategotiji kadeta 15 igrača, a u kategoriji juniora samo 10.

Namjera je i želja izboriti prvoligaški rang natjecanja s pionirima i kadetima te ostvariti kvalitetnu suradnju s HNK Rijeka s kojim bi se do kraja mjeseca trebao definirati i potpisati sporazum.



Zoran Vidović: ‘NŠ Međimurje ima zdravu atmosferu’

Zamjenik župana Zoran Vidović naglasio je da škola ima zdravu atmosferu i da su ciljevi postavljeni prije 4-5 godina oko stabiliziranja rada ostvareni na čemu je čestitao vodstvu. Gledajući iz sportskog aspekta odgaja se 14 generacija nogometašica i nogometaša što je velika stvar.

Problem oko odlaska igrača treba riješiti u budućnosti jer naši igrači bi trebali dići nivo međimurskog nogometa, a ne odlaziti iz Međimurja.



Miljenko Ovčar: ‘Prvoligaški klubovi dođu kao u samoposluživanje i uzmu najbolje’

Dopredsjednik Škole Miljenko Ovčar rekao je da je Škola u pet godina rada u međimurskom nogometu donijela drugačiji pogled na rad s mladima. Put je da se radi s mladima i da se klubovi oslanjaju na vlastite snage. Dokaz tome je sve više škola diljem Međimurja. Rad s mladima trebat će se organizirati u više centara jer je sve manje djece, a nositelj kvalitete je NŠ Međimurje Čakovec.

Ovakvim načinom rada podiže se kvaliteta nogometa u Međimurju. Igrači koji neće igrati 1. ili 2. HNL ili u NK Međimurje otići će u neki od lokalnih ligaša i doprinijeti kvaliteti igre. Osim što imamo puno dobrih igrača i treneri su dobri jer bez njih sigurno rezultati ne bi bili takvi.

Primanja trenera u školi su od 3 do 4 tisuće kuna i sve što se dogovori se i isplati, a zaostaci koji postoje se nastoje što prije anulirati. Treneri imaju Sizifov posao jer nakon što nogometaše dovedu do 14. godine prvoligaški klubovi dođu po igrače kao u samoposluživanje jer nisu ni na koji način ugovorom vezani uz Školu ili klub.

Idealno bi bilo da Međimurje uđe u 2. ligu te da se s igračima mogu potpisati ugovori ili kad bi se uspjelo namaknuti od 60 000 do 100 000 kuna za stipendijske ugovore. Ovčar je naglasio da puno razgovaraju s roditeljima djece koja odlaze savjetujući im da ne odlaze u preranim godinama, ali da je jasno da se teško oduprijeti zovu Dinama ili Hajduka.

Takvi igrači u velikoj većini slučajeva se vraćaju jer su i premali i premladi da bi s 12 ili 15 godina funkcionirali u novoj sredini na adekvatan način. Uz nogometaša treba razvijati i osobu, a to se teško može bez obitelji.



Dean Panić i dalje predsjednik

Skupština je bila Izbornog karaktera pa je nakon razrješnice starom vodstvu pristupljeno izboru novog. Jedini kandidat za predsjednika bio je dosadašnji predsjednik Dean Panić koji je jednoglasno ponovno izabran. On je predložio Upravni odbor koji je i jednoglasno prihvaćen: Miljenko Ovčar, Ivo Vurušić, Dražen Kolenić, Željko Kuzmanović, Branko Bel, Marijan Uršanić, Lutfi Binaj i Blaženko Slaviček. Likvidatorom je imenovan Željko Kuzmanović.

Plan za 2016. godinu

Plan za 2016. godinu u sportskom smislu jest da pioniri i kadeti izbore prvoligaški rang natjecanja. To bi zahtijevalo dodatnih sto tisuća kuna u financijskom proračunu. Pri kraju je zaključivanje ugovora s HNK Rijekom, a plan je da se u lipnju napravi zajednički kamp nakon završetka nastavne godine. U budućem razdoblju želja je da se formira B ekipa Međimurja u kojoj bi nastupale mlade snage NŠ Međimurje. Najveći pomak planira se napraviti u radu s djevojčicama te povećati njihov broj. Za godinu koja je pred nama Škola planira namaknuti milijun kuna i iskoristiti isti iznos kroz realizaciju financijskog plana.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije