Europska inicijativa za poticanje programiranja i razvoj digitalnih vještina bile su središtu zanimanja i događanja krajem ovog rujna u Brusselsu. U organizaciji Europske komisije održana je konferencija Digital Action Day 2014. i sastanak EU Code Week ambasadora sa podpredsjednicom gospođom Neelie Kroes i njenim savjetnicima. Na ovim događanjima predstavnica Republike Hrvatske bila je Ivana Ružić, učiteljica informatike u I. OŠ Čakovec i hrvastka EU Code Week ambasadorica.
Na konferenciji Digital Action Day 2014. su predstavljene vodeće tvrtke iz područja ICT-a, njihova vizija, misija, način razmišljanja i put do globalnog uspjeha, održan je okrugli stol i niz radionica o primjeni tehnologije u svakodnevnom životu te očekivanjima u budućnosti. Posebna važnost posvećena je razvoju digitalnih vještina koje su danas potrebne na tržištu rada. Tržište rada traži odlične prezentacijske vještine, izvrsne kompetencije za rad u timu, stručnjake iz područja STEAM-a, programiranja, analize podataka itd.
Priprema li obrazovni sustav učenike i studente za tržište rada? Na koji način bi obrazovanje trebalo razvijati digitalne vještine svih sudionika u obrazovnom procesu? Na ova i slična pitanja svoje odgovore i razmišljanja iznijela je dosadašnja podpredsjednica Europske komisija gospođa Neelie Kroes, podpredsjednik Europskog društva za obrazovanje inženjera gospodin Xavier Foger, gospodin Par Andler iz Finske, predstavnici obrazovnih zajednica Coder Dojo, Rails Girls, Code Academy.
Ukoliko želimo zajedno učiti, nije li cijeli svijet naša učionica? Budućnost obrazovanja je 3D virtualno učenje, programski alati koji omogućuju ostvarenje naših snova i ideja. Obrazovanje je poslovni proces, postoje proizvođači stvari ali i proizvođači znanja. Učitelji se danas osjećaju usamljeno u svojim učionicama. Obrazovni sustav treba suradnju s privredom i lokalnom zajednicom kako bi zadovoljio očekivanja i potrebe tržišta rada. Programiranje kao jedna od digitalnih vještina je nova pismenost, potrebno je učiti programirati isto kao što učimo čitati, pisati i računati. U obrazovnom sustavu treba pomagati i ohrabrivati one koji vide van ustaljenih okvira, treba griješiti da bi uspjeli, riječi su gospođe Kroes.
Gospodin Xavier Foger istaknuo je važnost čuvanja tradicionalnih vrijednosti u društvu: marljivost, poštenje, rad i obrazovanje, Ako gubimo vrijednosti, gubimo kontrolu.
Posebno je istaknuta važnost i potreba uvođenja interdisciplinarosti u naše obrazovne programe kako bi se uvodilo i razvijalo programiranje i algoritamski način razmišljanja u sve predmete i sva područja. Programiranje nije samo tehnologija, programiranje je stvaranje, to je kreativan proces. Programiranje i općenito znanost i tehnologija nisu rezervirani za muškarce, to je područje intelektualnog rada u kojem su prema riječima gospođe Kroes žene snažnije.Sjetimo se, prva programerka bila je grofica Ada.
EU Code Week je inicijativa koja promovira programiranje, motivira i ohrabruje svu djecu, mlade i starije osobe, žene i muškarce, da uče, stvaraju, povezuju se s istomišljenicima u svojoj blizini, državi ali obrazovnim zajednicama diljem svijeta. Kroz inicijativu nastojimo pronaći i zajednici predstaviti pojedince, skupine i ustanove u svakoj državi EU koji se bave programiranjem i žele se međusobno povezati, surađivati, dijeliti znanje.
Važnost inicijative prepoznali su i podržavaju je vodeće IT kompanije. EU Code Week nije samo tjedan dana u godini, EU Code Week živi svakog dana, svakog dana u godini želimo motivirati, potaknuti, ohrabriti ljude da programiranjem postanu stvaratelji, ožive svoje “lude ideje” i donesu radost drugima.