OŠ Ivanovec ugostila biologa Gorana Šafareka

U OŠ Ivanovec gostovao je zanimljiv gost. Goran Šafarek je biolog, ekolog, fotograf i publicist koji je održao predavanje o jednoj istraživačkoj ekspediciji u tropskim šumama na otočju u Indijskom oceanu.

Iako je radio kao znanstveni novak na Biološkom odsjeku Prirodoslovno – matematičkog fakulteta u Zagrebu, ubrzo je shvatio da “uredski” posao nije za njega i odlazi na brojne ekspedicije, istraživačka putovanja, ekološke akcije, radi na raznim projektima i sl. Radio je na inventarizaciji biljaka i životinja u Hrvatskoj i inozemstvu, a otkrio je i nekoliko novih vrsta životinja.

Priznao nam je da ga topli  tropski predjeli  privlače više nego hladna područja, iako je tamo uvijek mokar od kiše, ima mnogo opasnosti, opasnih životinja pa i biljaka u prašumama koje vrebaju na neoprezne i neupućene posjetitelje. Zato se prije svake ekspedicije treba dobro pripremiti, educirati, upoznati taj dio planete što je bolje moguće. Kad negdje stignete morate poštovati  tradiciju, običaje, kulturu domaćina i njima se prilagoditi.

Goran Šafarek je bio sudionik brojnih znanstvenih ekspedicija: Ande – Amazona, jugoistočna Azija,  Madagaskar nekoliko puta, Kostarika, Venezuela, Južna Afrika, Ekvador, Šri Lanka i Andamansko otočje u Indijskom oceanu.

Upravo o ekspediciji od dva mjeseca na Andamanskom otočju pričao nam je detaljno naš gost. Učenici su pažljivo slušali iz prve ruke i pratili fotografije o tome kako izgleda rad u nesvakidašnjim uvjetima. U međunarodnoj znanstvenoj ekspediciji istraživali su se vodozemci u tropskoj kišnoj šumi. Najvažniji dio posla odvijao se po mraku jer vodozemci i gmazovi se vole skrivati i aktivni su noću.

Danas čak i u najudaljenijim dijelovima džungle postoje istraživačke stanice u kojima ima struje i interneta koji pomaže znanstvenicima u istraživanju i komunikaciji, a tu uvelike pomaže i GPS. Naučili smo kako razlikovati zmije otrovnice od neotrovnih zmija, kako u prašumi ne smijemo dirati ništa prije nego provjerimo je li sigurno, koje su karakteristike indijske hrane, bez čega se nikad ne ide na put, kakve ljepote skriva indijski ocean, koliko opasni mogu biti komarci, što su mangrove i slana močvara, koja je razlika između krokodila i aligatora…

Najvažnija je poruka da se svakako isplati učiti, osobito strane jezike, jer to je naša ulaznica u svijet. Nema uzaludnog učenja, sve što ste ikad naučili možda će vam koristiti u životu ili poslu. Učenje je uvijek lakše kad odlučite što želite u životu i slijedite taj svoj put, poručio nam je Goran Šafarek na kraju ovog zanimljivog predavanja.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije