TRADICIJA

DRAŠKOVEC Rea, Dora i Petra najbolje “ružđiju kuruzu”

Dok su se na pozornici izmjenjivali mladi folkloraši i umirovljenici, tri djevojčice pokazale su kako se nekad ručno “ružđila kuruza”

U Osnovnoj školi u Draškovcu 12. svibnja održan je 1. Međunarodni folklorni susret, popodne ispunjeno pjesmom, plesom i običajima koji polako nestaju iz svakodnevice, ali ne i iz srca ljudi koji ih čuvaju.

Na pozornici su se tijekom večeri izmjenjivali mladi folkloraši, ali i umirovljenici, stvarajući pravi susret generacija. Posebnu vrijednost susretu dalo je i prekogranično prijateljstvo jer su uz domaće sudionike nastupili i mladi folkloraši iz Mađarske.

No među svim nastupima pažnju publike posebno su privukle tri djevojčice Rea Magić (10) iz Oporovca te Dora Hižman (11) i Petra Žeželj (10) iz Draškovca.

Običaj koji ne žele zaboraviti

Odjevene u lijepe narodne nošnje, djevojčice su prikazale kako se nekada “ružđila kuruza”. Sjedile su u krugu, ručno čistile kukuruz, uz smijeh, pošalice i priče, baš kako se to nekad radilo u seoskim dvorištima i hižama.

Rucke” ili “kocenje” dodavale su svojim kolegicama s druge strane pozornice koje su se igrale “koce”, stare slagalice izrađene upravo od kocenja kukuruza.

Međunarodni folklorni susret Draškovec folklor (22)

Kad smo ih pitali tko ih je naučio ručno čistiti kukuruz, odgovorile su kratko i iskreno: “Nitko, same smo pohvatale konce.”

Prije samog kraja susreta korpa je bila “naružđena”, a publika nagradila djevojčice velikim pljeskom.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Najnovije