U pet dana mnogo različitih aktivnosti - od recikliranja, sadnji biljaka, zdrave hrane, zelenog prijevoza do donacija
– Tijekom ožujka i travnja u Osnovnoj školi Strahoninec bavili smo se temama održivog razvoja i ekologije. Učenici i obitelji učenika, učitelji i djelatnici naše škole priključili su se Održivom tjednu u sklopu našeg Erasmus+ projekta Eco Happy School, svatko na svoj način. U pet dana različitih aktivnosti – od recikliranja, sadnji biljaka, zdrave hrane, zelenog prijevoza do donacija s učenicima smo razgovarali o održivom razvoju i kako učiniti naš planet boljim i dugoročnije ugodnim mjestom za život za sve stanovnike.
Održivi razvoj je ekonomski razvoj koji u potpunosti uzima u obzir djelovanje ekonomske aktivnosti na okoliš i osniva se na obnovljivim izvorima dobara. Čelnici 193 zemalja Ujedinjenih naroda sastali su se 2015. kako bi raspravljali o svjetskim problemima i dogovorili plan za njihovo rješavanje do 2030. godine. Taj su plan nazvali ciljevima održivog razvoja – poznatiji kao Globalni ciljevi. Ti ciljevi najambiciozniji su sporazum kojeg su svjetski predvodnici ikada napravili. Pokrivaju rješavanje gotovo svih problema na svijetu, od zdravstva i obrazovanja do mira i pravde.
Jedan mali doprinos iz naše škole i zajednice bio je približiti učenicima koliko je važno pažljivo baratati resursima koje imamo na Zemlji te smo stoga u suradnji s dvije partnerske škole iz Španjolske (Sociedad Cooperativa Galega Guillelme Brown i Institut Torrent de les Bruixes) i jednom iz Njemačke (Gemeinschaftsschule Rust) dogovorili zajedničke aktivnosti unutar našeg eTwining projekta Eco Happy Schools. Od 21. do 25. ožujka dogovorili smo posebne tematske dane: ponedjeljak – dan recikliranja i smanjivanja kupovine ambalaže. Učenici su kreirali nove predmete od starih kartonskih kutija, rola, plastičnih boca i svega što im je u domovima višak. Također, kroz rasprave u razredima, promišljali su o izbjegavanju nepotrebne plastične ambalaže, odnosno važnosti recikliranja plastike, papira, stakla, metala i ostalih materijala kako bi bili zbrinuti na odgovarajući način. U utorak se sadilo bilje u domovima i unutar i oko škole. Učenici su cijeli mjesec promatrali rast svojih biljaka od sjemenki do sve većih biljaka spremnih za presađivanje u vrt. U srijedu organizirali smo zdravi dan gdje su učenici po želji donosili zdrave namirnice u školu te kreirali nove, zdrave recepte poput smoothie napitaka, voćnih salata i zdravih grickalica od orašastih plodova.
Četvrtak je bio rezerviran za zeleni prijevoz, odnosno potakli smo učenike da taj dan dođu u školu pješice ili da potaknu svoju obitelj da taj dan ne koriste automobile. Obitelji su slale fotografije iz šetnji prekrasnim krajolikom ili pak u vožnji biciklima ili romobilima. U petak smo prikupili namirnice za Socijalnu samoposlugu te im donirali potrebne stvari, a razredi koji su primili nove prijatelje iz Ukrajine, skupili su stvari i namirnice za njihove obitelji. Cijeli tjedan, njegovali smo prijateljstvo, međusobno uvažavanje i toleranciju i uz to proveli korisne aktivnosti za naš planet i okoliš.
Eco Happy School je Erasmus+ projekt zamišljen da utječe na podizanje kvalitete nastave za sve učenike, profesionalni razvoj učitelja i prilagodbu za rad u uvjetima tijekom i nakon pandemije COVID-19. U iščekivanju dogradnje Škole i uređenju okoliša, nužno je osvještavati učenike i sve djelatnike, a time i širu lokalnu zajednicu na vođenje brige o okolišu te da vode odgovoran suživot s prirodom kako bismo zaustavili klimatske promjene. Uz sve to, važno je njegovati građanski odgoj od najranije dobi te usađivati učenicima vrijednosti i svijest o europskom identitetu kao zajednici u kojoj kroz demokratsko građanstvo svi možemo doprinijeti zajedničkom boljitku. Provedbom projekta želimo postići tri cilja: nove i inovativne metode poučavanja, pozitivan učinak na okoliš i klimatske promjene i građanski odgoj kroz razvoj europskog identiteta i promicanje zajedničkih vrijednosti.
Svoje aktivnosti partnerske škole su međusobno predstavile na virtualnom sastanku gdje su učenici osmih razreda prikazali svojim vršnjacima kako održivo djeluju unutar svojih zajednica i tako se pripremali za posjet školi u Njemačkoj.
Kako Erasmus+ omogućuje mobilnosti učenika i učitelja u inozemstvo, u travnju smo imali prilike ugostiti troje učitelja iz Španjolske koji su nam predstavili svoju školu IES Catalina de Lancaster i boravili na aktivnostima promatranja rada tjedan dana. Naši učenici sudjelovali su na zanimljivim radionicama STEM predmeta i učili o kulturi Španjolske, dok smo dio svoje hrvatske kulture prezentirali putem razgovora, prezentacija, posjeta muzejima u Međimurju i okolici te izletima po našem Međimurju.
U nastavku pogledajte kolekciju fotografija, videozapisa i plakata koje su učenici izradili sa svojim predmetnim i razrednim učiteljima povodom Održivog tjedna: https://wke.lt/w/s/L2-UKt