U subotu 18.11.2017. održano je 2. kolo LOGO informatičke lige natjecanja, a ove subote 25.11.2017. treće kolo Hrvatskog otvorenog natjecanja u informatici. Natjecanja su se za članove udruga Mladi informatičari Strahonineca (MIS) i Međimurskog informatičkog kluba Čakovec (MIK) održala u Tehnološko-inovacijskom centru Međimurje (TICM).
Osim izvrsnih rezultata, treba istaknuti i iznimnu brojnost natjecatelja. Raznovrsnim i iznimno kvalitetnim tečajevima i radionicama, inovativnim i tehnološki u trendu, djeca i mladi motivirani su za sudjelovanje na natjecanjima u iznimno teškim kategorijama – računalnim algoritmima gdje postižu natprosječne rezultate.
Udruge udruga MIS i MIK zajedničkim “snagama”, kroz projekt “Škola mladih programera” educiraju djecu kroz tečajeve i radionice koje se kontinuirano odvijaju u prostorima TICM-a.
Voditelj LOGO lige i mentor učenicima je Viktor Lazar mag. inf. Najbolje rezultate u 2. kolu postigli su slijedeći učenici:
Mirna Drabić, 3. razred OŠ – 2. mjesto u državi
Lovro Kutnjak, 3. razred OŠ – 3. mjesto u državi
Filip Vinko, 4. razred OŠ – 7. mjesto u državi.
Iznimna brojnost zabilježena je ove subote na Hrvatskom otvorenom natjecanju informatičara, gdje je oko 30-tak učenika, članova udruga MIS i MIK okušalo svoje proFigramerske vještine. Voditelji i mentori ekipa bili su Miljenko Blažeka prof. i Dejan Drabić mag. inf.
Najbolje rezultate postigli su sljedeći učenici:
Mirna Drabić, 3. razred OŠ – 1. mjesto u državi
Samuel Sobočan, 6. razred OŠ – 1. mjesto u državi
Jana Furdi, 6. razred OŠ – 8. mjesto u državi
Ema Kolmanić, 6. razred OŠ – 8. mjesto u državi
Vedran Novaković, 6. razred OŠ – 8. mjesto u državi
Marin Topolnjak, 6. razred OŠ – 8. mjesto u državi
Matija Bujanić, 7. razred OŠ – 3. mjesto u državi
Šimun Bilas, 7. razred OŠ – 5. mjesto u državi
Leo Stričak, 7. razred OŠ – 5. mjesto u državi
Filip Cvjetićanin, 8. razred OŠ – 8. mjesto u državi
Martin Josip Kocijan, 2. razred SŠ – 1. mjesto u državi
Jurica Horvat, 4. razred SŠ – 8. mjesto u državi.
Biti među prvih 10 u državi, uz spoznaju da su uspjesi hrvatskih natjecatelja na međunarodnoj sceni u samom vrhu, doista daje izvrsnu podlogu svakom članu za “blistavu” poslovnu karijeru.
– Osobito smo ponosni što je sve više djevojčica uključeno u učenje programiranja, a one dokazuju da je programiranje primjereno njima u istoj mjeri kao i za dječake. Obzirom da je znatno više uključenih dječaka naspram djevojčica, potrebno je da se sve strukture znatno više uključe u motivaciji djevojčica.
Osobito stoga što naše buduće informatičke stručnjake očekuje budućnost prepuna izazova i izvrsnih poslovnih prilika, pa je ti to jedan od razloga borbe za rodnu ravnopravnost. Zahvaljujući suradnji sa mnogim školama (ponajprije s Gimnazijom Josipa Slavenskog Čakovec i III. OŠ Čakovec) u informatičku edukaciju naših programa uključeno je sve više djece. Svakako treba zahvaliti na potporama, u najvećoj mjeri Ministarstva znanosti i obrazovanja, a svakako i potporama Međimurske Županije, Grada Čakovca, Općine Strahoninec, Hrvatskog saveza informatičara (HSIN) i Instituta za razvoj i mobilnost mladih (IRIM).
Obzirom da je programiranje deficitarno, iznadprosječno plaćeno i iznimno cijenjeno zanimanje, trud koji ulažemo u djecu višestruko će biti vraćen cijeloj našoj društvenoj zajednici. Želimo se zahvaliti svima na pomoći i suradnji, jer uspjesi djece su naše najveće zadovoljstvo! – poručuju iz MIS-a.