Tjedan dana, od 18. do 25. lipnja, učenici Vivien Gudlin, Katarina Pintarić, Hana Tisaj, Vilim Muršić, Marin Bogdanić i Leon Marciuš proveli su u malom poljskom gradiću Wielunu u sklopu Erasmus+ projekta Traditional tales on stage. Sa sobom su poveli profesore Krešimira Trojka, Miroslava Gakića, Gabrijelu Detelj i Ivanu Šimunić. Cilj projekta je predstaviti tradicionalne bajke svoje zemlje ostalim sudionicima projekta, ali i upoznati kulturu svake od zemalja. Tjedan dana u Poljskoj bio je vrlo zanimljiv.
Prva su dva dana proveli upoznajući svoje domaćine, a već su u ponedjeljak krenuli put Zakopana i Krakova s ostalim sudionicima projekta iz Španjolske, Turske i nekolicinom svojih domaćina, Poljaka. Dolaskom u Zakopane, malo su razgledavali grad te krenuli puteljkom u Dolinu Bialego, a noć su proveli u hotelu u mjestu Bukowina Tatrzanska gdje im je bila pripremljena tradicionalna planinarska hrana, a naučili su i neke tradicionalne poljske plesove i igre.
Već su sljedećeg jutra krenuli u Krakov gdje su posjetili Vavelsku katedralu, Schindlerovu tvornicu, Baziliku Djevice Marije, Sukiennice i Kazimierz Zydowski (židovsko groblje i sinagogu). Nakon dugog hoda, odmorili su u obližnjem hotelu, a ujutro krenuli na glavni krakovski trg koji ih je odveo do poznatog podzemnog muzeja. Malo slobodnog vremena i opet su bili u autobusu za Wieliczku gdje su se spustili 135 metara ispod površine Zemlje kako bi razgledali dio mjesnog rudnika soli. Na povratku u Wielun skoknuli su do restorana koji poslužuje tradicionalnu poljsku hranu.
U četvrtak ujutro učenici su posjetili školu svojih domaćina i proveli po jedan školski sat s njima na nastavi, nakon čega su prisustvovali službenoj ceremoniji koja se održala povodom kraja školske godine, a nakon koje su imali prilike odgledati tradicionalnu i suvremenu verziju predstave temeljene na priči Nimfa s jezera Switez. Kasnije su razgledali školu, a zakazani razgled Wieluna bio je otkazan zbog nepodnošljivih vrućina. Svoje predzadnje jutro u Poljskoj također su proveli u školi predstavljajući svoje države, gradove i škole, a nakon predstavljanja svi su dobili certifikate za sudjelovanje u projektu. Kratko večernje druženje i već je došlo to subotnje jutro i minibus za Hrvatsku!
Učenici su se u svoje domove vratili s mnoštvom novih prijatelja u srcu, novostečenim znanjem i divnim sjećanjima, a posebno se raduju rujanskom dolasku svojih dragih Poljaka u Čakovec. (Hana Tisaj)