Hrvatski kirurzi operirali pred tisućama europskih kolega

11. listopada 2014. godine održan je X. godišnji kongres Hrvatskog društva liječnika za kirurgiju katarakte i refraktivnu kirurgiju s međunarodnim sudjelovanjem na kojem je prisustvovalo preko 300 oftalmologa iz Hrvatske i regije, kao i predavači iz cijele Europe i SAD-a.

Najzanimljiviji dio kongresa bio je Live surgery simpozij koji je organiziran u suradnji s talijanskim kongresom Videocatarattarefrattiva, kojeg već preko 30 godina organizira prof. Lucio Buratto, osnivač i vlasnik klinike Centro Ambrosiano Oftalmico (CAMO) u Milanu koja djeluje kao vodeća oftalmološka ustanova u Italiji preko 30 godina. Prof. Lucio Buratto poznati je stručnjak refraktivne kirurgije koji je među prvima u Europi izveo operaciju mrene metodom fakoemulzifikacije s ugradnjom leća, a također je i među prvima uveo LASIK metodu laserskog skidanja dioptrije.

Za svoj izniman doprinos struci primio je mnoga međunarodna priznanja između kojih i najviše priznanje koje jedan oftalmolog može primiti – Nagradu José Barraquer koju mu je 2000. godine dodijelila Američka Oftalmološka Akademija.

Prof. Lucio Buratto među prvima je organizirao Live surgery simpozije, a njegov kongres Videocatarattarefrattiva održava se već preko 30 godina s preko 3.000 sudionika godišnje. Direktan prijenos operacija ove godine se prenosio iz 6 vrhunskih oftalmoloških klinika, među kojima je i Klinika Svjetlost u Zagrebu, a ostali priznati centri koji su sudjelovali su CAMO oftalmološki centar u Milanu, Augencentrum Cologne u Kölnu, Primavista centar u Rimu, Gemini klinika u Pragu te Instituto de Microcirurgia Ocular (IMO) institut u Barceloni.

Osim što su se zahvati naših vrhunskih stručnjaka prenosili u svaku od navedenih klinika, Live surgery simpozij su pratili sudionici godišnjeg kongresa Hrvatskog društva liječnika za kirurgiju katarakte i refraktivnu kirurgiju, ali i preko 3.000 sudionika talijanskog kongresa Videocatarattarefrattiva.

Ovaj udruženi video-simpozij nastao je nakon višegodišnje suradnje prof. Nikice Gabrića, ravnatelja Specijalne bolnice za oftalmologiju Svjetlost i prof. Lucia Buratta. Prof. Gabrić je nekoliko godina zaredom gostovao na talijanskom simpoziju Videocatarattarefrattiva kao pozvani predavač gdje je držao video prezentacije kompliciranih slučajeva u kirurgiji katarakte i refraktivnoj kirurgiji s još nekolicinom vrhunskih svjetskih stručnjaka za područje oftalmologije, a suradnja je dovela do toga da su se prošle godine po prvi puta operacije na svjetskom kongresu tog tipa prenosile iz jedne od zemalja naše regije.

S obzirom na vrhunsku prezentaciju naših operatera, kao i iznimno obavljene kirurške zahvate, prof. Lucio Buratto još je prošle godine predložio da se suradnja obavezno nastavi i ove godine. Hrvatska se zaslugom vrhunskih stručnjaka Specijalne bolnice za oftalmologiju Svjetlost još jednom našla u samom vrhu svjetske oftalmologije.

Operateri Klinike Svjetlost izveli su 5 operativnih zahvata te predstavili dvije novosti u svijetu oftalmologije. Riječ je o najnovijoj metodi laserskog skidanja dioptrije koja se naziva ReLEx SMILE. Klinika Svjetlost među rijetkima je u svijetu koja ima stručan kadar koji može vršiti operacije ovom metodom, te jedina u Hrvatskoj koja posjeduje visoko sofisticirani Carl Zeiss VisuMax laser na kojem se zahvat izvodi.

Novitet ovog postupka je u tome što ne zahtjeva kreiranje rožničnog preklopca (flapa), već Femtosecond laser stvara niz impulsa u središtu rožnice koji formiraju mjehuriće zraka uslijed čega se odvaja tkivo, tzv. refraktivni lentikul (komadić tkiva iz centra rožnice nalik vrlo tankoj kontaktnoj leći čiji oblik odgovara dioptriji), koji se uklanja iz rožnice kroz maleni otvor stvoren laserom kako bi se učinkovito promijenio njen oblik.

Druga novost je ugradnja TECNIS Symfony introkularnih leća. Ovo su prve i jedine leće s proširenim vidnim rasponom, a Klinika Svjetlost je jedan od 15 oftalmoloških centara u svijetu u kojem je provođeno kliničko ispitivanje ovih leća, nakon njihovog stavljanja u promet, što znači da je među prvima u Europi počela s ugrađivanjem ove vrste intraokularnih leća.

Prednost Symfony leće u odnosu na multifokalne leće je u tome što pružaju kontinuirani raspon vida uključujući daljinu, srednju udaljenost i blizinu te znatno manje izražene vidne smetnje kao što je blještanje svjetla nakon operacije.

Nakon Live surgery simpozija nastavila se sekcija prijenosa operacija iz Specijalne bolnice za oftalmologiju Svjetlost na X. kongres Hrvatskog društva liječnika za kirurgiju katarakte i refraktivnu kirurgiju, na kojoj su svoje umijeće prezentirali kirurzi iz drugih hrvatskih ustanova.

Ovom prilikom Zaklada profs. drs. Ljiljana Zergollern i Krešimir Čupak dodijelila je priznanja i novčane nagrade dvjema najboljim prezentacijama radova mladih oftalmologa dr. sc. Nataši Drači (specijalistici Klinike Svjetlost u Splitu) i dr. Ajli Pidro (specijalizantici Poliklinike Svjetlost u Sarajevu).

Preporučeno
Najnovije