Rezultate projekta predstavili su Damijan Bermanec, koordinator aktivnosti za Grad Prelog te Judit Vinhoffer, voditeljica projekta za mađarsku Općinu Kistolmács
U utorak, 28. veljače 2023. godine, u multimedijalnoj dvorani Poduzetničkog centra Prelog održana je završna konferencija u sklopu projekta akronima AQUA ADVENTURES koji su proveli Grad Prelog i mađarska općina Kistolmács, a sufinancirala Europska unija iz programa INTERREG V-A Mađarska-Hrvatska 2014.-2020.
Završnoj konferenciji nazočili su, s mađarske strane, Zoltán Birkás, načelnik Općine Kistolmács, Marian Zelei, predstavnica zajedničkog tajništva Programa, predstavnici općina Zajk, Murarátka i Molnári, a s hrvatske strane gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek, predsjednik Gradskog vijeća Grada Preloga Đuro Ujlaki, ravnatelj Javne ustanove za zaštitu prirode Međimurska priroda Siniša Golub te direktor Međimurske energetske agencije Alen Višnjić.
Nakon pozdravnih riječi gradonačelnika Grada Preloga Ljubomira Kolareka te načelnika Općine Kistolmács Zoltána Birkása, rezultate projekta predstavili su Damijan Bermanec, koordinator aktivnosti za Grad Prelog te Judit Vinhoffer, voditeljica projekta za mađarsku Općinu Kistolmács.
Grad Prelog je u sklopu projekta u zapadnom dijelu Sportsko-rekreacijske zone Prelog izgradio dvije sanitarne zgrade s tuševima, kabinama za presvlačenje te vodom dostupnom iz vanjskog prostora, 60 drvenih nadstrešnica za cjelodnevni boravak u toplijim mjesecima, drvenu promatračnica za promatranje brojnih vrsta ptica, uredio četiri igrališta za odbojku na pijesku, pristupnu stazu, a postavio je i 15 vrtnih grilova te četiri stalka za bicikliste.
Lokacija je prilagođena osobama s invaliditetom, odnosno postavljene su dvije orijentacijske ploče te tri informativne ploče na Brailleovom pismu, sanitarne zgrade su opremljene taktilnim trakama, odnosno linijama vodiljama za slijepe osobe, nabavljena su dvoja invalidska kolica te snimljen audio materijal s informacijama o projektu. Sanitarna zgrada na zapadu prilagođena je osobama u kolicima, a za vrijeme trajanja projekta u događaje su uključeni pripadnici marginaliziranih skupina.
Nabavljena je i nova oprema, odnosno 3 rafting čamca, 3 kanua, 18 vesla i sigurnosnih prsluka, 6 kaciga te ručna pumpa.
Organiziran je i niz edukacija te turističkih manifestacija. Učenici osnovnih i srednjih škola sudjelovali su na pet radionica o lokalnoj flori i fauni koje su se održale u Sportsko-rekreacijskoj zoni Prelog, a vodili su ih Mišo Rašan, iskusni nastavnik biologije i kemije iz Srednje škole Prelog te Luka Hercigonja, fotograf prirode i član udruge BIOM.
Turistički djelatnici i druge zainteresirane osobe upoznate su sa sustavom ETIS u sklopu dvodnevne radionice koju su vodili stručnjaci s Instituta za turizam. ETIS (European Tourism Indicator System) je sustav uspostave monitoringa i menadžmenta za informirano upravljanje destinacijama koje je Europska komisija uspostavila kao dobrovoljni alat još 2016. godine. Mali Lošinj je jedina destinacija u Hrvatskoj koja je uspješno sudjelovala u pilot projektu i sustav održava u funkciji i danas.
Članovi Nautičkog kluba Labud iz Preloga i druge zainteresirane osobe sudjelovale su na trodnevnoj veslačkoj školi u sklopu koje su se okušali u veslanju na SUP-u, rafting čamcu i kanuu pod vodstvom člana HGSS-a Nikole Želimorskog i trenera kajaka Nenada Ujlakija.
Četrdesetak osnovnoškolaca iz Hrvatske i Mađarske sudjelovalo je u dvodnevnoj školi u prirodi na kojoj su se upoznali s lokalnom florom i faunom pod vodstvom stručnjaka iz Međimurske prirode te lokalnom kulturom, običajima i vjerovanjima vezanim uz rijeku Dravu pod vodstvom Maje Lesinger, ravnateljice Knjižnice i čitaonice Grada Preloga.
U sklopu projekta pokrenuti su Dani dravske ribe na kojima su se okupila sportsko-ribolovna društva s područja Grada Preloga te pokazala svoje umijeće u pripremi ribe na tradicionalan način, a posebnu atrakciju predstavljao je šaran na rašljama.
Lov na labuđe pero je nautički događaj koji tradicionalno organizira Nautički klub Labud, a uključuje utrku dravskim čamcima (drafski čon), utrku kajacima za ljubavne parove, turnir u praćkanju, glazbeni program i gastronomsku ponudu. Posljednje dvije godine događaj su organizirali Grad Prelog i Marina Prelog d.o.o. te je uveličan nastupima Kerekesh teatra na otvorenom.
Projekt akronima AQUA ADVENTURES započeo je 1. studenog 2020. godine. Ukupna vrijednost projekta bila je 1.547.535,83 eura, a dio koji se odnosio na Grad Prelog iznosio je 888.490,83 eura. Europska unija je sufinancirala 85% iznosa.
Sadržaj je isključiva odgovornost Grada Preloga i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.