PROJEKT AQUA ADVENTURES

NATURA 2000 Upoznajmo bogatu floru i faunu Sportsko-rekreacijske zone Prelog

Sportsko-rekreacijska zona Prelog dio je Regionalnog parka Mura-Drava, odnosno područja Natura 2000 te mjesto na kojem stari tok rijeke Drave utječe u najveće umjetno jezero u Hrvatskoj, površine 17,1 km². Taj prostor krasi bogata flora i fauna u kojoj će moći uživati brojni posjetitelji nakon završetka projekta akronima AQUA ADVENTURES

Među brojnim biljnim i životinjskim vrstama koje nastanjuju ovo područje i okolna staništa posebno mjesto zauzimaju ptice. Kroz različite periode godine ovdje je zabilježeno najmanje 160 različitih vrsta ptica, što gnjezdarica, stanarica, preletnica ili zimovalica. Neke od njih su uobičajene vrste poput crvenokljunog labuda ili divlje patke koje opažamo svakodnevno, dok su neke pravi ornitološki dragulji i pojavljuju se iznimno rijetko.

Već od ranog proljeća krošnje drveća i grmlja postaju gnjezdilištima ptica pjevica poput dugorepe, crnoglave i plavetne sjenice ili šumskog zviždka. Sjenica mošnjarka, naša najvještija pletilja, plete viseće gnijezdo u krošnji vrbe, dok ćemo iz nešto viših krošanja čuti velikog djetlića ili brgljeza. Od osobite su važnosti tršćaci, koji na globalnoj razini postaju sve ugroženiji tip staništa, a u mnogobrojnim očuvanim tršćacima ovog područja gnijezde trstenjaci – cvrkutić, rogožar i veliki trstenjak, čapljica voljak i mlakuša.

Čitave godine ovdje je prisutan vodomar – malena i brza, tirkizno plava ptica koja gnijezdi u strmim obalama, gdje kopa dubok tunel na kraju kojeg gradi komoru s gnijezdom. Jezerski sprudovi noćilište su malih vranaca, a okolne plićake za hranom pretražuje najmanje osam vrsta čaplji, među kojima i skroviti bukavac, čaplja koja je, prema predaji, svojim prodornim noćnim glasanjem nadahnula lokalnu legendu o mitskom čudovištu Pesjaneku. Uz obale Drave gnijezdi i najveći europski orao – štekavac, koji je ime dobio po prodornom glasanju – štektanju.

U vrijeme proljetnih i jesenskih migracija područje akumulacijskog jezera i preostalih sprudova popularno je odmorište pticama preletnicama na njihovom iscrpnom putovanju. Tada ćemo u većem broju opažati razne ćurline. Redovito se ovdje pojavljuju krivokljuna i crna prutka, prutka migavica, rđasti žalar, pršljivac i drugi, a lako ćemo opaziti i elegantnu vlastelicu ili vivka. U vrijeme migracija prisutna je i crna roda koja se nerijetko zadržava u manjim jatima, a zabilježen je i orao ribar ili bukoč. Redovito godišnje isušivanje jezera radi održavanja obično nastupa uoči jesenskih migracija i pogoduje pticama radi lakše dostupnosti hrane.

Zimi pak jezero postaje privremeni dom brojnim vrstama ptica zimovalica: petnaestak vrsta patki, rijetke i zaštićene vrste gusaka, gnjurci, liske, vranci, galebovi i čaplje skupljaju se u velika jata koja im pružaju sigurnost i nastoje pronaći hranu kako bi preživjeli hladne zimske dane. Broj ptica zimovalica dosiže i više desetaka tisuća jedinki i nad njima se redovito vrši monitoring u sklopu Međunarodnog prebrojavanja ptica vodenih staništa, Europskog dana promatranja ptica i drugih projekata.

Za biološku raznolikost ornitofaune šireg područja Sportsko–rekreacijske zone Prelog može se reći da je doista impresivna, o čemu svjedoči i sve veći broj promatrača ptica koji individualno ili u grupama pretražuju jezero priželjkujući opažanje kakve rijetke ptičje vrste.

Među brojnim predstavnicima flore posebno se ističe zimzeleni grm kebrač, strogo zaštićeni i kritično ugroženi glacijalni relikt koji nastanjuje šljunkovite padine lateralnog kanala uz jezero. Tamo ćemo naći i ljubičastu divizmu i žutog volujca, dok vlažna priobalna staništa ovog područja nastanjuju žuta perunika i močvarna potočnica, biljka opjevana u popularnoj međimurskoj pjesmi.

Ribe poput štuke, soma i smuđa čine ovo područje popularnim sportsko-ribolovnim odredištem, dok su preostali sprudovi stanište vidre i europskog dabra, reintroduciranog u naše vodotoke krajem 20. stoljeća. Nerijetko ćemo susresti i potpuno bezopasne zmije – bjeloušku i ribaricu, ali i našu najmanju i najglasniju žabu – gatalinku.

Osim vrijednih zavičajnih svojti, svoj put u stanište našle su i one manje dobrodošle, invazivne vrste. Posebno je agresivna raznolika trokutnjača, školjkaš koji svojim brzim razmnožavanjem ubrzo prekrije goleme površine riječnog dna, uključujući i druge vrste školjkaša. Od biljaka rasprostranjene su čivitnjača, ukrasno stablo kiselog ruja i bodljasta tikvica, biljka penjačica koja obrasta i zagušuje zavičajnu vegetaciju, nerijetko i čitava stabla.

Projekt akronima AQUA ADVENTURES provodi Grad Prelog u suradnji s mađarskom općinom Kistolmács, a sufinancira Europska unija iz programa INTERREG V-A Mađarska-Hrvatska 2014.-2020.

Sadržaj je isključiva odgovornost Grada Preloga i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije