NEODGOVORNE VOZAČE ČEKAJU KAZNE Obaveza zimske opreme na zimskim dionicama stupila na snagu

Zaustavi li vas policija u vozilu koje nema odgovarajuću zimsku opremu, prijeti vam kazna od 1000 kuna

Ovog tjedna stupilo je na snagu zakonom propisano razdoblje zimskih uvjeta na cesti. To znači kako od 15. studenog do 15. travnja iduće godine na vozila moramo montirati odgovarajuće auto gume ili uz ljetne gume u pripremi imati lance. Vozače koji se toga ne pridržavaju čekaju kazne.

U nastavku objašnjavamo zašto su zimske gume najbolje za vožnju u zimskim uvjetima, kako izabrati zimske gume te kako o njima pravilno brinuti za što duži životni vijek i optimalno ponašanje na cesti.

Što je točno obvezno od 15. studenog

Iako u kontekstu zimskih uvjeta na cesti najčešće govorimo o zimskim gumama, dopuštena je vožnja i s cjelogodišnjim i ljetnim gumama.

Točnije, vozači motornih vozila čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.5 tone na vozila trebaju montirati:

  • četiri zimske gume (M + S) ili
  • četiri ljetne gume minimalne dubine profila od 4 mm u kombinaciji s lancima za snijeg.

Oznaka M + S je kratica za blato i snijeg. Tek kada se pored te oznake nalazi još i snježna pahuljica na tri planinska vrha govorimo o zimskoj gumi.

Iskusni vozači znaju kako su zimske gume jedini pravi izbor za vožnju u zimskim uvjetima – evo i zašto.

Zašto su zimske gume najbolji izbor

Zimske i ljetne gume imaju različit sastav zbog kojeg se drugačije ponašaju pri različitim temperaturama. Zimske gume imaju veći udio prirodne gume i zato zadržavaju fleksibilnost čak i pri vrlo niskim temperaturama te prianjaju uz kolnik čak i kada je on mokar, zaleđen ili prekriven snijegom.

Ljetne gume već pri temperaturi od 7 °C gube fleksibilnost i postaju previše krute da bi optimalno prianjale za površinu. To povećava vjerojatnost od proklizavanja gume te produžuje zaustavni put vozila.

Zimske gume odlikuje veći broj odvodnih kanala koji raspršuju vodu velikom brzinom i tako omogućuju bolje kočenje i snažniju trakciju kako ne bi došlo do proklizavanja vozila. Istovremeno, veća dubina profila omogućuje sakupljanje i zadržavanje snijega kako bi guma bolje prianjala na nabijenom snijegu.

Kompromis između ovih dviju vrsti guma su univerzalne ili cjelogodišnje gume koje su osmišljene za vožnju u različitim uvjetima – od snježnih dana s niskim temperaturama do ljetnih toplinskih valova.

Iako su cjelogodišnje gume praktičan izbor za vožnju u umjerenim uvjetima, nikada neće prianjati jednako dobro kao ljetne gume uz vrući asfalt, niti će se optimalno ponašati na snježnim i zaleđenim zimskim prometnicama.

Zato su za vožnju zimi daleko najbolje zimske gume, pogotovo na vozilima koje rade veliku kilometražu.

Što trebate znati o montiranju zimskih guma na vozilo

Prije nego montirate gume na vozilo, provjerite odgovaraju li specifikacijama vašeg vozila, ali i u kakvom su stanju ako ste ih koristili prethodne sezone.

1. Prije kupovine zimskih guma provjerite specifikacije vozila

U prometnoj knjižici vašeg vozila nalaze se svi potrebni podaci koji će vam reći koje zimske gume kupiti. Primjerice, ako vam za vozilo trebaju zimske gume s oznakama 205/60 R16, to znači kako guma treba biti široka 205 mm, s postotkom širine 60 i promjerom 16 inča ili cola.

2. Obratite pažnju na to kada je guma proizvedena

Na svakoj auto gumi nalazi se oznaka s vremenom proizvodnje. Radi se o četiri broja od kojeg prve dvije brojke označavaju tjedna, a druge dvije godinu proizvode. Primjerice, kada na gumi stoji oznaka 1122, to znači da je proizvedena u 11. tjednu 2022. godine.

Nemojte kupiti gume starije od 18 mjeseci jer s vremenom svjetlo, kisik i toplina uzrokuju sušenje i pucanje gume.

3. Provjerite stanje prošlogodišnjih guma

Planirate li na vozilo montirati gume koje ste već vozili jednu ili više sezona, provjerite ima li na njima mehaničkih oštećenja, pogotovo ako ste preskočili ovaj korak na kraju prethodne zimske sezone.

Neka oštećenja lako se daju sanirati, dok se druga ne isplati popravljati pa vam jedino preostaje kupovina nove zimske gume. Kako postupiti, reći će vam vulkanizer.

Također provjerite stanje gaznog sloja na gumama. Dubina gaza na novim gumama obično se kreće između 8 i 10 mm, a kada na zimskim gumama padne na 4 mm, dužni ste zamijeniti ih novima.

4. Na početku sezone rotirajte gume

Ovaj se savjet također odnosi na gume koje ste vozili barem jednu sezonu. Naime, gume na pogonskim kotačima troše se brže od stražnjih pa je na početku nove sezone pametno rotirati ih, odnosno gume prednjih kotača staviti na stražnje, i obrnuto. Ova praksa pridonosi ujednačenom trošenju guma i produžuje njihov životni vijek.

Radite li veliku kilometražu, gume rotirajte nakon svakih prijeđenih 10 000 kilometara, odnosno 6 500 kilometara s vozilom koji ima pogon na sva četiri kotača.

5. Ne poštujete li pravila, čekaju vas visoke kazne

Zaustavi li vas policija u vozilu koje nema odgovarajuću zimsku opremu, prijeti vam kazna od 1000 kuna. Kaznom od 5000 do 15000 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba – obrtnik ako naredi ili dopusti vožnju vozilom bez propisane zimske opreme.

Kazna od 1000 kuna prijeti i onim vozačima koji s vozila ne uklone snijeg i led, dok se s 300 kuna kažnjavaju vozači koji između 1. studenog i 31. ožujka iduće godine voze bez upaljenih dnevnih ili kratkih svjetla.

Ipak, neka vam sigurnost bude veća motivacija od kazni. Montirajte na vozilo zimske gume, vožnju prilagodite uvjetima koji vas čekaju na cesti te polako i sigurno stignite do svoje destinacije.

______________________________

Petra Staržik je magistra komunikologije s višegodišnjim iskustvom u stvaranju sadržaja za web. Trenutno radi kao content marketing menadžerica za portal Nabava.net – servis koji od 2001. godine na jednom mjestu prikazuje ponudu proizvoda na hrvatskom tržištu, s ciljem da kroz sveobuhvatni komparativni prikaz olakša ljudima kupnju.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije