VITALNA 92-GODIŠNJAKINJA

ZLATNE GODINE U DOMU ZA STARIJE I NEMOĆNE OSOBE STUBIČAR Kako sam preživjela mađarski logor?

Dom Stubičar su 2019. godine preuzeli i obnovili novi vlasnici Luka Šoltić i Štefan Vršić - koji je ujedno i ravnatelj. Od 1. ožujka 2020. godine imaju i podružnicu ustanove u Frkanovcu.

U Domu za starije i nemoćne osobe Stubičar u Murskom Središću zatekli smo 92-godišnju Dragicu Budin koja plete već 85 godina! Iako gospođa slabije čuje, sasvim je vitalna i dobro se sjeća mladosti. Njeni vješti prsti s pet igli (!) pletu čarape te nam istovremeno priča kako je sve počelo.

Rođena sam 1929. godine, 2. novembra. Mama me naučila štrikati kad sam bila jako mala, a najvažnije je bilo naučiti zaštrikati petu na čarapi. Bilo nas je devetero djece… Danas pletem za zeta Đuru Varšića, on voli baš takve čarape. Živi tu, u Murskom Središću, s mojom kćeri Lidijom. Sin Bojan Budin živi u Petišovcima i za njega isto štrikam – priča nam gospođa Budin. 

Otkriva nam da su njeni roditelji podrijetlom iz Rovinja. Kaže da je za Jugoslavije dijeljena zemlja te su oni svoj komadićak pod nebom dobili u Pince-Marofu kod Lendave (preko Mure, nasuprot Peklenice).

U Pince-Marofu sam se i rodila, a poslije sam radila u Zagrebu, u industriji tekstilnog pletiva – kaže nam te navodi točnu adresu stare fabrike! 

Kaže da je u Domu Stubičar od 2013. godine, dobro joj je, a hrana je ukusna i obilna. Pitamo ju kako zdravlje? Kaže, sasvim dobro. 

S 15 godina života imala sam upalu bubrega, prehladila sam se kada smo se vozili na kamionu i slavili slobodu – dodaje, te zaključujemo da je riječ o završetku Drugog svjetskog rata. I kako smo došli na temu rata, tako nam, sve onako usput pletući, otkriva nevjerojatan podatak. Preživjela je najzloglasniji mađarski “radni logor”, službeno zvan Mađarski kraljevski logor za interniranje Šarvar.

Bila sam u logoru i bilo je jako teško, imala sam samo 12 godina. To je bio jako veliki logor, zvao se Šarvar. Riječ je bila o fabriki svile i nas su stavili na vrh zgrade. Nije bilo ograde i mama se bojala da ne padnemo. Gore smo išli po lojtri. Pravoslavni pop nas je spasio da ne umremo od gladi i onda su nas otpelali u Bačku Palanku – priča nam gospođa mirno dovršavajući pete na čarapi za zeta.

SVE ZBOG ZEMLJE

Njena priča u potpunosti se poklapa s povijesnim zapisima i svjedočanstvima preživjelih logoraša Šarvara, gradića smještenog u blizini većeg Sambotela. U logor su odvođeni stanovnici Bačke, Baranje te našeg Međimurja i Prekmurja. 

Mnogi ga nisu preživjeli, tjerani su na težak rad te su umirali od gladi, hladnoće, batinjanja, a neki su streljani ili obješeni. No, uz pomoć bačkog episkopa mnogi su i spašeni. Nekako je smekšao mađarske vlasti te je mnogo djece mlađe od 15 godina pušteno i smješteno u Bačkoj. Pitamo gospođu Budin (rođena Tomšić) zna li zašto su odvedeni u Šarvar? 

– Znam, baš zbog te zemlje. U staroj Jugoslaviji su ju dijelili, a kad su na vlast došli Mađari, oni su rekli da je to njihova zemlja – kaže nam te dodaje da je tih godina i naučila tečno govoriti mađarski.

PRONAŠLA SVOJ MIR

I tako, završene su čarape za zeta, a s njima i naš kratki razgovor s gospođom Budin koja se vratila u svoju sobu. Dodala nam je još da je, nakon svega što je prošla u životu (iskušenja koje većina ni zamisliti ne može), njoj danas prelijepo. Dani joj prolaze u spokoju, čarape se redaju kao na traci, a pletenje joj je oduvijek donosilo unutarnji mir. U društvu je pedesetak koleg(ic)a, korisnika Doma za starije i nemoćne osobe Stubičar. Za njih brine 25 zaposlenih, od njegovatelja do medicinskih sestri, tehničara, kuharica i spremačica i vlada prava obiteljska atmosfera. U dogovoru s korisnicima na meniju je domaća hrana, organizirane su mise i ispovijedi, a svi nestrpljivo čekaju proljeće kada će saditi cvijeće i uređivati okoliš Doma.

Dodajmo da su Dom Stubičar 2019. preuzeli i obnovili novi vlasnici Luka Šoltić i Štefan Vršić – koji je ujedno i ravnatelj. Od 1. ožujka 2020. godine imaju i podružnicu ustanove u Frkanovcu.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije