Od 25. do 27. studenog 2021. godine održavao se 4. Hrvatski ruralni parlament u organizaciji Hrvatske mreže za ruralni razvoj, Ministarstva poljoprivrede, Mediteranskog sajma i suorganizaciji LEADER mreže te pokroviteljstvu Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora. Ruralni parlament održan je u Šibeniku, s glavnom temom "Održivi razvoj ruralnih područja Hrvatske”.
Osim predstavnika LAG-a Međimurski doli i bregi, na događanju su prisustvovali predstavnici ostalih LAG-ova i udruga koje se bave ruralnim razvojem, stručnih i znanstvenih organizacije, predstavnici ministarstava i državnih upravnih tijela, jedinica lokalne samouprave, lokalnih i regionalnih razvojnih agencija, poduzetnici, poljoprivredni proizvođači, obrtnici te drugi dionici ruralnog prostora koji su ovim putem nastojali predstaviti inicijativu kroz koju se može stvoriti inovativan pristup razvoja ruralnih područja.
U tri dana trajanja ruralnog parlamenta, održane su brojne panel rasprave, predavanja i tematske radionice. Prvog dana nakon otvaranja održan je ruralni café, odnosno rasprava sudionika u manjim skupinama o različitim aktualnim temama ruralnog prostora. U sklopu cijelog događanja, održana je i tematska sjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora o Strategiji od polja do stola i kratki lanci opskrbe, kao i 19. Mediteranski sajam koji je okupio brojne proizvođače iz ruralnih područja cijele Hrvatske. Drugi dan Hrvatskog ruralnog parlamenta bio je rezerviran za Panel raspravu s temom “Dugoročna vizija za ruralna područja EU i Republike Hrvatske, Ruralni pakt i Europski akcijski plan za ruralna područja” tijekom koje su sudionici imali priliku postavljati pitanja i dobiti odgovore panelista.
Nakon panela, održane su i terenske tematske radionice tijekom kojih se raspravljalo o ulozi regionalnih koordinatora i lokalnih akcijskih grupa u integriranom teritorijalnom razvoju RH (2021-2027), o konceptu Pametnih sela, te o zelenoj i digitalnoj tranziciji Hrvatske poljoprivrede 2030.
Posljednjeg dana predstavljeni su zaključci svih tematskih radionica, a istaknuto je kako je od izuzetne važnosti za provedbu uspješnog integriranog razvoja ruralnih područja upravljanje sredstvima ESIF-a od strane lokalnih zajednica udruženih u lokalne akcijske grupe (LAG/FLAG-ove) kao i jačanje suradnje LAG/FLAG-ova sa regionalnim koordinatorima. Potrebno je omogućiti razvoj implementacijskog koncepta Pametnih sela u Hrvatskoj putem LEADER/CLLD pristupa, te poboljšati animiranje poljoprivrednika za korištenje digitalnih usluga.
Više informacija možete pronaći na službenoj stranici Hrvatskog ruralnog parlamenta https://ruralniparlament.com/