DOBRA STVAR ZA UČENIKE

UDRUGA BIOVRT Dva mala školska vrta za velike promjene

Školski vrt u PŠ Novo Selo Rok pokrenula je udruga Biovrt 2016. godine, a ove godine i u OŠ Vratišinec

Udruga Biovrt zajedno s partnerskim školama PŠ Novo Selo Rok i OŠ Vratišinec od 1. studenog 2019. godine do 31. kolovoza ove godine provodi projekt ‘Mali vrt za velike promjene’ u sklopu kojeg su ovog proljeća zajedno s lokalnom zajednicom u OŠ Vratišinec oformili školski vrt.

Time su napravili novi trajni edukativni alat u kojem će učiti ove i buduće generacije OŠ Vratišinec, a u njega su prenijeli dobre prakse koje su stekli tijekom četiri godine edukativnih programa u PŠ Novo Selo Rok.

– Na edukacijskom programu od deset predavanja o zdravom načinu života, očuvanju prirode i održivom razvoju sudjelovalo je 143 učenika obje škole. Na 23 vrtlarske radionice i četiri terenske edukacije aktivno smo educirali učenike biovrtlarskih grupa škola ne samo o organskom vrtlarenju u školskim vrtovima, nego i puno šire.
Tako smo tijekom lipnja educirali učenike u ustanovi Međimurska priroda o očuvanju bioraznolikosti i  o očuvanju leptira plavca u novootvorenom centru “Med dvemi vodami”, gdje smo se oduševili novim edukativnim sadržajima i zanimljivim edukacijama.

Početkom srpnja organizirali smo i terensku edukaciju na ekološkim međimurskim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (OPG-ovima). To je bila odlična prilika da učenici nauče više o ekološkoj proizvodnji hrane i načinima čuvanja starinskih vrsti sjemenja kao i bogatstvu raznolikosti istih, blagodati i važnosti raznolikog konzumiranja za naše zdravlje. Tako su biovrtlarske grupe učenika iz obaju partnerskih škola posjetile OPG Josipa Sabola u Donjoj Dubravi gdje su saznali sve o uzgoju zaštićenog “dobravskog ljuka” te o procesu uzgoja od sjemenja do luka, dok su se u OPG-u Nikole Siladija u Kotoribi upoznali s načinom hladnog i toplog prešanja sjemenki i dobivanja ulja, uzgojem povrća, žitarica, životinja, konja i kokoši. Na imanju Biovrta učenicima je Silvija KolarFodor prezentirala biološke metode uzgoja u Biovrtu i važnost čuvanja starinskih sorti povrća, kao i uzgoja vlastite hrane – kažu iz udruge Biovrt.

Učenici su posjetili i školski vrt partnerskih škola – učenici PŠ Novo Selo Rok pogledali su školski vrt u OŠ Vratišinec i obrnuto te se upoznali s njihovim primjerom u praksi. Školski vrt u PŠ Novo Selo Rok pokrenula je udruga Biovrt 2016. godine, a u OŠ Vratišinec 2020. godine u sklopu ovog projekta.

Udruga Biovrt je u sklopu projekta kreirala i edukativne alate – edukativnu društvenu memory igru “Upoznajmo biljno carstvo” gdje će učenici vježbati i pamćenje i prepoznati voće, povrće, cvijeće i ljekovito bilje u različitim fazama rasta. Silvija Kolar-Fodor napisala je istoimenu brošuru o biljkama koje uzgajamo u školskim vrtovima. Ovi trajni edukacijski alati obogatit će školski kurikulum učenjem na zabavan način generacijama učenika osnovnih škola u Međimurju i šire.

Napravljen je i završni video projekta koji je premijerno prikazan na završnim konferencijama 26. kolovoza u PŠ Novo Selo Rok, a isti dan i u OŠ Vratišinec.

– Hvala svima koji su sudjelovali u ovom projektu! Ovakvim projektima s trajnim edukativnim alatima i s puno praktičnih znanja stvaramo nove osviještene generacije koji će moći i sami napraviti velike primjene u društvu! – kažu iz udruge Biovrt.

Projekt “Mali vrt za velike promjene” traje od 01.11.2019.-31.08.2020. i provodi ga udruga Biovrt – u skladu s prirodom kao nositelj u partnerstvu s I. osnovnom školom Čakovec i Područnom školom Novo Selo Rok te Osnovnom školom Dr. Vinka Žganca Vratišinec. Projekt financijski podržavaju Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Grad Čakovec i Međimurska županija.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije