U četvrtak će se na sjednici Vlade utvrditi hrvatski model isplate poticaja u sklopu zacrtanih i definiranih modela koje propisuje nova Zajednička poljoprivredna politika Europske Unije za programsko razdoblje od 2015.-2020. godina.
Hrvatska do 1. kolovoza 2014. mora izabrati modele poticaja, a osim onih koji su jedinstveni za sve zemlje postoje i pitanja na koja svaka država mora izabrati neke od modela koji su ponuđeni, a koji su specifični za svaku državu pojedinačno. Svim državama članicama ostavljena je mogućnost da sa svojim proizvođačima odluči koji je model za nju najbolji i najprihvatljiviji.
Prijedlog Ministarstva poljoprivrede je za HSS neprihvatljiv i zbog toga je HSS Ministarstvu dostavio svoj model Reforme zajedničke poljoprivredne politike. U Središnjici HSS-a održana je konferencija za medije na kojoj su izneseni HSS-ovi prijedlozi (koje je napravilo HSS-ovo ravnateljstvo za poljoprivredu).
Stavove središnjice podržava i ŽO HSS-a Međimurske županije na čelu s predsjednikom Zoranom Vidovićem. Njihovo priopćenje pročitajte u nastavku.
“Program reforme Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) koji se donosi za razdoblje 2014.-2020. financijski je težak 703 milijuna eura (I. stup 373+II. stup 330). Radi se o poglavlju za koje je ispregovaran najveći iznos sredstava (godišnje više od potrebne hrvatske uplate u EU proračun).
Ovaj program dugoročno će odrediti sudbinu hrvatskog sela, a donosi se bez jasnih ciljeva, bez strategije o budućnosti hrvatskog sela. Kukuriku koalicija, ovaj važan program, dala je u ruke najnesposobnijem ministru, neznalici Jakovini, ministru koji već dvije i pol godine sistematično ubija hrvatsko selo.
Ministru koji svojim prijedlogom ZPP-a očito namjerava zadati završni udarac OPG-ima i to pod krinkom očuvanja radnih mjesta u velikim sustavima. Ministarstvo spominje tridesetak tisuća zaposlenih u trgovačkim društvima, a što je sa sedamsto tisuća onih koji žive na OPG-ima i od OPG-a?
Ti ljudi žive na selu, no Jakovinu oni ne zanimaju. Prije konačnog utvrđivanja ZPP-a nužno je odrediti što u stvari hoćemo, koja je strategija, OPG-i ili veliki proizvođači? Ili bi trebalo pronaći ravnotežu i omogućiti razvoj jednih i drugih, bez da se bilo koja strana osjeća prevarenom.
Hrvatska ima veliki broj malih i mali broj velikih proizvođača. ZPP mora pomoći razvoju OPG-a i omogućiti stabilan razvoj velikima. ZPP može dati odlične rezultate, no ako se ne odredi raspodjela koja je usmjerena na pomoć razvoju OPG-ima, u protivnom mnogi će propasti.
Ministarstvo za srednje OPG-ove do 30 ha kroz 5 godina predlaže 215 milijuna eura, a HSS predlaže oko 534 milijuna eura. Za male OPG-ove Ministarstvo predlaže 42.300.000, a HSS 105.750.000 eura.
Kukuriku Vlada već zna da je “bivša”, reformu ZPP-a koju donose bez rasprave u Hrvatskom saboru neće provoditi Jakovina, ali će šteta ostati s nesagledivim negativnim posljedicama za razvoj Hrvatske.”, navode u priopćenju.