
Tema ŽB Čakovec i kirurga koji su dali otkaz još je uvijek aktualna na sjednicama Skupštine Međimurske županije
Vijećnici i župan pripremaju se na posljednju sjednicu Skupštine Međimurske županije u mandatu 2021.-2025., koja će se održati 4. travnja, u petak. Puno je točaka na dnevnom redu, a i aktualni sat će biti zanimljiv. Naime, još se od prošle sjednice, koja se održala krajem veljače, povlače vijećnička pitanja vezana uz kirurge i Županijsku bolnicu Čakovec.
Na prošloj se sjednici dao i prijedlog da se održi zasebna sjednica o situaciji u ŽB Čakovec, na kojoj bi sudjelovao i ravnatelj Nikola Hren, no ona se do sada nije sazvala. Ipak, vijećnička pitanja o situaciji u ŽB Čakovec su ostala, a odgovori na njih nedavno su objavljeni na stranicama Međimurske županije.
Privatno i javno
Vijećnik Ivica Baksa na prošloj je sjednici Skupštine Međimurske županije postavio sljedeća pitanja:
“Znate li Vi kojim slučajem da u Županijskoj bolnici Čakovec postoje zaposleni doktori koji paralelno rade i kod privatnika, a koriste resurse iste? Ako da, onda pitam, dobije li osnivač kakvu naknadu za to? Ne stvaraju li se takvim radom velike liste čekanja? Što ćete učiniti oko toga?”
Ravnatelj Županijske bolnice, Nikola Hren dostavio je pisani odgovor:
“Rad zdravstvenih djelatnika izvan ustanove (dopunski rad) reguliran je Pravilnikom o mjerilima za davanje odobrenja zdravstvenom radniku za sklapanje poslova iz djelatnosti podliježe dozvoli. Tim Pravilnikom propisana su mjerila za davanje odobrenja za dopunski rad. Zdravstveni radnik mora ispunjavati navedena mjerila iz Pravilnika kao preduvjet da mu poslodavac može izdati odobrenje za dopunski rad.
Nadalje, Uputom Ministarstva zdravstva od dana 28.11.2024. godine naglašena je obveza pridržavanja odredbi navedenog Pravilnika te je istaknuto da se prilikom davanja odobrenja za dopunski rad posebna pažnja mora voditi i o stanju liste čekanja, broju obavljenih pacijenata i drugim bitnim kriterijima.
Nastavno na upit vijećnika g. Bakse odgovaram da nemam nikakvih saznanja o tome da bi zdravstveni djelatnici ŽB Čakovec koji imaju odobrenje za rad u ustanove koristili resurse bolnice, a niti je jasan način na koji bi to bilo moguće i što je g. Baksa točno pod time mislio.
Također nije jasno kako bi snašao mogao dobivati nekakvu naknadu za to niti pak jasno na koje to veze ima s listama čekanja. Stoga pozivam vijećnika g. Baksu da dodatno obrazloži svoje pitanje kako bih mogao adekvatno odgovoriti.”
S kirurgije na hitnu
Vijećnik Mladen Novak je pak pitao, nakon što je već bilo poznato da su se neki kirurzi zaposlili u Zavodu za hitnu medicinu: “Je li istina da će se liječnici koji su dali otkaz u Županijskoj bolnici zaposliti u Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije? Što će tamo raditi i tko će ih plaćati?”
Odgovor je pisanim putem dostavio Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije:
“S 18. ožujkom 2025. godine u Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije zaposleno je troje doktora medicine specijalista opće kirurgije, odnosno doktora medicine sa specijalizacijom s kirurškim deblom i jedna doktorica medicine bez specijalizacije, a koji su bivši djelatnici Županijske bolnice Čakovec, a 19. ožujka 2025. godine s radom počinje četvrti doktor medicine specijalist opće kirurgije koji je bivši djelatnik Županijske bolnice Čakovec.
Dakle, zaposleno je ukupno četvero doktora medicine specijalista i jedna doktorica medicine bez specijalizacije. Liječnici su zaposleni na temelju javnih natječaja za zapošljavanje doktora medicine specijalista ili ugovornog zdravstvenog radnika primarne zdravstvene zaštite, na slobodnim, odnosno upražnjenim radnim mjestima ili radi zamjene privremeno odsutnih zdravstvenih djelatnika na specijalizaciji ili zdravstvenih djelatnika na bolovanju, sve sukladno Mreži hitne medicine.
Zaposleni doktori medicine specijalisti će u Zavodu za hitnu medicinu MŽ obavljati poslove doktora medicine specijalista u Timu T1 hitne medicinske pomoći, odnosno jedna novozaposlena doktorica će obavljati poslove ugovornog zdravstvenog radnika primarne zdravstvene zaštite u Timu 1 hitne medicinske pomoći. Nadalje, što se troškova plaće liječnika tiče, Zavodu će isto nadoknaditi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, sukladno Ugovoru o provođenju djelatnosti hitne medicine i djelatnosti sanitetskog prijevoza od 19. veljače 2018. i svim Dodacima tome Ugovoru.”
Koliko je medicinskog osoblja otišlo?
Vijećnik Dejan Drabić pitao je: “Izvode li se u Županijskoj bolnici Čakovec operativni zahvati uklanjanja tumora u trbušnoj šupljini, koliko ih je izvedeno u posljednjem razdoblju u usporedbi s razdobljem prije odlaska 8 kirurga te koliko je liječnika i ostalog medicinskog osoblja napustilo bolnicu od dolaska nove uprave? Kakvo je stvarno stanje u ŽB Čakovec?”
Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec, Nikola Hren dostavio je sljedeći odgovor:
“Nastavno na upit o usporedbi broja operacija ‘uklanjanja tumora u trbušnoj šupljini’ u posljednjem razdoblju, odnosno od 15.01.2025. godine do 24.03.2025. godine prema MKB-10 (Međunarodnoj klasifikaciji bolesti) za dijagnoze zloćudnih novotvorina probavnih organa provedeno je 12 operacija. U istom razdoblju 2024. godine je obavljeno 14 operativnih zahvata za istu klasifikaciju bolesti.
Od dolaska nove uprave iz bolnice je otišlo 12 doktora, 17 medicinskih sestara i 4 ostalih zdravstvenih djelatnika (ukupno 33 zdravstvena djelatnika).
Radi usporedbe, u razdoblju od 01.01.2024. godine pa do dolaska nove uprave (sredina srpnja 2024. op.a.) iz bolnice je otišlo 8 doktora, 25 medicinskih sestara i 9 ostalih zdravstvenih djelatnika (ukupno 42 zdravstvena djelatnika).
Rad u ŽB Čakovec je organiziran na način da kontinuirano i bez poremećaja u radu pruža svu potrebnu zdravstvenu skrb. Bitno je za naglasiti da ni u jednom trenutku nije zdravstvena skrb došla u pitanje i da nijedna operacija nije bila odgođena zbog nedostatka kirurga.
Unatoč određenim kadrovskim promjenama, rad Županijske bolnice Čakovec i dalje se odvija neometano, a operacije se izvode prema predviđenom rasporedu.
Županijska bolnica Čakovec ostaje predana pružanju visokokvalitetne zdravstvene skrbi te kontinuirano radi na jačanju svoje stručnog kadra i unapređenju usluga. Unatoč izazovima, ulaganja u medicinsku opremu osiguravaju stabilnost sustava i osiguravaju neometano pružanje zdravstvene zaštite pacijentima.”
Hoće li odgovori zadovoljiti županijske vijećnike, saznat ćemo na sljedećoj sjednici Skupštine Međimurske županije u petak.