OPĆINSKO VIJEĆE

POSLJEDICE ODLUKA Upitno je normalno funkcioniranje DV Klinčec u Donjoj Dubravi

Nakon posljednje održane sjednice Općinskog vijeća u Donjoj Dubravi, zaposlenice i ravnateljica Dječjeg vrtića Klinčec u Donjoj Dubravi morat će dobro promisliti kako nastaviti s kvalitetnim radom u idućoj godini

Naime, vijećnik Mario Duhović (Mladi za Dobravu) uložio je amandman na vrtićki proračun predloživši da se isti umanji za 100 tisuća eura, dakle s planiranih 453 tisuće na 353 tisuće što je tek za 6 tisuća eura više nego što je bio proračun za 2024. godinu.

– Smatramo da su uštede u vrtiću moguće u racionalizaciji poslovanja osobito jer okolne općine posluju s manjom ekonomskom cijenom vrtića. Ako mogu drugi s ekonomskom cijenom vrtića od 290 eura, možemo i mi. Ovim se umanjenjem otvara mogućnost financiranja buduće stambeno poslovne zgrade s novom ambulantom i općinskim prostorijama, a sve samo uz pametno trošenje sredstava, rekao je Duhović.

Amandman za smanjenje vrtićkog proračuna prihvatili su vijećnici u većini Mario Duhović i Diana Baćani (Mladi za Dobravu), David Miser i Zlatko Haramija (HDZ) te nezavisna Ana Duhović.

Svoje viđenje cijeloga događaja, ali i predviđanja za iduću godinu s nama su podijelile i odgojiteljice Marianne Mrnjavec, Ivana Varga Vuk, Ana Ostrugnjaj, Zorica Čmrlec, Kristina Korotaj te ravnateljica DV-a Klinčec Dubravka Horvat.

– Našoj je odgojno-obrazovnoj instituciji time oduzeto puno novca. Upitno je poslovanje dječjeg vrtića na istoj razini jer 100 tisuća eura nama znači jako puno. S tim bi se iznosom barem malo povećale plaće naših zaposlenika koji prema odluci Vlade RH imaju pravo i na više od onoga što se traži, ne bismo tada morali razmišljati kako platiti ostale troškove, a da ne sjedamo na roditeljski džep u većem omjeru od planiranog povećanja od nekih desetak eura, rekla je ravnateljica Horvat.

Mjesečni troškovi dječjeg vrtića obuhvaćaju troškove režija, namirnica, atesta za ustanove, nabave materijala za rad, plaće zaposlenika, plaću logopeda te od siječnjai pedagoga što su usluge visokog standarda za instituciju, mjesečno je to od 20 do 25 tisuća eura. Ravnateljica napominje i da su svi vijećnici upoznati s troškovima vrtića, a žalosti ju što se u ovoj situaciji nitko nije zaputio u vrtić te zamolio dodatna pojašnjenje u vezi troškova, proračuna i slično.

– Najviše iznenađuje rečenica vijećnice Duhović koja je bila i članica našeg Upravnog vijeća te je naglasila neka načelnik „izmisli” sad sredstva za funkcioniranje vrtića i plaće zaposlenika, dodaje Horvat.

– Roditelji za svoju djecu ne moraju na mjesečnoj bazi donositi ništa, osim za jasličare gdje svako dijete ima svoj tretman. Za njih roditelji donose pelene, vlažne maramice i kremu. Sve ostalo je uključeno u ekonomsku cijenu te roditelji nisu dužni plaćati dodatne mjesečne troškove. Izračun ekonomske cijene možda je bio malo veći jer su u njega uključene dodatne usluge koje nastojimo pružiti djeci, kao i povećanje plaća zaposlenicima koje im po zakonu pripada.

No vijećnici koji su nam smanjili sredstva uspoređuju cijene vrtića koji se nalaze uz osnovne škole, koji nemaju stvarne troškove, koji do sada nisu imali vrtić kojem je Općina osnivač te koji imaju s Općinom zasebne uvjete financiranja određenih troškova, a koji se tada ne uračunavaju u ekonomsku cijenu, rekla je Horvat.

Dodaje i da su nekome možda potrošnja ubrusa i wc papira smiješni troškovi kao i nabava bojica, tempera, vodenih bojica i slično, ali kada pogledate da je u našem vrtiću 64 djece i 9 zaposlenih, količina utrošenoga je jako velika.

Upitan ostanak kadra

S ovakvim mačehinskim odnosom prema obrazovno-odgojnoj instituciji ne slažu se ni odgojiteljice.

– Ovim nam je potezom dano na znanje da nas se ne cijeni, da se ne cijeni naše obrazovanje, a poslana je i poruka mlađoj kolegici pripravnici da daljnje školovanje za magistru predškolskog odgoja možda i nije isplativo jer uvjeti i plaća neće pratiti i znanje. Barem u Donjoj Dubravi.

O odgovornosti u skupini punoj djece ne moramo ni govoriti, kao ni sve češćim poteškoćama u razvoju djece s kojima se susrećemo. Šokiralo nas je što su ovakvu odluku donijele sve redom mlade osobe čija će djeca tek koristiti usluge vrtića, rekle su odgojiteljice, a neke su već i najavile da će se prijaviti na natječaje za zapošljavanje odgojitelja u drugim institucijama koje prate rast plaća te iskazuju veliku potrebu za stručnim kadrom.

– Važno je napomenuti i da u rijetko kojem vrtiću, osobito onima koje su vijećnici navodili kao argument za manju cijenu, nisu zaposleni svi stručni djelatnici pa su i troškovi plaća daleko manji. Naš vrtić je ponosan na stručne zaposlenice koje imaju minimalno deset do petnaest godina radnog staža, a danas imaju manju plaću od okolnih vrtića.

Ravnateljica je dodala i da ukoliko netko od zaposlenika ode, vrtić će biti prisiljen zaposliti odgojitelja iz udaljenijih mjesta, možda i nestručnoga, tada će tek troškovi rasti zbog isplate putnih troškova.

*Preuzeto iz Lista Međimurje, br. 3636

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije