tajanstveni zastupnik

IVICA BAKSA Prijavio oranicu, ali ne i kuću na njoj, a ‘zaboravio’ prijaviti i tvrtku

Poduzetnik, poslodavac, političar, vlasnik tvrtke iz Pribislavca, humanitarac – epiteti su kojim se prethodnih godina opisivalo Ivicu Baksu, međimurskog člana Nezavisne platforme Sjever koji je u svibnju ušao u sabor umjesto župana Matije Posavca

Mladi i ambiciozni poduzetnik koji se voli medijima pohvaliti kako pomaže potrebitima, preuzimanjem javne dužnosti morao i ispuniti imovinsku karticu, a novinarke Oštra otkrile su kako u prikazu imovine koju posjeduje nije bio dovoljno transparentan.

Kuća u Međimurju, tvrtka u Slovačkoj te dvije hrvatske tvrtke imovina su koju je Baksa »zaboravio« i prilikom predaje imovinske kartice.

Prijavio oranicu, ali ne i kuću na njoj

Ivica Baksa prijavio je suvlasništvo nad oranicom veličine 2,3 tisuće m2 u Šenkovcu kraj Čakovca. No Oštrova istraga pokazala je kako se na njima nalazi – prema objašnjenju Međimurske županije kuća bez građevinskih dozvola – ilegalno izgrađena kuća, koja prema internetskom alatu za izračun površne Map Developers, ima otprilike 38 m2.

Baksa je u odgovoru Oštru rekao kako je oranicu kupio »s objektom koji se na njoj nalazi koji je površine 12 m2 i uz to mobilni.

No Oštrova novinarka se u Šenkovcu uvjerila kako je riječ o starijem objektu izgrađenom na prijavljenim oranicama, većem od 12 m2, koji nema vanjskih karakteristika mobilnih kuća.

Baksa je oranicu na kojoj stoji kuća kupio 2019. godine za tadašnjih 7.500 HRK (oko tisuću eura) sa Sinišom Šalamonom, direktorom Regionalnog centra za investicije Međimurje, čiji je osnivač Međimurska županija. Kako se radi o tvrtki u vlasništvu tijela javne vlasti i Šalamon je obveznik podnošenja imovinske kartice. Poput Bakse, i on je prijavio samo oranicu, ali ne i kuću koja se nalazi na njoj.

Šalamon nije odgovorio na Oštrov upit.

Neprijavljena tvrtka u Slovačkoj

No to nije jedini zajednički pothvat ovog dvojca. Zajedno sa slovačkom tvrtkom Falen 2019. osnovali su također u Slovačkoj tvrtku Bawo. Do danas nije poslovala. 2019. godine promijenila je ime u Harrison Dauman Group, a Falen i Šalamon su tada izašli iz vlasničke strukture gdje je ostao samo Baksa.

Baksa, koji je imovinsku karticu predao 14. lipnja ove godine u odgovoru za Oštro rekao je kako tvrtku nije prijavio jer je prodana te je u procesu proces uknjižbe na novog kupca. No on je kao vlasnik Harrison Dauman Groupa još dalje upisan u Slovačkom sudskom registru. Na pitanje da nam dostavi dokaz o prodaji tvrtke Baksa nije odgovorio.

Iako su o njegovim dvjema hrvatskim tvrtkama Interkast i Inter Grupa IBK lokalni mediji i ranije izvještavali, Baksa ih nije prijavio u svojoj imovinskoj kartici. Interkast se bavi prodajom materijala za opremanje kuća. Prošlu godinu imala je prihode od 5 milijuna eura, a godinu je završila s 129,8 tisuća eura dobiti. Inter Grupa IBK, osnovana 2013., kojoj su glavne djelatnosti informacije i komunikacije, već godinama nema značajnih prihoda.

Tvrtke prebacio na suprugu

Sedam dana nakon što je postao saborski zastupnik Baksa je vlasništvo Interkasta prebacio na suprugu, a na dan kad je predao imovinsku karticu i svoj udio Inter Grupe IBK. U imovinskoj kartici trebao je prijaviti vlasništvo supruge nad udjelima ove dvije tvrtke, no to nije napravio. Zbog čega, nije odgovorio.

Baksa je rekao kako je vlasništvo tvrtke prebacio na suprugu jer je kao »zastupnik u Hrvatskom saboru to dužan učiniti prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa«. No prema navedenom zakonu Baksa, kao i ostali zastupnici dužan je prenijeti upravljačka prava, no ne i vlasništvo nad tvrtkama.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije