Ne bismo pisali o ovome, no Međimurje-plin preuzima zagrebačko područje, a Gradska plinara Zagreb kuka
‘Što čekate, stanite u red i poklonite se Gradskoj plinari Zagreb za 2 eura uštede godišnje. Popunite formulare i pokažite lokalpatriotizam i vjernost svetim idealima javašluka i uhljebništva’, piše Lucijan Carić za Index.hr. svojim sugrađanima na zagrebačkom području.
Naime, Gradska plinara Zagreb izgubila je na javnom natječaju (čak dva puta) posao javne opskrbe plinom, a posao je dobila, nudeći najpovoljnije cijene, tvrtka – Međimurje-plin d.o.o.
Uhljebljivali cijele obitelji, sad kukaju
‘Dok su se zapošljavale cijele obitelji (prema pisanju medija rekorder je obitelj čijih pet članova radi u GPZ-u), dok su se zapošljavale misice i “misice”, stranački drugovi, rodjaci i netjaci, dijelile “usluge” i “protuusluge” – sve je bilo OK. Nepotizam, korupcija i nekompetencija bujali su do te mjere da na kraju nisu bili u stanju izračunati da im se za 600k eura ne isplati izgubiti 300M prihoda’, piše Index.
‘Sada je nastupila kuknjava – dođite, pomozite, evo vam “bolja” cijena, velika ušteda! Uglavnom, mislim da je onaj tko stane u red čekati za 1.5 do 2 eura uštede – budala. Ne samo da ne cijeni svoje vrijeme već ni obraz. GPZ nije vaša firma i ne dugujete joj ništa, tim više ako svoje račune redovito plaćate. Njih za vas boli neka stvar i ako prema vama gaje bilo kakav osjećaj, to može biti samo prezir.’, piše autor Lucijan Carić.
S druge strane je Međimurje-plin d.o.o., tvrtka u vlasništvu međimurskih gradova i općina koja polako, ali sigurno razvija svoje poslovanje na tržištu. Zašto je to (potencijalno) dobro za nas, obične stanovnike Međimurja? Razmislite, ako će Međimurje-plin svake godine sve bolje raditi, ostvarivati veće prihode zbog povećanja područja na kojem nude svoje usluge – tad će se i više novaca slijevati u Međimurje. Međimurje-plin svojim vlasnicima svake godine isplaćuje određeni postotak dobiti koju onda gradovi i općine ulažu u infrastrukturu, obnavljaju vrtiće, igrala, rasvjetu, stipendiraju učenike, studenate, sufinanciraju dnevni boravak, obnovljaju lokalne prometnice, nerazvrstane ceste i slično.
Kakva je situacija u Međimurju?
Puno se pisalo i o tome da je javni opskrbljivač na području Međimurske županije postala tvrtka E.ON, no svi koji to žele mogu potpisati tržišne Ugovore koje im je poslao Međimurje-plin ili ih od njih zatražiti, te će ostati njihovi kupci. Ukoliko odlučite ne potpisati ugovor koji je poslao Međimurje-plin koji tvrdi da će osigurati najbolju cijenu, tada automatizmom postajete kupac novog javnog opsrbljivača, odnosno tvrtke E.ON. Obrnuto od situacije na zagrebačkom području. Pitate se zašto Međimurje-plin nije javni opskrbljivač na području Međimurske županije? Iako je u startu ponudio najbolju cijenu plina za lokalno stanovništvo, zbog dobivenog zagrebačkog područja – i zaštite od monopola, ne može biti javni opskrbljivač u Međimurju (no, može biti tržišni).
Uvijek imamo izbor
Dobra stvar u tome svemu je što imamo izbor i dalje. Naime, mi kao kupci u svakom trenutku, možemo zatražiti promjenu opskrbljivača (s javnog na tržišnog i obrnuto, no mogući su penali), a to će svakako potaknuti plinare da na tržištu ponude najbolje moguće cijene plina.
Kako bilo da bilo, s obzirom da Vlada u određenom postotku ukida sufinanciranje režija, režije će nam nedvojbeno poskupiti, no na nama je da odaberemo kome će ići ti naši dodatni euri.. Međimurju ili strancima.