Kapaciteti privatnog vrtića su nedostatni. Novi će se graditi uz školu i moći će primiti 120 djece...
Svečanom sjednicom u petak, 20. svibnja, svoj je dan (21. svibnja) proslavila i općina Orehovica. Uz Orehovicu, općinu čini i naselja Podbrest i Vularija, a na čelu te jedinice lokalne samouprave od svibnja prošle godine je nezavisna načelnica Dijana Novak. Za tjednik Međimurje načelnica je govorila o realiziranom i planovima, ali i poteškoćama, ponajprije vezanima uz stručni kadar.
Kakvo je financijsko stanje Općine?
– Ovogodišnji proračun planiran je u iznosu od oko 12 milijuna kuna. To je nešto više od prošlogodišnjeg. Nismo kreditno zaduženi, poslovanje je pozitivno, a sredstva nastojimo trošiti racionalno, osobito zato jer nas čekaju zahtjevni kapitalni projekti.
Koji su to projekti?
– Apsolutni prioritet je izgradnja vrtića. Trenutno imamo samo privatni vrtić koji može primiti 50 djece, a to je nedostatno pa dosta djece polazi u vrtiće u susjednim općinama i na području grada Čakovca. U dva mjeseca uspjeli smo izraditi projekte i ishoditi građevinsku dozvolu. Vrtić bi se, sukladno Prostornom planu općine, gradio uz Osnovnu školu Orehovica i bio bi kapaciteta za 120 mališana. Vrijednost ulaganja procjenjuje se na oko 10 milijuna kuna, no nezahvalno je precizno prognozirati s obzirom da nažalost i u građevini divljaju cijene. No, konkuriramo i za novac iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti gdje bi mogli dobiti maksimalni iznos od 7,2 milijuna kuna. Ključna investicija bit će i izgradnja kanalizacijskog sustava. Prema informacijama kojima raspolažem, njena realizacija trebala bi početi 2023. ili najkasnije 2024. godine. Unatoč sufinanciranju iz vanjskih izvora, za taj projekt morat ćemo ishoditi kredit.
Od ostalih projekata, uz pomoć Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, za 329.000 kuna uredili smo parkiralište na groblju u Orehovici, sa 100.000 kuna unutrašnjost mrtvačnice u Podbrestu, a čekamo i rezultate natječaja Ministarstva turizma i sporta za projekt rekonstrukcije objekta Nogometnog kluba Budućnost iz Podbresta. Ujedno, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost trebao bi financirati sanaciju ilegalnog odlagališta otpada u romskom naselju. Postoje i projekti vezani uz razvoj turizma poput uređenja Jezerčice u Vulariji i etno kuće u Podbrestu, no na prvome su mjestu već spomenuti kanalizacija i vrtić.
ZONA
Kako napreduje uređenje gospodarske zone u Podbrestu?
– Zemljište je Općina darovnim ugovorom dobila od države, no imamo rok do kojeg zona mora profunkcionirati ili ćemo zemljište morati vratiti. Dio područja je asfaltiran. Sad smo od Ministarstva regionalnog razvoja dobili 100.000 kuna za izgradnju javne rasvjete dok ćemo još 200.000 do pune cijene uložiti iz vlastitog proračuna. Nedavno smo raspisali javni poziv za potencijalne ulagače, no nažalost, interesa zasad nema.
Kako ocjenjujete suradnju s Međimurskom županijom?
– Smatram je dobrom. I župan i stručne službe su na raspolaganju, a s vremenom će sigurno biti još bolje, s obzirom da sam načelnica tek godinu dana.
A s Općinskim vijećem?
– Suradnja je također dobra. Prihvaćam konstruktivne prijedloge, a praksa je i da uvijek prije sjednice održim sastanak s vijećnicima na kojem prođemo kroz sve točke dnevnog reda.
Ima li na području općine problema s romskom nacionalnom manjinom?
– Problema uvijek ima kao i u svakoj sredini s romskom manjinom. Nigdje nije idealno, no ako se usporedimo s drugima, mogu reći da je situacija zadovoljavajuća. Povremeno se događaju slučajevi narušavanja javnog reda i mira, no to je prvenstveno posao policije. Kao načelnica, apeliram na počinitelje da se ubuduće suzdržavaju od incidenata i da svi zajedno živimo u miru i slozi.
VAŽNI SU LJUDI
Kakva je kadrovska ekipiranost općinske uprave?
– Nije baš sjajno. Pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela se tek u kolovozu vraća s rodiljnog dopusta. Uskoro nas napušta komunalna redarka, a ostali smo i bez komunalnog radnika. Moj zamjenik Marko Balog radi u inozemstvu. Tako se Jedinstveni upravni odjel svodi na jednu zaposlenicu zaposlenu na puno te jednu na pola radnog vremena. Morat ćemo raspisati natječaje za zapošljavanje. Unatoč takvoj situaciji sve zahtjeve i primjedbe mještana nastojimo rješavati u što kraćem roku, no ipak zamolila bih i za malo razumijevanja. Sad nam problem već postaje i košnja javnih površina. Snalazimo se i nastojat ćemo riješiti i to pitanje.
Kakvom se socijalnom politikom vodite?
– Za poticaje za uređenje nekretnina kontinuirano izdvajamo 20.000 kuna. Ima doseljavanja, a s istim ciljem smanjili smo i iznos komunalnog doprinosa. Nagrađujemo uspješne studente i diplomante, a s 300 na 800 kuna povećali smo i iznos stipendija. Umirovljenicima isplaćujemo božićnice i uskrsnice, a dogodine planiramo i uvođenje naknade za novorođenčad.
* Preuzeto iz lista Međimurje, broj 3.499