Gospodarsko socijalno vijeće uputilo pismo Zoranu Milanoviću

Gospodarsko socijalno vijeće uputilo pismo Zoranu Milanoviću

“Bitno je naglasiti da je u prerađivačkoj industriji i građevinarstvu u Međimurskoj županiji zaposleno 17.000 radnika, od ukupno 24.000, odnosno čak 70 % od ukupno zaposlenih. S obzirom na veliki udio u zaposlenosti ovih grana u Međimurju, ne treba ni spominjati kakve bi teške socijalne posljedice izazvale ozbiljnije teškoće ovih grana u Međimurju. Radnici u tim branšama dobivaju jako male prosječne plaće; u proizvodnji kože 2.812 kuna, u proizvodnji odjeće 2.911 kuna, u građevinarstvu 3.322 kune. Prosječna plaća u Međimurskoj županiji iznosi 3.676 kuna i zaostaje za prosječnom hrvatskom za 992 kune.”, pisao je predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću predsjednik Gospodarskog socijalnog vijeća Međimurske županije Željko Pavlic u cilju poboljšanja gospodarskog stanja u našoj županiji, a sve je zajedno poslao sa traženim mjerama koje možete pročitati u nastavku.

Vlada Republike Hrvatske
n/p predsjednik Vlade gospodin Zoran Milanović


Poštovani gospodine Predsjedniče Vlade Republike Hrvatske,

Vama i Vašim ministrima te ostalim suradnici Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji upućuje čestitke na izboru. Vjerujemo da ćete svojim radom doprinijeti razvoju Republike Hrvatske i boljem životu svih njenih građana.

Slobodni smo Vas izvijestiti da je Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji, na svojoj 55. sjednici održanoj 21. prosinca 2011. godine donijelo nekoliko zaključaka ( a u okviru rasprave o Informaciji o stanju gospodarstva Međimurske županije u 2010. godini i I. – VI. mjeseca 2011. godine ) u vezi s trenutnim gospodarsko-socijalnim stanjem u Međimurskoj županiji. Zbog važnosti odlučeno je da s ovim zaključcima upoznamo i Vas, kako bi se informirali o problemima koji muče međimurske gospodarstvenike i pokušali pronaći rješenja u novoj gospodarskoj politici koju ćete provoditi u godinama koje slijede.

Iako međimursko gospodarstvo bilježi i neke pozitivne rezultate, kao što je suficit u robnoj razmjeni s inozemstvom i ukupni pozitivni gospodarski saldo, međimurski gospodarstvenici su na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji upozorili na negativna kretanja u gospodarstvu, pogotovo se to odnosi na prerađivačku industriju ( tekstil i koža ) i građevinarstvo, koji najviše osjećaju teret krize. Ono što je bitno naglasiti je da je u tim gospodarskim sektorima u Međimurskoj županiji zaposleno 17.000 radnika, od ukupno 24.000, odnosno čak 70 % od ukupno zaposlenih. S obzirom na veliki udio u zaposlenosti ovih grana u Međimurju, ne treba ni spominjati kakve bi teške socijalne posljedice izazvale ozbiljnije teškoće ovih grana u Međimurju.

Ono što još treba istaknuti je da radnici u tim branšama dobivaju jako male prosječne plaće; u proizvodnji kože 2.812 kuna, u proizvodnji odjeće 2.911 kuna, u građevinarstvu 3.322 kune. Prosječna plaća u Međimurskoj županiji iznosi 3.676 kuna i zaostaje za prosječnom hrvatskom za 992 kune.

Zbog svih ovih razloga, a na temelju rasprave sa 55. sjednice, Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji donijelo je prijedlog mjera za poboljšanje stanja u gospodarstvu Međimurske županije koje će biti proslijeđene svim nadležnim institucijama, a među njima i Vladi RH.

Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji predlaže slijedeće mjere:

– gospodarsko- socijalna posebnost svake županije mora naći mjesto u gospodarskoj politici Vlade

– Država mora voditi ravnopravnu i uravnoteženu politiku, posebno investicijsku i politiku dodjele državnih potpora

– nužna je revitalizacija industrijske proizvodnje kao i zaštita domaćih proizvođača i uslužnih djelatnosti

– treba stvoriti uvjete za poticanje izvoza roba i usluga

– potrebno je jačanje gospodarske diplomacije

Predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca posebno ističu da je potrebno:

– smanjenje parafiskalnih nameta – definirati moguće smanjenje nameta (šume, vode…)

– izmjene Zakona o radu – predlaganje izmjene o povremenom i privremenom radu tj. novog oblika zapošljavanja uz manji porez

– nastavak rješavanja nelikvidnosti – primjenom Zakona o rokovima plaćanja očekuje se povećana likvidnost , kao i kroz primjenu Ovršnog zakona, za posljedicu očekuje se lakši pristup i niža cijena kapitala – kontrola primjene

– izmjene poreznih zakona – povećanje osnovice za sustav PDV- transparentniji doprinosi i način obračuna plaća, oslobođenje od poreza na reinvestiranu dobit

– rješavanje investicijskih prepreka – posebice investicija malih poduzetnika, ravnopravnost u brizi o malim investicijama u odnosu na velike investicije, te domaćih investicija u odnosu na inozemne investicije

– bolja percepcija poduzetništva

Poštovani Predsjedniče Vlade, vjerujemo da će prijedlog mjera Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji dobiti Vašu potporu i da ćete poduzeti korake koji će doprinijeti poboljšanju gospodarskog stanja u Republici Hrvatskoj i Međimurskoj županiji.

S poštovanjem,

Predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji

Željko Pavlic

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije