Kaže kako je u Međimurskoj županiji uvijek imala podršku za provođenje projekata
Ministrica obrazovanja i znanosti te nezavisna kandidatkinja na listi HNS-a u trećoj izbornoj jedinci Blaženka Divjak danas je u Čakovcu govorila o ulaganjima u obrazovni sustav. Prema njenim riječima u Međimurskoj županiji uvijek je imala podršku za provođenje takvih projekata.
– Ovo je sredina u kojoj se prepoznaje vrijednost obrazovanja i ulaganja u znanost te na taj način dajemo priliku onima koji su nam najvredniji, a to su djeca i mladi. Tu smo uvijek imali veliku podršku i za reformske procese u obrazovanju i ulaganju u znanost, kao i potporu da stručni ljudi na jedan argumentirani, pristojni i ustrajni način vode reforme u Hrvatskoj. Neprocjenjivo je što se ovdje na sjeveru dokazujemo strukom, radom i zalaganjem, ostavljajući po strani ideološke prijepore te radeći za našu budućnost dokazujemo svoje domoljublje ne mašući time nikome pred očima, rekla je Divjak.
Istakla je da se, pored redovitih ulaganja, u međimurski obrazovni sustav iz ministarstva i europskih fondova posljednje tri godine investiralo gotovo 300 milijuna kuna.
-Od projekata moram izdvojiti izgradnju OŠ Vladimira Nazora u Pribislavcu, gdje je ministarstvo u protekle 2 godine uložilo oko 19 milijuna kuna. Za potrebe provođenja kurikularne reforme u opremu za učenike i profesore te informatičke učionice uložilo smo oko 10 milijuna kuna, a u izgradnju sportskih dvorana uz škole oko 2 milijuna kuna. Posebno me veseli što se iz dva europska fonda realizira projekt dogradnje i razvoja novih programa Tehničke škole Čakovec vrijedan oko 80 milijuna kuna. U segmentu znanosti i visokog školstva pomogli smo izgradnju Studentskog doma uz Međimursko velučilište te Centra za održivi razvoj, kao i uređenje i opremanje Metalske jezgre, pobrojala je Divjak.
Ministrica Divjak smatra da Hrvatska treba krenuti u snažnu realizaciju projekt cjelodnevne nastave, za što su već napravljene studije u suradnji sa Svjetskom bankom.
-Time ćemo našim učenicima omogućiti bolje rezultate i veću sigurnost, a njihov boravak u školi od 8 do 15 sati, odnosno bude li moguće i do 17 sati, oslobodit će roditelje dijela obveza, kao i potrebe da svojoj djeci plaćaju instrukcije, smatra ministrica.
Nakon što je provedena kontrola u cijelom obrazovnom sustavu, Divjak se zalaže za donošenje Zakona o sprečavanju korištenju lažnih diploma na svim razinama.
-Mi smo kontrolirali oko 75.000 isprava i, nažalost, pronašli 63 krivotvorene. Smatram da bi nešto slično trebalo provesti u cijelom sustavu državne i lokalne uprave, kao i u javnim poduzećima. Zasada se nitko ne usuđuje to napraviti, pa ne čudi što smo nailazili na administrativne prepreke i snažne otpore, ali upravo zbog toga držim da se to treba realizirati, jer se radi o konkretnoj antikorupcijskoj mjeri, poručila je Divjak.