Za općinske vijećnike OV Sveta Marija može se reći kako su izuzetno aktivni, a to pokazuje i njihova rasprava s posljednje sjednice
Vijećnicu Kseniju Blagus (HSS) zanimalo je što je sa prometnim znakovima s imenima ulica. Načelnica Đurđica Slamek (HSS) joj odgovara da će se to uključiti u proračun za iduću godinu, a postavit će se nakon što se izvedu radovi na kanalizaciji kako se ne bi prometni znakovi tokom iskopa oštetili ili zagubili. Marija Frančić (HSS) pita kad će biti postavljene ploče na ulazu i izlazu iz naselja o kojima se raspravlja već 10-tak godina, a isto pita što je s ribom i njezinim postavljanjem u Spomen park mjesnih ribolovaca. Načelnica joj objašnjava da će ploče biti postavljene najkasnije iduće godine jer je veliki problem što je za ploče predviđena fotografija svetomarske čipke, a dosad nisu mogli izraditi fotografiju u dovoljno visokoj rezoluciji, a za postavljanje ribe je gotovo sve dogovoreno. Vijećnica Frančić predlaže da se u tom slučaju naprave ploče bez svetomarske čipke.
Vijećnik Andreas Lisjak (MDS) postavio je načelnici tri pitanja. Prvo ga zanima uređenje odvojka u Ulici Katarine Zrinski gdje je trebalo poravnati, odnosno navoziti travnate površine uz cestu i asfaltirati je bez obzira na kanalizaciju. Predlaže da se navoze bankine u Ulici Vladimira Nazora od Trga bana Jelačića do Ribičkog parka. Drugo pitanje odnosi se na obilježavanje pješačkog prijelaza kod bivše trgovine Olga i zanima ga koji je iznos ‘placovine’ prikupljen za proštenje jer je čuo da su se neki bunili da je ‘placovina’ previsoka. Načelnica mu odgovara da se zavažanje parka u Ulici Katarine Zrinski planira tijekom iskopa za kanalizaciju, a nakon toga bi se asfaltirao odvojak i postavila se javna rasvjeta. Bankine se zavažaju redovito svake godine pa tako su se i ove godine zavozile bankine po cijelom naselju, a u nekim ulicama i više puta, ali na frekventnijim ulicama u naselju se to više ne primjećuje. Do poboljšanja će doći tek s proširenjem cesta na 5 metara. Lisjak sugerira da se prošire ulice prilikom sanacije ulica nakon kanalizacije. Načelnica mu odgovara da se to planira, ali da će to biti trošak Općine što će se realizirati uz obavezno kreditno zaduživanje te moli vijećnike da do iduće sjednice razmisle o tome koje bi ulice trebalo proširiti.
Također napominje da su vezano uz to neke radnje već odrađene (geodetske podloge) za 10 km cesta koje prolaze naseljima i za cestu Sveta Marija-Donji Mihaljevec gdje su uključene i ŽUC-ove ceste te da će se izrađivati i projektna dokumentacija za projekt ‘Rekonstrukcija nerazvrstanih cesta s biciklističkom stazom i oborinskom odvodnjom’ što je kandidirano na MRRFEU te da je taj projekt prošao i da bi se prema riječima ministrice Žalac ugovori potpisivali za drugi dio projekata koji su prošli krajem godine, a za treći dio početkom sljedeće, a da Općina u sklopu toga natječaja izrađuje i projektnu dokumentaciju za Centar izletničkog turizma uz stari tok Drave za što su potpisali ugovor u prvom dijelu odabranih projekata koji su ocjenjeni kao najbolji. Obnavljanje pješačkog prijelaza kod škole i u Svetoj Mariji i Donjem Mihaljevcu je već dogovoreno kao i svake godine, a što se ‘placovine’ tiče, smatra da se o visini naknade može raspravljati. Za neke vijećnike to nisu prevelike cijene, dok drugi smatraju da ipak jesu.
Vijećnika Jurića (SDP) zanima da li se konačno zna cijena otpadnih voda, što je s ogradom oko dječjeg igrališta iza Doma kulture.
Predsjednik OV Dražen Šulj (HSS) daje mu odgovor da će to biti 1,5 kn/m3 otpadnih voda prema informaciji koju je on dobio od djelatnika Međimurskih voda. Načelnica se nadovezala informacijom kako će mjesečni paušal iznositi 15 kuna. Vezano na pitanje o postavljanju ograde oko dječjeg igrališta odgovara da se ove godine neće postavljati, možda iduće u obliku nekih stupića. Vijećnik Jurić smatra da je tu potrebna prava ograda visine do metra, dok načelnica misli kako je to neizvedivo zbog širine ceste, a osim toga mala djeca na tom igralištu ionako ne smiju boraviti bez nadzora roditelja.