Sjednica Županijske Skupštine, uobičajeno je započela aktualnim satom kojeg je pitanjem otvorio Željko Pavlic (MDS). Zanimalo ga je nakon što je usvojen državni proračun, a pritom nisu uzeti u obzir međimurski amandmani, kako će se financirati kapitalne investicije, na što je župan odgovorio kako je prilikom posjeta prvog potpredsjednika Vlade RH Tomislava Karamarka s njim razgovarao o projektima i potrebama te dogovorena određena dinamika realizacije, ali će o istome razgovarati i na dogovorenim sastancima s ministrima znanosti, obrazovanja i sporta te zdravlja.
>>> Treba li Međimurska županija uvesti anti – nagradu ‘Zrinski’?
“Namjera je bila da se odredi stavka upravo za tri naša važna projekta, dakle u stavci od 33 milijuna kuna za kapitalno školstvo, ne da se nekome uzima, već samo napravi podstavka. Iako je za isto morao lobirati naš ministar, to očito nije urodilo plodom.
Nakon niza sastanaka u Vladi imam garancije da će financiranje ove godine biti riješeno, ako neće biti, onda će se neki drugi morati opravdavati zašto nije, točnije zašto će se stati s radovima na projektima od javnog interesa, koji po mom sudu, nadilaze svaku stranačku i ideološku podjelu”, dodao je Posavec i vezano uz drugo pitanje vijećnika objasnio kako Međimurska županija podupire inicijativu Udruge vinara “Hortus Croatia” da se izmijeni naziv regije istaknut na vinima, iz regija Zagorje – Međimurje, u regija Međimurje.
Teme sufinanciranja prijevoza svojim se pitanjem dotakao vijećnik Franjo Cimerman (HDS), koji je opetovano i na ovom aktualnom satu prozvao župana, ovog puta da obmanjuje javnost i ministarstvo te da je oštetio državni proračun s predstavljenim podacima o sufinanciranju, na što je Posavec odgovorio da je bilo potrebno pogledati samo jedan dokument, odluku o financiranju i da bi bilo jasno da ne samo da županija uz državu sudjeluje u sufinanciranju, ujedno je uspjela s prijevoznicima dogovoriti jedinstveni model u kojem se oni odriču svoje naknade, ali i osigurava prijevoz od i do škole ujedno onim učenicima koji su udaljeni do 5 kilometara, što država ne pokriva.
“Zanimljivo je da svaki puta kada vi izlazite za govornicu ja ispadam kriminalac ili pak moram u zatvor, kako ste tražili na posljednjoj sjednici Skupštine, evo sada govorite da sam oštetio i državni proračun. Pa kada me već za to optužujete, pozivam vas da pribavite podatke koliko se iz proračuna izdvaja za Međimursku županiju, a koliko za ostale, to podijelite s brojem učenika, napravite kalkulaciju i onda ćemo o istome razgovarati, vjerujem kako ćete imati tad toliko pristojnosti i kućnog odgoja, pa ćete se ispričati”, objasnio je župan napomenuvši pritom kako se u Međimurju provodi jedan dobar model koji umanjuje jednu cijenu za sve proračune samo s ciljem da omogućimo što lakše školovanje svima.
Petar Novak (HSS) tražio je da se uz pomoć župana ponovi sastanak s tvrtkom Hamer, na što je župan odgovorio kako je i prvi sastanak bio na inicijativu Udruge mljekara, te ako će poziv Županije uroditi plodom te pomoći udruzi, da će isti realizirati. Da se proslijedi upit INA-i o terminu kad će započeti eksploatacija plina u bušotinama na području Općine Štrigova, zamolio je Damir Kovačić (HNS), dok je o strategiji izgradnje sportskih dvorana govorio Josip Lepen (HDZ).
“Sportske dvorane nisu više luksuz niti pak nadstandard, već standard, jer ne smijemo dopustiti da djeca nastavu tjelesnog izvode u učionicama, na hodnicima ili pak u domovima za što moraju prelaziti prometnice i slično. Prioriteti su nam Orehovica i Pribislavec, tu su i Goričan, Sv. Marija, Strahoninec, pa i Vratišinec. Teško je bez potpore države iznaći model, uz sufinanciranje županije i općina treba nam oko dvije godine za izgradnju, a fondovi u ovom trenutku nisu otvoreni. Prvo ćemo se okrenuti prema završetku onih dvorana koje se grade, a onda razmišljati o područnim i manjim školama”, odgovorio je župan.
Mladena Horvata (SDP) zabrinulo je pitanje parkiranja, kako su svi vijećnici tijekom prošle sjednice Skupštine prvi puta dobili kazne Čakoma za nepropisno parkiranje te iako istaknuo da nije u pitanju novac, oko 2500 kuna godišnje po vijećniku, naglasio kako je praksa da se taj iznos za njih pokrije, na što je župan i pristao.
“Vi ste vijećnici u županijskoj Skupštini, čiji dignitet treba čuvati, pa s obzirom da naši vijećnici imaju daleko najmanju naknadu u HR i da dio daju u humanitarne zaklade, riješit ćemo te troškove, posebice ako će to nekome u Čakomu i Gradu Čakovcu nahraniti taštinu”, objasnio je.
Zvonimir Siladi (HSS) zamolio je da se njegovo pitanje s molbom za izvješće o stanju nasipa HE Dubrava u blizini šljunčare kod Cirkovljana uputi za to nadležnima.