Posebna dimenzija roditeljskog ponašanja u odgoju djeteta sportaša jest primjena nagrada i kazni. Njih roditelji upotrebljavaju kao tehnike kojima bi trebali ohrabriti, potaknuti ili korigirati ponašanje djece i motivirati ih da postanu bolji. Najčešće su povezane sa školom, ocjenama i razvijanjem svjesti koliko su one važne za budućnost. Teško je odrediti granicu kada i u kojem obujmu su potrebne nagrade i kazne za određeno ponašanje i efektima koje one imaju na djecu.
Utjecaj nagrada na postignuća i ponašanje djeteta u sportu je složen, jer je moguć pozitivan i negativan utjecaj. Nagrađivanje novcem, odnosno “materijalnim” sredstvima smanjuje interes za aktivnosti u kojima nema nagrade. Susreo sam puno primjera gdje su roditelji poticali djecu da moraju biti sebični, da vrijede ako postignu više koševa i golova od svojih suigrača.
Često su takvo njihovo ponašanje na terenu nagrađivali glasnom podrškom, vikom i materijalno, ali nisu imali na umu da dijete izostankom nagrade gubi interes za aktivnost. Roditelji u takvom svom ponašanju i (de)motivaciji nisu svjesni da zapravo čine “medvjeđu” uslugu svom djetetu. Suigrači, treneri pa i roditelji druge djece u njemu vide sebičnu osobu koja cijeni druge vrijednosti od onih kojima sport služi. Ispravan odgoj je da se dijete nagradi osmjehom, toplom riječi i onom “ponosan sam na tebe”, bilo da je postigao jedan ili nijedan koš i gol, igrao puno ili sjedio na klupi.
Mala sitnica i znak pažnje više će značiti nego bogate nagrade. Takvim ponašanjem dijete shvaća da je roditelju bitan on, a ne uspjeh i to je pozitivna nagrada. Važno je da roditelji odgajaju i potiču svoju djecu na samonagrađivanje, razvoj unutarnjeg zadovoljstva i ponosa da se bavi sportom.
U nagrađivanju i kažnjavanju djeteta sportaša veliku ulogu ima i trener, za što najčešće ima i potporu roditelja. Međutim mnogi treneri često griješe u ovom segmentu osobito u kažnjavanju. Kazne discipliniranja, npr. trčanja, sklekova i dodatnog opterećenja stvaraju negativne emocionalne posljedice i odbijaju mlade sportaše. Vika, psovke i ostale već danas nažalost svakodnevne trenerske dimenzije ponašanja kojima oni misle da stvaraju autoritet, izazivaju negativne posljedice. Pravi treneri na miran i staložen način nagrađuju svoje igrače za dobre treninge viškom minutaže na utakmicama ili ih kažnjavaju s manje minuta na terenu. Javna pohvala pred suigračima ili roditeljima također je pozitivan primjer trenerske nagrade.
Specifična situacija u odgoju mladog sportaša je kad roditelji za eventualne loše ocjene većinom krivca vide u sportu, treningu, manjku vremena koje on izaziva. Danas je to nažalost sve češća pojava pa je loša ocjena razlog za zabranu bavljenja sportom i nedolaska na trening. Roditelji misle da će oduzimanjem te aktivnosti pokazati djetetu da su u pravu i da će ispraviti ocjene. Istraživanja su pokazala sasvim suprotno. Upravo kod loših ocjena dijete treba puštati da odlazi na treninge i da se bavi sportom jer upravo tjelesna aktivnost potiče bolji rad mozga, koncentraciju, a da ne pričamo o važnosti za njegov društveni život.
Roditelji u nedostatku vremena često o tome ne razmišljaju pa misle da je bolje da je u sobi i da “uči”. Takve kazne imaju još dublje posljedice jer dijete postaje i depresivnije i lijenije. Ako baš morate, kaznite djecu oduzimanjem igara, TV-a, mobitela i ostalih poroka, a ne sportom, društvom i onime što pozitivno utječe na kognitivni razvoj vašeg djeteta. Loše ocjene najčešće su posljedica lijenosti, puberteta, zaljubljenosti ili nerazumjevanja gradiva. Možda popušta u školi jer ga netko zadirkuje, možda čak na neki način i zlostavlja. U svakom slučaju djetetu se roditelj mora individualno posvetiti, to ne može umjesto njega ni trener ni učitelj.
Sve je bolje od nabijanja osjećaja krivnje, optuživanja i kažnjavanja bilo psihičkog ili fizičkog. Najvažnije je otkriti problem i djetetu dati novu šansu i vremena da ispravi loše ocjene. Cijenite vlastito dijete na način koji nema veze s njegovim ocjenama i uspjehom u školi ili sportu. Pokažite mu pravi put i ispravljajte ako griješi, učite ga odgovornosti, pomognite mu i kaznite na ispravan način, nagradite kad zasluži i postat ćete dobar roditelj.