
Na 10. Festivalu međimurskih slastica „Bakini kolači” atrij Starog grada ispunio se mirisom tradicionalnih kolača
Među vrijednim kuharicama istaknula se Ljubica Kerhač iz Podturna koja je zajedno s članicama Kulturno-umjetničkog društva Podturen već četvrtu godinu donijela običaje svoga mjesta u Čakovec. Za ovu prigodu pripremila je kuruznu zdiganu kuružjaču s makom, breskivce, običnu zlevanku, medenu pitu i trokute, dok je njezina unuka Stela Kerhač pripremila malene ježeke.
Prije dvije godine Ljubičin kolač bio je favorit festivala do samoga kraja, no pobjedu je tada ipak odnio drugi sudionik. Ljubica kolače peče još od djetinjstva kada ju je mama naučila pripremati hitače – tradicionalne kolače od dizanog tijesta. Kasnije se usavršavala sama. Nekada nije bilo ni toliko sastojaka koji su se koristili: „Imali smo slanine, brašno i svašta smo morali smisliti od toga što smo imali”, prisjeća se Ljubica. Danas svoje znanje prenosi unucima, a nakon dugogodišnjeg iskustva u pečenju, kolače sada priprema „po pameti”, bez potrebe za vagom, prema vlastitom osjećaju.
Ljubica je cijeli život radila u ugostiteljstvu – 42 godine. „Kao cura sam došla raditi u gostionu, tada sam upoznala svog supruga, vjenčali smo se, a kasnije sam i preuzela lokal”, prisjeća se Ljubica. Sada, u mirovini, najviše vremena provodi sa svojih pet unuka. Dvije unuke su već odrasle (22 i 18 godina), a ostalih troje je mlađe. Ljubica uvijek rado pomaže oko brige s njima.
Ljubica je članica KUD-a Podturen već 45 godina, a danas ima odgovoran zadatak – prenosi mlađim naraštajima tradicionalne pjesme i plesove. „Lijepo mi je. Idemo svugdje, pjevamo, plešemo, zabavljamo se i družimo. Svi nas poznaju i to nam je drago”, ističe s osmijehom.
MIRISI DOMA
Medena pita
SASTOJCI
Biskvit
– 8 žumanjaka
– 25 dag šećera
– žlica masti
– 6 žlica meda
– žlica sode bikarbone
– 8 bjelanjaka
Krema
– 500 ml mlijeka
– 5 žlica brašna
– polovica margarina
PRIPREMA
Žumanjke je potrebno mutiti s 25 dekagrama šećera oko pola sata. Nakon toga se dodaju mast, med i soda bikarbona. To se sve zajedno pomiješa. Posebno se napravi snijeg od bjelanjaka koji se polako dodaju prvoj smjesi. Potrebno je stavljati žlicu po žlicu snijega i lagano miješati. Stavi se peći na 180 stupnjeva i peče se otprilike osam minuta. Kad se biskvit ispeče, izrežu se tri „kore” između kojih ide bijela krema.
Za kremu je potrebno pomiješati mlijeko s brašnom te to ohladiti. Kada se ohladi, treba dodati polovicu margarina i krema je spremna. Ravnomjerno se rasporedi između slojeve biskvita.
*Preuzeto iz lista Međimurje br. 3676




