
Milica Kacun iz Nedelišća izrađuje vjenčiće i bebe spavalice s puno ljubavi. Doznajte zašto su njezine rukotvorine posebne i tražene.
Milica Kacun iz Nedelišća prava je kreativka: izrađuje unikatne vjenčiće i bebe spavalice koje odišu toplinom i ljubavlju. Doznajte zašto su njezine rukotvorine posebne!
U današnje vrijeme kada sve više ljudi traži povratak tradiciji, ručni radovi i unikatni proizvodi ponovno dobivaju na važnosti. Upravo takva je i Milica Kacun iz Nedelišća, dugogodišnja članica UŽ Pušćine, koja svojim rukama i neiscrpnom kreativnošću stvara čuda – od sezonskih vjenčića do nježnih beba spavalica koje pomažu mališanima u snu.
Vjenčići kroz cijelu godinu
Milica je zaljubljenica u sve vrste ručnih radova, no posebno je nadarena kada se radi o izradi vjenčića. Ova dekoracija, koja se najčešće veže uz blagdane, kod Milice dobiva posve novo značenje – vjenčići koje ona izrađuje prigodni su tijekom cijele godine.
– Prvo nešto vidim na internetu, pa istražim kako se to radi. Kad dobijem osnovnu ideju, bacim se na posao i dodajem svoje detalje koji su mi po volji – otkriva Milica svoj kreativni proces. Svaki vjenčić koji napravi poseban je i drugačiji, jer ga oplemeni nekim novim detaljem, bojom ili dodatkom koji ga izdvaja iz mase.
Posebno voli izrađivati vjenčiće za blagdane, no ističe kako su mnogi od njih “cjelogodišnji” – mogu krasiti ulazna vrata ili zidove doma neovisno o sezoni. Upravo ta univerzalnost njezinih radova čini ih omiljenima među kupcima i prijateljima.
Umjetnost u šivanju i pletenju
Osim vjenčića, Milica se okušala i u mnogim drugim kreativnim tehnikama. Jedan od izazova koji je savladala bio je i izrada cekara.
– Dugo nisam znala plesti cekare, samo sam znala omotati kolce komušinom. No s vremenom sam naučila i tu vještinu – priča. Danas plete prekrasne cekare s izražajnom ručkom, koje nose njezin prepoznatljiv umjetnički štih. Svaki komad koji izradi priča neku svoju priču.
Bebe spavalice koje donose mir
Poseban kutak njezine kreativnosti zauzimaju takozvane bebe spavalice – nježni i mirisni jastučići namijenjeni bebama. Ideja je došla s rođenjem njezinih unuka, kada je htjela stvoriti nešto što će ih umiriti i pomoći im da lakše zaspu.
– Beba spavalica je posebna priča. Unutra stavljam rižu koja miriši po lavandi, a zatim to sve prekrijem vatom. Taj miris lavande smiruje bebu, a riža i vata daju potrebnu mekoću i sigurnost – objašnjava Milica.
Ove spavalice ne samo da su funkcionalne i korisne, već su i estetski dojmljive, šivane s pažnjom i ljubavlju. Mnogi roditelji koji su ih isprobali tvrde kako im djeca brže zaspu, a beba spavalica postaje neizostavan dio dječje rutine.
Ruke koje nikad ne miruju
Milica Kacun ne staje. Uvijek istražuje nove ideje, nove tehnike, nove materijale.
– Moje ruke su stalno zaposlene, uvijek nešto pokušavam i učim. To me ispunjava – kaže.
Osim izrade rukotvorina, poznata je i po tome što peče odlične kolače, no njezina najveća strast ipak ostaje u izradi unikatnih predmeta koji u sebi nose toplinu doma i ručnog rada.
Svojim primjerom Milica pokazuje da kreativnost nema granica, a inspiracija može doći iz svakodnevnog života, ljubavi prema unucima, ili samo jedne ideje pronađene na internetu. No ono što sve njezine radove povezuje jest trud, ljubav i želja da nekome uljepša dan – bilo to kroz miris lavande, prekrasan vjenčić na vratima ili ručno pleteni cekar koji će postati dragocjena uspomena.














