
Saša i Rea Velicki su sestre, a osim što su odabrale isti profesionalni put, još ih dublje veže ljubav prema glazbi
Na Trgu Republike u Čakovcu, gdje se nedavno održala Županijska smotra učeničkih zadruga Međimurske županije, osim vrijednih proizvoda i učeničkog stvaralaštva, posjetitelje je posebno razveselio glazbeni trenutak – spontani, srčani i iskreni nastup dviju sestara iz Macinca, Saše i Ree Velicki.
Obiteljski put i profesionalna strast
Saša (28) i Rea (uskoro će slaviti 26. rođendan) po struci su edukacijske rehabilitatorice i zaposlenice Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec. Ljubav prema toj profesiji nije slučajna – slijede korake svoje majke koja ih je od najranijeg djetinjstva uvela u svijet rada s djecom s teškoćama.
“Išle smo u III. osnovnu školu, odmah pokraj Centra. Prije ili poslije nastave znale smo čekati mamu i provoditi vrijeme u Centru. Odrasle smo u tom okruženju,” govore s toplinom.
Njihov posao, priznaju, nije lak. “Treba puno strpljenja. No, voliš taj posao, onda ga ne doživljavaš kao teškoću,” kažu. I upravo je ta ljubav ono što ih istinski povezuje i u profesiji i privatno.
Ljubav prema glazbi
Glazba je, uz obrazovanje, druga velika životna konstanta sestara Velicki. Od malih su nogu pjevale – prvo pred roditeljima u dnevnoj sobi, a kasnije i na školskim priredbama, u zborovima, vokalnim skupinama.
“Imale smo mikrofon u ruci otkad znamo za sebe. Igrale smo se glazbenih nastupa, radile predstave za roditelje, pjevale karaoke. Mama voli pjevati, ima dobar sluh, pa nije čudno što smo to naslijedile,” kažu kroz osmijeh.
Unatoč izraženom talentu, nikada nisu formalno glazbeno obrazovane. “Sve je amaterski. Sviramo pomalo – sintesajzer, gitaru – samouko. Glazba je više bila hobi, opuštanje, uživanje,” kažu.
U slobodno vrijeme, posebno vikendima, kad se obitelj okupi, često pjevaju. “Nakon ručka, kao drugi dio druženja – malo pjevamo karaoke, malo sviramo. Znamo koja pjeva višu, koja dublju dionicu i spontano se posložimo. Dogodi se prirodno,” opisuju njihov zajednički glazbeni trenutak.
Glazba zauzima posebno mjesto i unutar njihove obitelji. “Imamo doma karaoke partije – mama, baka, tata… Naravno, svi imaju svoju pjesmu koju žele da im otpjevamo,” govore uz osmijeh.
“Mama se često pridruži, s njom znamo zapjevati troglasno, posebno folklor. Tata rjeđe, jer misli da nema sluh, iako jako dobro prepoznaje tonove i ritam,” dodaju.
Rijetki, ali upečatljivi nastupi
Iako ne nastupaju redovito, njihov nedavni nastup na smotri u Čakovcu bio je povratak na scenu nakon dulje pauze. “Zadnji put smo javno nastupale prije dosta godina, jedne godine na proslavi Dana Macinca. No, ovaj nastup nas je stvarno razveselio,” priznaju.
I publika i kolege su bile oduševljeni. U pripremi im je pomogao kolega Goran Brlek, koji je priredio glazbene obrade, a pridružila im se i kolegica Sabina Vargek na klarinetu. “Bez njih to ne bi bilo to,” s osmijehom ističu.
Saša u slobodno vrijeme nastupa i u KUU “Seljačka sloga” Nedelišće, gdje njeguje ljubav prema folkloru.
No kad je riječ o glazbenom ukusu, naginju različitim žanrovima. “Ja više volim moderne pjesme, strane hitove, ali naravno da volimo i domaće – Parni valjak, recimo,” kaže Rea.
Glazba i edukacija
Glazbu koriste i u svom profesionalnom radu. “Na nastavi imamo i predmet glazbeni. Učimo djecu ritam, igru, pjesme. Glazba je odlična za smirivanje, za poticanje pokreta, ples. Djeca kroz pjesmu lakše uče, zapamte gradivo, motiviranija su,” objašnjavaju. Sudjeluju i u pripremama školskih svečanosti, posebno za blagdane, gdje djecu potiču da pokažu što znaju – pjevanjem, plesom, recitacijama.
Tako su nedavno, u Centru za kulturu, u sklopu Dana Centra za odgoj i obrazovanje, nastupili gotovo svi učenici, a glazba je i tu bila važan alat povezivanja i izražavanja. “Glazba pokreće. Bilo da si dijete ili odrasla osoba – to je univerzalni jezik,” kažu.
Trenutno, zbog posla i priprema za stručni ispit, nemaju vremena za ozbiljnije glazbene projekte, ali nadaju se da će se to promijeniti. “Voljele bismo se više time baviti, možda u u nekom glazbenom sastavu, ako uspijemo uskladiti sve obveze,” kažu.
Ako je suditi po reakcijama na njihov posljednji nastup, publika će ih s veseljem opet slušati. Jer ono što sestre Velicki donose nije samo pjesma – to je spoj ljubavi, zajedništva i iskrene ljudske topline.