
Folklor je vrijednost koju treba utkati u svakodnevni školski život
U današnjem ubrzanom svijetu, gdje tehnologija i suvremeni način života često potiskuju tradiciju i običaje, postoje ljudi koji svojim radom i predanošću čuvaju ono što nas povezuje s prošlošću. Snježana Topolnjak, učiteljica u Područnoj školi Pušćine, ističe se kao jedan od takvih svijetlih primjera – osoba koja s ljubavlju prenosi kulturnu baštinu na najmlađe naraštaje.
Folklor kao način života
Snježana vodi folklornu skupinu u PŠ Pušćine, kroz koju djeca imaju priliku naučiti narodne plesove, pjesme te ponosno nositi tradicijsku nošnju. Sudjelovanje u folkloru za njih nije samo izvannastavna aktivnost, već prilika za izražavanje radosti, njegovanje zajedništva i osjećaj pripadnosti vlastitoj kulturi.
„U PŠ Pušćine radim od gotovo svojih prvih radnih dana, no folklornu skupinu vodim zadnjih šesnaest godina. U tom vremenu kroz folklor je prošlo mnogo djece, a neki su se kasnije uključili i u rad Kulturno-umjetničkog društva u Nedelišću.“ – ističe Snježana.
Folklor u učionici – spoj znanja i baštine
Snježanina misija ne završava na pozornici. Za nju folklor nije samo scenski nastup, već i alat za odgoj, obrazovanje i njegovanje identiteta. Tradiciju unosi u svakodnevni školski život putem nastavnih sadržaja, tematskih radionica i školskih projekata.

„Volim ples i tradiciju te pokušavam u rad folklorne skupine uključiti što više djece kako bih im kroz igru, ples i pjesmu približila barem mali dašak tradicije i kulture našega Međimurja.“
Tako se djeca, dok pišu, računaju ili crtaju, istovremeno susreću s elementima narodnog stvaralaštva, upoznaju kulturno bogatstvo svoga kraja i razvijaju poštovanje prema običajima koji su oblikovali generacije prije njih.
Djeca koja plešu čuvaju nasljeđe
Folklorna skupina PŠ Pušćine okuplja djecu različitih uzrasta koja s veseljem sudjeluju u brojnim nastupima i manifestacijama. Među članovima skupine su Iskra Bahat, Aria Celinger, Ines Šmaguc, Tena Topolko, Marta Turk, Dalija Zanjko, Hana Škvorc, Sven Marciuš, Maša Cvrtila, Matej Šmaguc, Aleksandar Križnar i Šimun Turk.
Njihovi nastupi povodom Majčinog dana, kao i sudjelovanje u večeri folklora „Nadahnuti baštinom – Slavenski i prijatelji“, oduševili su publiku i pokazali koliko folklor može biti snažan most između djece i njihove kulturne baštine.
„U svim tim godinama uvijek nastupamo na školskim priredbama, kao i u matičnoj školi u Nedelišću. Redovito sudjelujemo i na Kajkavijadi u Varaždinskim Toplicama. Prije dvije godine nastupili smo i na Smotri folklora u Maloj Subotici, a nedavno smo imali zapažen nastup u Centru za kulturu u Čakovcu. Podrška roditelja u svemu tome neprocjenjiva je i oduvijek prisutna.“ – naglašava Snježana.

Odgoj za poštovanje i identitet
Snježana Topolnjak duboko vjeruje kako djeca koja poznaju i cijene svoju tradiciju odrastaju u osobe koje poštuju i svoje korijene, ali i druge kulture. Kroz plesne korake, pjesmu i druženje, djeca stječu ne samo znanje o običajima, već i vještine koje ih osnažuju u emocionalnom i socijalnom razvoju.
„Ne čuvam samo plesne korake – čuvam identitet, zajedništvo i osjećaj ponosa koji raste uz svaku notu tamburice i svaki okret u kolu.“
Tradicija koja živi i pleše
Zahvaljujući entuzijazmu i predanosti Snježane Topolnjak, tradicija nije zaboravljena niti odvojena od suvremenog svijeta. Ona danas pleše u školskim učionicama, odzvanja hodnicima i obogaćuje živote djece koja će, jednog dana, možda i sama postati čuvari tog istog kulturnog blaga.














