
Svojim dugogodišnjim pastoralnim, kulturnim i društvenim djelovanjem ostavio je neizbrisiv trag u vjerskom, obrazovnom i javnom životu Međimurja
Na 22. sjednici Skupštine Međimurske županije, održanoj 4. travnja 2025. godine, donesena je Odluka o dodjeli javnog priznanja “Počasni građanin Međimurske županije“, kojom se to visoko priznanje dodjeljuje prečasnom Antunu Hoblaju. Javna plaketa prečasnom Hoblaju bit će svečano uručena na sjednici Skupštine krajem travnja, u sklopu obilježavanja Dana Međimurske županije.
Prečasni Antun Hoblaj rođen je 1949. godine u Štrukovcu, u Župi Selnica, u obitelji sa sedmero djece. Od rane mladosti bio je usmjeren duhovnom pozivu, a svećenički put nije bio stran njegovoj obitelji – brat Alojzije bio je cijenjeni teolog i profesor, dok je sestra Marija redovnica.
Nakon studija na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, gdje se specijalizirao za pastoralnu teologiju, zaređen je za svećenika 13. srpnja 1975. godine. Upravo tog datuma ove godine, na svoj imendan, svečano će proslaviti 50 godina svećeništva – Zlatnu misu – zajedno sa svojim župljanima u Prelogu, gdje je kapelansku službu započeo početkom 1976. godine.
Tijekom gotovo pet desetljeća predanog rada, prečasni Hoblaj postao je duhovni stup zajednice, ali i neumoran čuvar kulturne i društvene baštine. Član je brojnih udruga i institucija: Matice hrvatske, Zmaja Štrukovskog Družbe “Braća Hrvatskog Zmaja”, Društva za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije “Tkalčić”, počasni je član Zrinske garde Čakovec i drugih društava.
Njegov pastoralni rad u Župi svetog Jakoba u Prelogu prepoznat je u cijeloj Varaždinskoj biskupiji. Posebnu pažnju posvetio je mladima i njihovom vjerskom obrazovanju, a njegova župa postala je ogledni primjer živog i uspješnog duhovnog djelovanja. Osim duhovne skrbi, prečasni Hoblaj ostavio je dubok trag u obnovi i izgradnji sakralne baštine: temeljito je obnovio župnu crkvu svetog Jakoba, filijalne crkve u Cirkovljanu i Otoku, te izgradio spomen-kapelu Svetog Huberta uz Dravu.
Značajni su i njegovi napori u očuvanju kulturnog identiteta: obnovljeni su brojni pilovi i raspela, a izgrađen je i Župni dvor te uređen Pastoralni centar Blaženog Alojzija Stepinca – mjesto okupljanja vjerskog, kulturnog i umjetničkog života Preloga i donjeg Međimurja.
Uz sve to, dao je nemjerljiv doprinos osnivanju Srednje škole u Prelogu, podupirao rad drugih škola i kulturnih ustanova, te neumorno djelovao u brojnim preloškim društvima i inicijativama. Njegov rad i posvećenost vjernici prepoznaju kao iznimnu vrijednost i primjer istinske duhovne i društvene službe.
Dodjelom počasnog priznanja, Međimurska županija iskazuje duboku zahvalnost prečasnom Antunu Hoblaju za sve što je učinio za svoju župu, županiju i širu zajednicu.